vaten aan de Vlaamse kust, die verdeeld is in 4 ambtsgebieden, met elk een natuurwachter. Mijn werk bestaat vooral uit 3 taken. Taak 1: Leiding geven aan het beheer en onderhoud van 560 ha natuurgebied aan de Vlaamse Westkust, hierbij geholpen door een ploeg van 4 natuurarbeiders. Ook uitvoering van werken door derden (bedrijven) wordt bege leid en opgevolgd, samen met de hierbij behorende administratie. Taak 2: Toezicht houden op het nakomen van de wetgeving (Natuur- en Boswetgeving, Habitat- en Vogelrichtlijnen, Milieuwetgeving, Jacht- en Vogelwetgeving, etc), met de daarbij horende politionele bevoegdheid om op te treden in geval van inbreuken op wet- en regelgeving. Taak 3: Communicatie: adviezen en inlichtingen verstrekken aan verschillende diensten, instanties en burgers, geven van excursies, zetelen in vergaderingen, bege- leidings- en adviescommissies van de natuurreservaten aan de Vlaamse kust. Van de 560 ha natuurgebieden is het grootste en meest bekende gebied het natuurreservaat 'De Westhoek' (340 ha), dat gelegen is tegen de grens met Frankrijk. Andere zijn de 'Houtsaeger- duinen', de 'Oosthoekduinen', 'Garzebekeveld', 'De Zwarte Hoek', 'Duinzoom Oosthoek' en 'Duinzoom Adinkerke'. Een kust vol afwisseling Zeebodem, strand, duinen en duinovergangsgebieden naar polder zijn reeds duizenden jaren een geheel van zandbanken, heuvels en dalen met droge en natte, zonbeschenen en scha duwrijke plekken, met plaatsen in de wind en in de luwte, met kalkrijke en kalkarme, humusrijke en humusarme grond. Dat land schap is zo rijk gevarieerd, dat er vele honderden soorten planten en dieren in kunnen samenleven. Dat landschap heeft juist door zijn veelvormigheid en verander lijkheid duizenden jaren niet alleen zichzelf tegen de elemen ten in stand weten te houden maar ook het erachter gelegen gebied bescherming geboden, zodat dat zich kon ontwikkelen tot één van de best bewoonbare, welvarendste en dichtstbevolkte streken van onze aardbol. In onze ijver om die bewoonbaar heid, welvaart en bevolkings dichtheid nog te verhogen zijn wij dikwijls zeer onoordeelkun dig en soms zelfs roekeloos met het duinlandschap omgespron gen. We hebben ons in enkele eeuwen ontwikkeld tot een potentieel verwoestend element waartegen het duin nog geen weerstand heeft kunnen opbou wen. Door ontbossing, overbe- weiding, afgraving en wateront trekking en ook door beplanting, woningbouw, zeeweringen, industrie, infiltratie en recreatie is er zeer veel van dit waardevol le gebied verloren gegaan en we zullen er met veel meer eerbied en kennis van zaken mee om moeten gaan om er nog iets voor ons nageslacht van te kunnen behouden. Het is niet altijd even makkelijk op te merken, maar aan onze kust vindt ieder moment, dag in dag uit, een boeiend samenspel plaats. Een samenspel trouwens waarbij vooral door niet-levende acteurs genoten wordt: zee en strand, wind en getij. Hoewel iedereen bij ons komende bezoek aan de franse en vlaamse kust zal opmerken dat zee, strand en duinen niet noemens waardig verplaatst zijn, wil dat niet zeggen dat er helemaal niets verandert. Integendeel: ieder punt langs de kust is voortdurend in beweging, nu eens aangroei end, dan weer afnemend, vol gens een nooit aflatende golfbe weging. Een heel mooi voorbeeld van deze voortdurende dynamiek is het prille begin van duinvor ming op het strand. Het is geen fijnzinnige gebeurtenis, maar eerder een woest feest waarbij de aanhuppelende zandkorrels op en achter de schelpen, wieren en het vloedmerk blijven liggen. Zo ontstaan op het strand mini- duintjes. Slechts op een aangroei ende kust kan een vervolg, nml. duinvorming, echte resultaten boeken. Slechts op enkele plaat sen zullen we tijdens de excursie deze jonge duinvorming kunnen bewonderen. Wat we ook zullen kunnen bewonderen is een der grootste mariene stuifduingebie- den van West-Europa, plaatselijk de Sahara genoemd. Maar zoet- zout, laag-hoog, ondiep-diep, droog-nat, kalkarm-kalkrijk, jong-oud, het is dit samenspel dat de vorm én de natuurrijkdom van 'Les dunes flamandes' uitte kent. Wat het belang is voor de natuur van deze vele overgangen tussen banken, strand, duinen, polders, hoop ik jullie te kunnen laten zien op zaterdag 5 juni aanstaande. Opzet van de excursie Om niet teveel tijd te moeten verliezen aan het afleggen van afstanden met de bus/auto's en om alle mensen, zowel vogel-, planten- en andere geïnteresseer den aan hun trekken te laten komen, stel ik voor om een aan tal gebieden/reservaten te bezoe ken die gekenmerkt zijn door hun grote variatie aan biotopen en dus ook aan fauna en flora. Op floristisch gebied zitten we in een goede periode; de vogeltrek is natuurlijk voorbij, maar we hopen voor de vogelliefhebbers 15 't duumpje 1-2004

't Duumpje | 2004 | | pagina 15