Vrijwilligersdag in de Biesbosch leder jaar organiseert Staatsbosbe heer ergens in den lande 'de vrijwil ligersdag', ditmaal op 27 september en in De Biesbosch. Een deelnemer doet verslag. Om 8.00 uur vertrokken we met vier man vanaf de Tragelsingel. Herman was chauffeur en had als passagiers Luciën, Jan en Pieter. Ondanks de wat sombere weers voorspelling was het de gehele dag droog en de zon scheen het grootste gedeelte van de dag. Zo tussen tien en half elf werden we verwacht in het Biesbosch- informatiecentrum van Staatsbosbeheer te Drimmelen. Mede door het goed geplande reisschema waren we ruim op tijd ter plaatse. We werden ontvan gen met koffie en cake, waarna we een toespraak van het regio- hoofd beluisterden. Ze vertelde ons onder meer dat zo'n 180 mensen zich hadden aangemeld. Hierna werd het aantal bezoe kers in tweeën gedeeld en kon men per groep om beurten ener zijds luisteren naar de uitleg over het uitzetten (sinds 1988) en het succesvolle reilen en zeilen van de bever in de Biesbosch en anderzijds kijken naar dia's en uitleg over de flora in de Biesbosch. Zowel lezingen als welkomstwoord door het regio- hoofd werden gebracht in een prettige en ontspannen sfeer. Zo rond twaalf uur konden we aan boord stappen van de rond vaartboot "Zilvermeeuw 5". Door de afmeting van de boot konden we alleen op wat groter water terecht en we voeren langs de buitenkant van de eigenlijke Biesbosch wat zeer de moeite waard was. Aan boord kregen we een lunch aangeboden met wat te drinken en bovendien nog Pieter Simpelaar twee consumptiebonnen: al met al kwamen we dus niets te kort. Na eerst wat gegeten en gedron ken te hebben, begaven we ons aan dek en kon het werkelijke genieten beginnen. De omgeving van water en groen met daarboven prachtige wol kenpartijen werkte mee om ons een heel geslaagde dag te bezor gen. Het aantal vogels dat we onder het varen te zien kregen, was niet zo overweldigend, maar er waren wel enkele leuke soor ten bij die ons aanspraken. In totaal 29 soorten zoals Blauwe Reiger, Fuut, Knobbelzwaan, Mantelmeeuw, Zilvermeeuw, Kokmeeuw, Meerkoet, Soepgans, Wilde Eend, Kievit, Buizerd, Havik, Zwarte Kraai, Watersnip, Aalscholver, Grote Zilverreiger, Lepelaar, Nijlgans, Grauwe Gans, Canadese Gans, Ijsvogel, Vink, Baardman, Krakeend, Tafeleend, Kuifeend, Houtduif, Merel, Spreeuw en Huismus (en nog een Oeverloper). Verder waren er nog wat kleine zangvogels die we niet konden herkennen. Toen iedereen druk in de weer was met de omgeving in zich op te nemen of met het lokaliseren van vogelsoorten, riep plots iemand: "Een oeverloper", waar na velen zich met hun kijker in de aanslag naar het aangewezen punt richtten. Het bleek een bootje te zijn met de naam "Oeverloper" met twee jonge mensen aan boord, die zich wel even een beroemd paar gevoeld moeten hebben met al die belangstelling. Ongeveer halverwege de tocht werd de boot aangemeerd en hebben we een gedeelte van het gebied te voet bezocht. Hier zagen we o.a. Grote Zilverreigers; ik heb er veertien geteld, maar volgens anderen waren er nog meer. Ook het IJsvogeltje en het Baardmannetje hebben we hier gehoord. Van de bevers die in het gebied verblijven, hebben we geen spoor kunnen ontdekken. De bevers zijn schemerdieren en ze laten zich dus overdag niet zien, maar ook van de typisch doorgeknaagde bomen (zoals je wel eens op TV ziet) of van hun burchten hebben we niets kun nen vinden. Eigenlijk ook wel logisch omdat bevers schuwe die ren zijn die zich voornamelijk in het stiller gedeelte van de Biesbosch ophouden. Om deze dieren goed te kunnen bekijken. kan je het beste een avondexcur sie van Staatsbosbeheer meema ken die speciaal is gericht op het zien van de bever. Na de tussenstop zetten we de vaartocht weer voort over het brede water, waar we voor het merendeel dezelfde beelden kre gen als in het begin van de tocht. Wèl konden we nog enkele vogelsoorten aan ons rijtje toe voegen. Zo naderden we snel het einde van deze dag. Om vier uur waren we weer aan wal waarna we tij dens de terugreis nog wat kon den napraten en om zes uur waren we weer thuis. Onze dank gaat uit naar Staatsbosbeheer voor de leerzame, goed georga niseerde en bijzonder plezierige dag. 5 't duumpje 3-2003

't Duumpje | 2003 | | pagina 5