Hoe rendabel is windenergie? Oorsprong groene stroom 1992 Westkapelle Er doen over windenergie veel meningen en verhalen de rondte, die de blik op het geheel wat ver troebelen. We troffen in de nieuws brief van de Vereniging Zeeuwind, waarvan ook 't Duumpje lid is, een zeer lezenswaardig overzichtsartikel aan dat we hier voor u opnemen. Over één ding is iedereen het eens: we kunnen niet eeuwig blijven doorgaan onze honger naar elektriciteit te stillen door die energie op te wekken in ther mische centrales. Op de eerste plaats zijn fossiele brandstoffen niet onbeperkt aanwezig, maar zulke centrales doen bovendien een aanslag op het milieu. Dat geldt met name voor de uitstoot van CO2, dat in grote mate ver antwoordelijk wordt gehouden voor het optredende broeikasef fect. Gelukkig worden er steeds meer maatregelen genomen om daar wat aan te doen. Op de eerste plaats is dat natuurlijk het terug dringen van de behoefte aan elektrische energie. Veel bedrij ven hebben daartoe speciale pro gramma's ontwikkeld om econo mischer met energie om te gaan, bijvoorbeeld door hergebruik van afvalwarmte. Ook particulieren doen een duit in het zakje door toepassing van zuiniger wasma chines, het gebruik van spaarlam pen, enz. Daarmee is gelukkig al veel bereikt. Ondanks al deze inspanningen stijgt het elektrici teitsverbruik nog steeds. In Nederland bedroeg die stijging tussen 1996 en 2000 bijvoorbeeld 12%. Ook aan de productiekant heeft men natuurlijk niet stil gezeten. Het rendement van elektrische centrales is verbeterd, waardoor minder brandstof nodig is voor het opwekken van elektriciteit (minder dan 3 kWh brandstof voor het opwekken van 1 kWh Dick de Korte elektrische energie). Ook maakt het Europese koppelnet het bij voorbeeld mogelijk gebruik te maken van waterkrachtcentrales in het buitenland, die geen CO2 produceren. Ook kerncentrales doen dat niet, maar roepen bij sommigen weer weerstand op vanwege het afval dat ze produ ceren. In Nederland hebben we helaas niet veel mogelijkheden voor waterkrachtcentrales. Bergen hebben we niet, dus zijn we aangewezen op de stuwen in onze rivieren. Gezien het geringe verval van slechts enkele meters zijn de geïnstalleerde centrales vrijwel niet rendabel te exploite ren. Ook uitbreiding is niet mogelijk. Zonne-energie is helaas nog niet economisch inzetbaar, zeker niet in Nederland. Ontwikkelingen op dat terrein zijn echter in volle gang. Wat we wel in overvloed hebben is wind. Ondanks het feit dat lucht bijna 1000 keer lichter is dan water kan daarmee toch ren dabel elektrische energie worden opgewekt. Voor leden van Zeeuwind is dat geen nieuws, gezien de resulta ten van de windparken die jaar lijks worden gepubliceerd. Helaas verschijnen er toch regelmatig negatieve publicaties, die wind energie de grond in boren. Veelgehoorde argumenten van tegenstanders zijn: windturbines maken herrie, zijn per kilowatt geïnstalleerd vermogen zeer veel duurder dan een thermische cen trale, leveren geen energie als het niet waait, nemen twee tot drie hectare per molen in beslag en leveren op dit moment slechts 1% van de behoefte aan elektri sche energie in Nederland, dus dragen ze niet merkbaar bij aan een C02-reductie. Hun conclusie: begin er niet aan. Bekend is in dit verband het boekje van Halkema: 'Windmolens, Fictie en Feiten', dat in veel negatieve publicaties wordt geciteerd. In werkelijkheid zijn windturbines echter nauwelijks hoorbaar, wat u eenvoudig zelf kunt controle ren. Uiteraard leveren ze geen energie als het niet waait, maar daarvoor zijn ze juist aangesloten op het landelijke elektriciteitsnet. Als conventionele centrales ener gie 'over' hebben, of een 'tekort' bij bijvoorbeeld groot onder houd, kunnen ze ook niet zonder koppelnet, dat vraag en aanbod samenbrengt. De uitspraak dat windturbines twee tot drie hecta re per molen 'in beslag' nemen, is tendentieus. Vanwege hun onderlinge beïnvloeding kunnen windturbines natuurlijk niet vlak naast elkaar staan, maar de acti viteiten op genoemde hectares kunnen gewoon doorgaan (de 'voetafdruk' van een turbine bedraagt slechts enkele vierkante meters, net als bij een hoogspan ningsmast). Vanzelfsprekend kun 6 't duumpje 3-2003

't Duumpje | 2003 | | pagina 6