sloten organisaties wordt de bro chure over heel Zeeuws- Vlaanderen verspreid zodat ook niet-leden van de natuurvereni- gingen, waaronder veel toeris ten, op de hoogte worden gesteld van wat er allemaal op natuurgebied te genieten valt. Er wordt hard aan gewerkt om ook weer in seizoen 2004 een brochu re uit te geven. Een goede planning kan echter alleen nadat het afgelopen sei zoen geëvalueerd is. Dat hebben we dan ook gedaan en we mogen constateren dat onze acti viteiten over het algemeen goed tot zeer goed bezocht zijn. Enkele getallen laten zien hoe die opkomst eruit ziet. De jeugdwerkgroep heeft tot nu toe ruim honderdvijftig kinderen mogen verwelkomen verspreid over negen activiteiten. Dit is een goed teken want hierin schuilen onze toekomstige natuurbescher mers. Zo'n hoge opkomst staat of valt met de begeleiders die hier mee hun inspanningen beloond zien. Ga zo voort. De excursies van de vogelwerk groep trokken ook dit jaar weer 10 tot 15 deelnemers per excur sie; een hele prestatie als je weet dat je voor sommige excursies zelf ook een echte "vroege vogel" moet zijn. De excursies in de maanden juli en augustus trokken dit jaar meer dan driehonderd belang stellenden tijdens achttien excur sies. Een gemengd gezelschap van toeristen, lokale bewoners en buren van over de grens. Op maandag een fietstocht en een wandeltocht tegelijkertijd blijkt een goede formule te zijn. De plantenwerkgroep trekt altijd een beperkt gezelschap van vijf tot tien leden onder de bezielen de leiding van Awie de Zwart. Blijkbaar denkt de buitenwacht dat je pas mee mag als je examen hebt gedaan in het kunnen her kennen van 100 plantjes. Niets is echter minder waar. De leus is hier, net als bij andere werkgroe pen: al doende leert men. De vlinderwerkgroep opereert soms ook 's nachts en over de hoge opkomst voor de nachtvlin ders heeft u eerder in dit blad kunnen lezen. Het zelfde gold de dagvlinderexcursie. Een opvallend grote belangstel ling was er voor het Landje van Calon, waar eigenaar en natuur- ontwikkaar George ruim vijftig "nieuwsgierigen" verwelkomde in zijn unieke terrein. Het seizoen van de knotwerk- groep beslaat het najaar en de winter, hiervan zijn dus nog geen aantallen deelnemers bekend maar we weten uit voorgaande jaren dat onder de bezielende leiding van Sjaak Herman velen zich op de wilgen en hagen 'stor ten' om deze mooie landschaps elementen te behouden. Excursies op aanvraag zijn er dit jaar ook enkele geweest. Vaak betreft dit verzoeken van fami lies of bedrijven om een tocht door een bepaald gebied te hou den. Zo heeft Rein Coster twee groepen van 12 personen door de Groese Duuntjes begeleid en dat is hem zo goed bevallen dat er op zijn voorstel een excursie aan het begin van het seizoen (Pasen) en een aan het eind (herfstvakantie) gehouden zal worden. Dat brengt ons op het volgend seizoen waarin weer een uitge breid excursieprogramma gedraaid gaat worden. Alle werkgroepen hebben weer een uitgebreid programma gemaakt. 15 't duumpje 3-2003 Zonder ze allemaal op te noemen enkele vermeldingen. Op 4 januari de traditionele ganzenexcursie van de vogel werkgroep, Op 15 mei een nachtvlinderex cursie in de Kievittenpolder. De jeugdwerkgroep begint het jaar met het opruimen van de rommel in de Zwarte Polder en heeft nog vele andere activitei ten op het programma staan. In Juni een busexcursie naar een natuurgebied op de grens van België en Frankrijk. Opnieuw een bezoek aan het Landje van Calon nu met speciale aandacht voor insecten vlinders en planten. De zomerexcursiewerkgroep heeft naast de bekende tochten ook weer enkele nieuwe excur sies opgenomen Luc van Beijsterveldt gaat o.a. de Strij- dersgatpolder verkennen en de wandeling in Biervliet krijgt naast de historie meer groen. Van sommige tochten (St. Kruis) is al afgelopen jaar het traject aangepast zodat ook wat meer historische aspecten de aandacht krijgen. Awie de Zwart gaat een fiets tocht houden rond Retranchement met de bedoeling om de grote verscheidenheid aan planten in die omgeving te bekij ken. Dit is zomaar een greep uit het komend excursieseizoen. Voor het complete overzicht kunt u hopelijk ook volgend jaar weer beschikken over "de brochure". In het Duumpje is een overzicht te vinden van de excursies en activiteiten voor een kortere periode van ongeveer drie maan den en verder worden alle excur sies geplaatst in, de Badkoerier, de P.Z.C., B.N de Stem, het ZeeuwsVlaams advertentieblad, de Sincfalbode, op Bresjes en is te horen op Radio Scheldemond en op Omroep Zeeland. Eigenlijk niet te missen! Wij hopen volgend jaar weer meer deelnemers, waaronder hopelijk veel kinderen, te mogen begroeten.

't Duumpje | 2003 | | pagina 15