te zijn: hij staat letterlijk in de weg! Onze reactie was natuurlijk: een bezwaarschrift. Afspraak is afspraak. Maar dat was nog niet alles. Recent is met de aanleg begon nen, waarbij tot op 5 meter afstand van de bomen gegraven is en wortels met een diameter tot 20 cm. dik afgerukt zijn! En of dit nog niet genoeg was, is er een massa grond rond de stam men gegooid, wat erg nadelig is voor het wortelgestel, want dat stikt dus gewoon. Met deze voor geschiedenis in gedachten laat zich raden wat er gebeurt als de grond weggehaald wordt: stam- voetbeschadigingen! Is er hier nu sprake van pure onverschillig heid, of van een nieuwe manier om zonder kapaanvraag van een aantal bomen afscheid te nemen...? Onmiddellijk nadat we het toe vallig zagen, is er contact opge nomen met de verantwoordelijke provincie-ambtenaar, maar tot op heden hebben we nog geen actie gezien. Is het nou echt nodig weer politie in te schakelen om ze tot de orde te roepen? Rijkswaterstaat: Al een paar jaar is Rijkswater staat (RWS) bezig de monumen tale en gezichtsbepalende ruim 120 jaar oude Marilandica-popu- lieren langs de Damsevaart ge rooid te krijgen, omdat volgens RWS het gevaar van omwaaien te groot wordt. Wij hebben geprobeerd hen er van te overtuigen, dat we met o.a. gerichte evenwichtssnoei nog jaren van deze prachtige en unieke bomen kunnen genieten. En zou er onverhoopt een boom omwaaien, dan valt deze öf in de vaart, óf in het weiland; dat heet dan een aanvaardbaar risico. Tenslotte staat er bij de Stenen Beer toch ook een bordje: "Betreden op eigen risico". Marilandica-populieren langs de Damse Vaart Voorts hebben wij Rijkswater staat erop gewezen, dat in het kader van de Flora- en Faunawet een ontheffing vereist is, i.v.m. de aanwezigheid van mogelijke kraamkamers van vleermuizen, vogelnesten en bijzondere korst mossen. Inmiddels is de termijn van de kapaanvraag verlopen en kan het hele circus weer van voren af aan beginnen. De gemeente: Met de voormalige gemeente Sluis-Aardenburg zijn er, na wat schermutselingen, goede afspra ken gemaakt over het groenbe- heer van de gemeente en bin nenkomende kapaanvragen. Ook met gemeente Oostburg hadden we, na een onverkwikke lijke zaak in Breskens, zwart op wit constructieve afspraken gemaakt. Maar bij het eerste akkefietje in de nieuwe gemeente, de linde bomen rond de Kaai in Sluis staan in de weg, werd ons door een wethouder te verstaan gege ven dat hij met gemaakte afspra ken onder een vorig college niks te maken had! En dus zit er niets anders op dan bij kapaanvragen waar o.i. onvol doende rekening gehouden is met de ecologische, landschappe lijke en cultuurhistorische aspec ten, de degens te kruisen. We zullen daarbij niet schuwen voorlopige voorzieningen te laten treffen, om te voorkomen, dat bomen voortijdig gerooid wor den, al is dit eigenlijk een bescha mende vertoning dat wij dit tegen een gemeente moeten doen! 13 't duumpje 1-2004

't Duumpje | 2004 | | pagina 13