Voorkomen van Kamsalamander. Tek.:Stichting Ravon, Nijmegen. Boomkikkers en Rugstreep- padden maken veel geluid. De salamanders zijn wat moeilijker. Indien er veel zitten en het water helder is, dan kun je ze zien zwemmen. Een handig hulpmid del is het inventariseren met fui ken. De fuiken zijn zo vervaar digd dat de salamanders, die vooral 's nachts actief zijn, er wel in kunnen zwemmen, maar niet uit. Bij het lichten van de fuik (na 1 of 2 nachten) kan bepaald wor den welke soorten er zitten. Het voordeel van fuiken ten opzichte van het bemonsteren met een schepnet is dat het betreffende biotoop niet geheel overhoop gehaald wordt, 't Duumpje en Stichting Landschapsbeheer Zeeland hebben een aantal fui ken beschikbaar die op verzoek uitgezet kunnen worden. De laatste jaren is er veel geïnventa riseerd met de fuiken en er zijn veel ontdekkingen gedaan. Een aantal biotopen wordt jaarlijks op dezelfde wijze onderzocht en zo kan bepaald worden of de populatie in het betreffende gebied voor- of achteruit gaat. In dit artikel worden de versprei dingskaartjes getoond van de salamanders. De vraag is om waarnemingen van alle amfi bieën (ook de algemene padden en kikkers) door te geven zodat deze meegenomen kunnen wor den om de verspreidingskaartjes zo compleet mogelijk te maken. De resultaten kunnen in een ver volgartikel worden getoond en ze zijn natuurlijk ook te zien in de Atlas. De kaartjes zijn gemaakt door RAVON. Kleine watersalamander De Kleine watersalamander is de meest algemene soort. Toch komt deze lang niet overal even alge meen voor. Op het kaartje is te zien dat rondom Oostburg, Waterlandkerkje en Biervliet, Hoofdplaat minder stippen staan. Het is soms moeilijk te zeggen waardoor dit komt; wel is duide lijk dat ze niet houden van grote open en monotone gebieden. Tijdens een speciale amfibieënex- cursie bij de Wilhelminadijk (nabij Hoofdplaat) werden in 2002 7 drinkputten onderzocht en in geen enkele werd een sala mander aangetroffen. Op andere locaties daarentegen zaten er 68 (record in 1 nacht in 1 fuik) in 1 fuik. Kamsalamander De Kamsalamander is een stuk zeldzamer. Het is een Rode Lijstsoort en een provinciale doel- soort. De verspreidingskaartjes van de soort in Vlaanderen geven aan dat de Zeeuwse populatie hiermee geen aansluiting heeft. Het is dus een soort waar we zeer zuinig op moeten zijn. De Kamsalamander komt vooral voor in een kleinschalig land schap (het ouderwetse boeren land) met veel afwisseling waar voldoende poelen dicht bij elkaar liggen. Meestal gaat het ook om locaties waar oude poelen lig gen. Waar de Kamsalamander voorkomt zijn meestal ook de overige natuurwaarden hoog. Redelijk recent ontdekt is een populatie bij Breskens in de natuurgebiedjes van Petrus van 't Westeinde. Alle salamanders heb ben een uniek buikpatroon. Bij de Kamsalamander is dit ook goed te zien. Momenteel zijn er enkele onderzoeken waarbij de buiken gefotografeerd worden. Zo kan bepaald worden hoe oud de salamanders worden en of ze jaarlijks naar hetzelfde voort- plantingsbiotoop terugkeren. Mogelijk zijn er nog niet ontdek te populaties. Alpenwatersalamander De Alpenwatersalamander is een echte nieuwkomer. Indien je de verspreidingskaartjes van Vlaanderen bekijkt, zie je veel stippen in het aan Zeeuws- Vlaanderen grenzend gebied. Het is dan ook niet verwonderlijk dat ze bij ons aangetroffen zijn. Het zijn prachtig gekleurde sala manders. Het verspreidingspa troon in Zeeuws-Vlaanderen is opvallend. Ze blijven tot op heden binnen het Dekzandgebied: in West-Zeeuws- Vlaanderen dus rondom Aardenburg waar de aantallen nog niet zo heel hoog zijn. In Oost-Zeeuws-Vlaanderen zijn kleine aantallen aangetroffen rondom Overslag en Clinge en hoge aantallen (tot maximaal 70 op 1 locatie) in de bosachtige omgeving van Heikant en Koewacht. De nabijheid van bos jes heeft een duidelijke positieve invloed op deze soort. Ik ben benieuwd of er rondom Eede ook drinkputten zijn waar ze voorkomen? Wie gaat op zoek U kunt helpen Waarnemingen kunt u doorge ven via amfibie@steltkluut.nl oï: alex.wieland@slz.landschapsbe- heer.nl Wie fuiken wil lenen (te gebrui ken in de periode maart-juni) kan dit doorgeven via de bovenstaan de email-adressen. Alex Wieland Stichting Landschapsbeheer Zeeland Postbus 286 4460 AR Goes Voorkomen van Kleine Watersalamander. Tek.:Stichting Ravon, Nijmegen. 11 't duumpje 1-2004

't Duumpje | 2004 | | pagina 11