.A? >$4 iedereen wel herder worden. Maar helaas duren deze momen ten te kort, want schapen zijn slimmer dan u denkt en weten wat nog lekkerder is dan grasgraan, suikerbieten, aardappels, maïs en al het andere gewas dat de akkerbouwers naast de dijk verbouwen. Het duurt dus niet lang eer een schaap dat in de gaten krijgt en met lekkere trek op het graan afstapt. Jan stuurt met een arm beweging en een commando de Hollandse Herder Brune. Ze rent langs de zijkant van de kudde, precies op het randje aarde tus sen het gras van de dijk en het gewas. De hond jaagt het schaap weg, ze weet dat ze op dat rand je moet blijven en rent weer terug naar de voorkant van de kudde. Maar de schapen wachten gewoon tot dat de hond weg is en proberen het nog eens."Brune, Grens!" zegt Jan en de hond rent weer op de scha pen af. Inmiddels zijn de schapen aan de andere kant van de kudde ook het gras beu en zou den graag een hapje suikerbiet willen proberen. "Venga, andere ken snel een sloot op en nemen er een modderbad om zich lekker bij Jan uit te schudden, maar hij lacht erom: dan had hij maar een kantoorbaan moeten nemen. Zo hoedt hij 4 uur lang. Na verloop van tijd hebben de schapen genoeg gegeten en ze sjokken in colonne achter Jan aan, richting wei. Wanneer ze daar aankomen, zoeken de lammeren met luid geblaat hun moeder op voor een slokje melk, want tijdens het gra zen zijn ze daar niet aan toe gekomen. Snel komt er rust in de kudde: ze gaan weer in groepjes bij elkaar liggen herkauwen. De schapen zijn tevreden, ze hebben lekker gegeten. Nu kunnen ze even rus ten; over een uur komt collega herder Lia Helmers om ze voor de middaghoedronde mee te nemen. Venga en Brune zijn ook tevreden, menig hond zou jaloers zijn op het leven van een her dershond en na een grote slok water gaan ze terug de bus in. Voor de herder is er snel een kopje koffie uit de thermoskan en een boterham. Want er is nog veel meer werk te doen voor een schaapsherder dan alleen hoe den. Lammetjesdagen Zoals gewoonlijk zijn er weer bezoekdagen om de jonge lam metjes te aanschouwen. De data kunt u vast in uw agenda noteren: 28 en 29 februari 2004 6 en 7 maart 2004 U vindt ze op dezelfde plaats als vorig jaar: Oude Haven 46, Oostburg, in de schuur aan noordkant van de weg Oostburg - Zuidzande. kant!". De Duitse Herder heeft duidelijk een ander tempera ment, niet veel haast en Jan moet haar regelmatig aanmoedi gen. Ineens komt de herder armen te kort om de honden aanwijzingen te geven en de honden komen poten te kort om te voorkomen dat de schapen het gewas schade doen. Wanneer ik een gesprekje met Jan wil beginnen, wordt het steeds onderbroken door com mando's aan de honden. "Brune, vooraan!, Venga, blijf!". De her der heeft geen tijd, hij moet opletten, hij houdt alles in de gaten. De honden doen hijgend hun werk en het zweet staat op het voorhoofd van Jan. Ik neem wat afstand en geniet van dit samenspel tussen herder, honden en schapen. Gelukkig verbouwen boeren ook wel eens iets wat schapen niet lekker vinden. Wanneer de kudde bij een veld uien is aangekomen, is er weer wat meer rust. De honden zoe- 9 't duumpje 3-2003

't Duumpje | 2003 | | pagina 9