«e Excursies 2003 en 2004: evaluatie en vooruitblik. Frans Baijens Onze excursiegroep heeft u het afge lopen seizoen een ongekend ruime spijskaart voorgelegd. Met het aanbreken van de herfst is het moment gekomen de aangebo den menu's te evalueren en de kaart voor 2004 samen te stellen. *- Seizoen 2003 is nog niet voorbij, maar het volgende seizoen dient zich weer uitdrukkelijk aan. Het lijkt simpel, je vraagt aan de ver schillende werkgroepen welke excursies ze voor het komende seizoen in gedachten hebben, of ze dat even op papier willen zet ten en vervolgens moet daar nog wat ruchtbaarheid aan gegeven worden en klaar is Kees. Een bui tenstaander zal er misschien zo over denken, maar er komt nogal wat meer bij kijken om een goed excursie-programma in elkaar te zetten. Na de vraag aan een werkgroep 'wanneer willen jullie een excur sie houden' komt er een proces op gang van overleg: wat willen we laten zien, aan wie, wanneer, wie begeleidt, wel of niet laten inschrijven en bij wie, wat te doen als het slecht weer is en nog enkele van deze vragen waarop het antwoord eenvoudig lijkt maar die toch bepaalde con sequenties hebben voor de betrokkenen en daarom soms moeilijk te beantwoorden zijn, zeker als deze antwoorden ver voor de bewuste datum gegeven moeten worden. Voor een werkgroep met veel ervaring op dit gebied is dit een voudiger dan voor een betrekke lijk nieuwe werkgroep. Zo kan het zijn dat een tijdstip om een bezoek te brengen aan een natuurgebied afgestemd wordt op de mogelijkheid om bepaalde vlinders te zien. Maar wil je bepaalde planten zien met geopende bloemen, dan moetje weer op een heel ander moment van de dag komen. En zo is dat ook bij specifieke vogelsoorten. Als excursiewerkgroep heb je de taak het programma zo goed mogelijk over het jaar te sprei den, zodat activiteiten van werk groepen elkaar niet overlappen. Activiteiten van vlinderwerk groep en knotploeg bijten elkaar niet, maar andere activiteiten soms wel. Het zijn maar enkele zaken waarop gelet moet wor den. Een andere reden om vroeg aan de slag te gaan met de planning van het komend seizoen is dat ook andere instanties actief zijn in het zelfde gebied: het Zeeuws Landschap, Staatsbosbeheer en in het aanpalende gebied onze col lega's van de Steltkluut. Om ervoor te zorgen dat iedere excursie het maximaal aantal belangstellenden kan verwelko men, stemmen genoemde orga nisaties al enkele jaren hun acti viteiten zo goed mogelijk op elkaar af. Dit onder begeleiding van het Instituut voor Natuur- en Milieu-Educatie (NME), Het resultaat van deze samen werking wordt tastbaar in de excursiebrochure die nu al enkele jaren aan het begin van ieder sei zoen verschijnt en waarvan elk Steltkluut- en Duumpjeslid een exemplaar ontvangt: een uniek verschijnsel. Buiten deze aange- 74 't duumpje 3-2003

't Duumpje | 2003 | | pagina 14