*e bruine bonen. Verder aardappe len, tarwe en blauw maanzaad. Het oogsten wordt uitbesteed aan een loonbedrijf. In de winter wordt er 2 maal geëgd en als het begint te vrie zen, dan gaat de cultivator er doorheen. Jan had veel last van akkerdistel en hoopt door de droge, warme zomer en veel kap pen, dat er volgend jaar heel wat minder van deze boosdoeners zullen zijn. Soms moet het onkruid met de hand getrokken worden; de bolletjes van de erw ten en de zwarte nachtschade (giftig) worden niet van elkaar onderscheiden en zo zijn er meer van die planten, die verward worden met onkruid. Als er dan geoogst wordt, komt alles bij elkaar, omdat de machine het verschil niet herkent. In het voorjaar wordt er gezaaid via een speciaal schema, met vroege, - middelvroege en -late teelt. Niet alles verloopt zoals Jan het wil; soms is er ook tegenslag, zoals de vorige winter. Door de drie vorstperioden met daartus sen een vrij lange tijd van relatief hoge temperaturen is al zijn tijm kapotgevroren en moet hij weer opnieuw beginnen. Tijm schijnt - 15 graden te kunnen trotseren. Momenteel is er, wat de kruiden betreft, veel concurrentie vanuit het vroegere Oostblok. Bed en Breakfast de Morelleput. Corrie zwaait de scepter over dit deel van het bedrijf. Alles is heel professioneel opgezet. De meeste mensen die hier over nachten, bellen een paar dagen tevoren op. Het zijn 55-plussers, maar ook jonge stellen en gezin nen. De kamers hebben namen zoals Osborch (Oostburg), Sinte Pier (Nieuwvliet) en Scherpbier. Twee kamers hebben een ouder wets ogende bedstee. In de keu ken staat een kneedmachine en een professionele afwasmachine. Corrie zorgt zelf voor het ontbijt met zelfgebakken brood, uitge perste sinaasappel en zelfge maakte yoghurt. Het meel haalt ze bij de molen van Cadzand. Kippen lopen er nog niet, maar de volgende zomer wel, voor een lekker vers gekookt eitje bij het ontbijt. Jan en Corrie zijn aangesloten bij ECEAT; dit is het overkoepelend orgaan voor agrotoerisme en deze instelling geeft een boekje uit met adressen en beknopte beschrijving van de aangesloten bedrijven. Ze staan op de bres voor natuur- en milieuvriendelijk toerisme. De grote schuur met ouder wetse volksspelen. In deze grote ruimte zie ik Jan weer, die bezig is aan een ouder wetse, mechanische flipperkast. Alles maakt hij zelf; niet alleen de houten onderdelen, maar ook de veren en andere ijzeren beno digdheden, of hij sloopt ze van andere voorwerpen. Je moet wel een technische knobbel hebben en heel vindingrijk zijn om zoiets te maken. Hij laat me de verschillende spe len zien, die al klaar zijn. Vlaams hoeksjoelen, het mannetjesspel, een Iers keiIspel, een biljartspel met schijven, een kegelbaan, ribolette en nog veel meer leuke spelen. Hij vertelt er enthousiast over en nu met de winter in aantocht kan hij wat meer tijd besteden aan het uitwerken en afwerken. Veel spelen komen uit België. Buiten vertelt hij nog over de lig gende wip en het terrein wat daarvoor aangelegd is. Tussen het huis en de schuur loopt een pad en liggen er gras veldjes. Nog wel wat kaal, maar de structuur ligt gereed om hier volgend jaar een paar bolbanen aan te leggen. De opzet van de tuin is dat de gasten hier overal rond kunnen lopen en zo hier en daar worden nog wat zithoekjes aangelegd. Excursies Er worden nu ook excursies gege ven. Jan neemt je mee op stap door de polders en vertelt je over het ontstaan en het gebruik van het landschap, over geologie, his torie, archeologie, flora en fauna, landbouw en cultuur. De picknick neemt Corrie voor haar rekening. Deze landschapsexcursies zijn er het hele jaar. De duur van de wandeling kan men afspreken en de prijs is afhankelijk van uw wensen. Jeugdclubs, plattelands vrouwen, bedrijfsuitjes of een familiedag, voor iedereen een gezellige en leerzame tocht. Voor meer informatie kun je altijd bel len naar 0117 - 453021. We hadden geen tijd meer om de droogschuur te bekijken, maar die was op dit tijdstip toch niet in gebruik. Dat bewaren we voor een volgende keer, want ik wil nog wel een keertje terugkomen om te kijken hoe het verder gaat met Jan, Corrie, hun plannen en hun erf. 17 't duumpje 3-2003

't Duumpje | 2003 | | pagina 17