S fc Foto: Gerard Troost V waarnemingen viel in de periode oktober-half februari. 4 Discussie 4.1 Grauwe Gans Er zijn in totaal 1.515 jongen geteld, waarvan 1165 in Oost en 350 in Midden- West-Zeeuws- Vlaanderen. In de tweede helft van juli ver bleven binnendijks in Zeeuws- Vlaanderen bijna 6.500 Grauwe Ganzen. In het buitendijkse Saeftinghe werden op 20 juli 5.440 ex. geteld. In Oost-Zeeuws-Vlaanderen waren in 2003 10% meer ganzen aanwezig dan het jaar daarvoor, in Midden-Zeeuws-Vlaanderen 6% en in West-Zeeuws- Vlaanderen was de stand met ten minste 15% gedaald (in West onvolledige telling in 2002!). In het buitendijkse Saeftinghe ging het in 2003 om 12% minder gan zen. Uit aflezingen van halsbanden blijkt dat de in de periode vanaf maart tot en met juli in Zeeuws- Vlaanderen alleen lokale Grauwe Ganzen verblijven. Vanaf augus tus verblijven er ganzen vanuit de omgeving van Damme (B), vanaf september arriveren Grauwe Ganzen van plaatsen elders in Nederland en vanaf oktober komen vogels uit NW- Europa aan. 4.2 Canadese Gans In totaal zijn 264 halfwas jongen geteld, waarvan 233 ex in Oost en 31 ex. in Midden West Zeeuws-Vlaanderen. In de twee de helft van juli waren in de streek circa 370 ex. Canadese ganzen aanwezig. Gezien het aantal jongen is dat weinig. Vermoedelijk verbleef op dat moment een deel van de broed- populatie in Oost Vlaanderen (B). Op basis van het aantal halfwas jongen, het aantal broedparen (circa 75) en groepen niet-broe- ders die tijdens het broedseizoen werden waargenomen (in totaal circa 150), wordt de totale Zeeuws-Vlaamse populatie geschat op circa 550 ex. Vanaf begin augustus vindt er een invasie van Canadese Ganzen plaats. Uit halsbandonder-zoek is gebleken dat deze ganzen vanuit de Scheldevallei (Oost- Vlaanderen, B) afkomstig zijn. In augustus/september 2003 ging het om circa 2000 ex., waarvan 100 ex. in West, 150 ex. in Midden en 1750 ex. in Oost- Zeeuws-Vlaanderen. Ze komen naar Zeeuws-Vlaanderen om er op graanstoppels te foerageren en vliegen vanaf de tweede helft van september weer naar Oost- Vlaanderen om er op maïsstop- pels te gaan foerageren. 4.3 Brandgans Er waren op twee plaatsen broedparen aanwezig; de Blikken en Braakmanpolder Noord. Er zijn respectievelijk 22 jongen en 0 halfwas jongen geteld. De tota le zomerpopulatie in 2003 bedroeg circa 135 ex. 4.4 Overige ganzensoorten. Er zijn slechts marginale aantal len waargenomen. Er werd geen enkel broedgeval vastgesteld. 5 Samenvatting In de inleiding gaven we al aan wat de reden was om het gan- zenoverleg in het leven te roe pen. Vrijwilligers van de natuur beschermingsverenigingen 't Duumpje en de Steltkluut zorgen voor monitoring en onderzoek aan de ganzenpopulatie. Ze bepalen jongenaanwas, tellen ganzen kort na het broedseizoen (nog voordat doortrekkers en overwinteraars arriveren!) en doen onderzoek aan in 2002 met halsbanden gekleurmerkte Grauwe Ganzen. In Zeeuws-Vlaanderen broeden drie soorten ganzen: Grauwe Gans, Canadese Gans en Brandgans. In het voorjaar van 2003 werden in de binnendijkse gebieden respectievelijk circa 1500, circa 260 en 22 halfwas jonge ganzen geteld. Na het broedseizoen bedroeg de bin nendijkse populatie respectieve lijk 6.500, 550 en 135 ex. Ten opzichte van 2002 is in het bin nendijkse gebied de populatie Grauwe Ganzen in Oost Zeeuws- Vlaanderen met 10% en in Midden Zeeuws-Vlaanderen met 6% toegenomen. In West Zeeuws-Vlaanderen is de popula tie met 15% gedaald. Voor wat betreft de andere soorten is er geen vergelijkingsmateriaal voor handen. Uit onderzoek aan gekleurmerk te Grauwe ganzen blijkt dat in de periode maart tot en met juli in Zeeuws-Vlaanderen de lokale broedpopulatie aanwezig is, vanaf augustus vogels uit de omgeving van Damme (B) arrive ren, vanaf september vogels uit andere Nederlandse broedgebie den en vanaf oktober NW- Europese broedvogels. De niet- lokale vogels zijn medio februari verdwenen. Philippine 5 oktober 2003. Henk Castelijns, namens de natuurbeschermingsverenigingen 't Duumpje en de Steltkluut. Voor het volledige rapport inclu sief alle telgegevens kunt u zich wenden tot vogels@duumpje.nl Men mailt u dan het complete overzicht. 12 't duumpje 3-2003

't Duumpje | 2003 | | pagina 12