*r Een dagje mee met de schaapskudde T 0 8 't duumpje 3-2003 en heei in verte zie ik het Belfort van Sluis boven de bomen uitste ken. Ik sta op een afstand en geniet. In deze prachtige omgeving lopen ze: Jan voorop en daarach ter zijn 450 schapen terwijl de 2 honden er vrolijk omheen lopen. De schapen eten met smaak. Een hap gras, een blaadje brandnetel, hapje klaver, fluitenkruid, smeer- wortel, distel, alles lusten ze. Na een paar happen nemen ze een stapje omdat het gras verderop nog lekkerder is. Het enige wat ik hoor zijn de vogels, geschuifel van hoefjes door het gras en het malende geluid van schapenbek jes. Voor de herder is er even tijd om te genieten van de omgeving en van zijn kudde. De grote Duitse Herder Venga zit aan zijn voeten, Jan aait hem over zijn kop en de hond kijkt hem glun derend aan. Wat een idyllisch bestaan zult u denken, het lijkt wel een ansicht kaart of een schilderij. Zo wil Het is weer al enige tijd geleden dat in ons blad aandacht geschonken werd aan de schaapskudde. We ontvingen van een insider een uitgebreide sfeertekening die we hier voor u opnemen. Wanneer ik 's morgens bij de kudde Drentse Heideschapen aankom liggen ze nog tevreden in het gras van de wei. De ooien liggen met hun lam naast zich, in groepjes bij elkaar in het och tendzonnetje. Wanneer ze mij zien, staat hier of daar een schaap op, rekt zich loom uit en loopt alvast naar het hek. De werkdag kan wat hen betreft beginnen. Herder Jan Klomp is inmiddels aangekomen en bereidt zich voor op een hoedronde van 4 uur. Hoed op tegen de zon, stok mee, flesje water, appeltje, pakje shag en aansteker. Jan is er ook klaar voor. Hij opent de deur van zijn blauwe bus en er stormen 2 grote herdershonden uit. Je hoeft je niet af te vragen of zij er zin i.n hebben. Bij het hek heeft zich inmiddels een grote groep schapen verzameld, Jan opent het hek en roept luid naar de schapen: KOM!". De achterblij vende schapen kijken snel op en sluiten zich in galop aan bij de rest van de kudde. De Oude Zeedijk, een prachtige dijk tussen Oostburg en Zuidzande, is met zijn oude knotwilgen een van de mooiste dijken die ik ken. Wat is de natuur hier toch mooi! De zon schijn over de kleurrijke akkers Marjolein van Viegen

't Duumpje | 2003 | | pagina 8