voldoende broedvogels en pas santen te kunnen waarnemen; ook voor amfibieën, vlinders en libellen lijkt het me een geschikte tijd. Ik stel voor om 's morgens, na een koffietje, te starten zo rond 9.30 uur bij een gebied tussen Gravelines en Calais, genoemd 'Le Platier d'Oye' met een onge veer 2,5 uur durende wandeling. Om 12.00 u vertrek naar 'Les Dunes Marchand' waar op een mooie plek het meegebrachte lunchpakket genuttigd kan wor den; aansluitend een wandeling van 2,5 uur. Vervolgens een pauze (gezocht wordt nog naar een plek voor het nuttigen van een fris drankje of biertje). Daarna de stappers weer aangetrokken voor een wandeling van ongeveer 2,5 u in het iets verderop gelegen 'Les Dunes du Perroquet' en het aan sluitende Vlaamse natuurreser vaat 'De Westhoek'. Bij de ingang 'De Mol' aan de Duinhoekstraat te Adinkerke wacht de bus ons dan weer op voor de maaltijd op het markt plein te Veurne. In de franse gebieden gaat een franse gids met ons mee, goed om ons frans weer even op te halen en om dé terreinen buiten de paden te kunnen bezoeken. Ook interessant, lijkt mij, om de verschillen in beheer te leren kennen in de franse en de Vlaam se reservaten. Ik hoop dan ook dat twee specialisten uit beide landen met ons mee zullen gaan: Laurent Faucon van 'Le departe ment du nord', de beheersinstan tie aan franse zijde, en Mare Leten, beheersconsulent van de Vlaamse kustreservaten. De bedoeling is ook om een excursie-reader samen te stellen over deze gebieden, maar om jul lie alvast een indruk te geven van de diversiteit en natuurrijkdom van de te bezoeken sites, hierbij een korte uitleg. Le Platier d'Oye Le Platier d'Oye, net voorbij het vestingstadje Gravelines (Grevelingen), is een bekende vogelspot-site. Het belangrijkste deel van de vestingen, het Arsenaal, Citadel of Kasteel van Grevelingen, is gebouwd door Keizer karei V en zoon Filips II vanaf 1528 en later verbeterd en veranderd in de 15de en 17de eeuw (Vauban), en gerestaureerd in de twintigste eeuw. Van deze site heb ik voorlopig nog weinig geschreven informatie. Er is een natuurreservaat, een 'site classé' (natuurdomein) en er zijn prach tige stranden met deels slikken, schorren en duincomplexen met veel droge duingraslanden. Eind februari ga ik er nogmaals naar toe om de excursie voor te berei den en wat info in te slaan voor de excursie-reader. Les Dunes Marchand Het natuurreservaat Dunes Marchand, gelegen tussen de eerste twee Noordfranse bad plaatsjes Bray-Dunes en Zuydcoote ('Zwietcotte' op z'n frans) strekt zich uit over 113 ha. Het reservaat herbergt zowel embryonale duinen, helmduin, droge duingraslandjes en mos duin, struweel, vochtige pannen en duinbos. In de zeereepduinen komt de blauwe zeedistel voor en broedt de kuifleeuwerik, die dikwijls op het hoogstrand komt fourageren. Grote delen van het reservaat zijn begroeid met stru weel, waarin enkele mediterrane planten voorkomen zoals Glad parelzaad, Hartgespan en Malrove. De vochtige pannen zijn hier niet veel meer dan kleine plasjes die in stand worden gehouden dankzij jaarlijks maai en en plaatselijk afplaggen. Eén der duinpannen is ingericht als 'panne pédagogique'. Deze duin pannetjes herbergen o.a. Zomerbitterling, Parnassia, Moeraswespenorchis, kortom de typische vegetatie van een voch tige duinpan. In enkele poeltjes komen zowel de kleine watersa lamander als de zeldzamer kam- salamander en rugstreeppad voor. Er is een begrazingsblok met Haflinger-paarden. Jagen is in het reservaat verboden maar op het strand voor het duinge bied wordt wel druk gejaagd (waar niet in La douce France?) aangezien veel trekvogels de lijn van het strand volgen. Les Dunes du Perroquet Les Dunes du Perroquet (250 ha) vormen samen met het Vlaamse Westhoek-reservaat, de aangren zende Krakeelduinen, het Calmeynbos, en de Oosthoekdui nen het grootste aaneengesloten duingebied van de Vlaamse kust, meer dan 700 ha. Het is zoals de vorige natuurgebieden eigendom van de 'Conservatoire du Littoral1, de Franse staatsinstel ling die belast is met de verwer ving van natuurgebieden langs de kust. Het wordt gekenmerkt door zeer grote paraboolduinen (Dune Parabolique Flamande dynamique), embryonaire dui nen, brede zeereepduinen/helm- duin, een slufter, mosduin, voch tige en droge kalkminnende duingraslanden, permanente duinpoelen, duinstruwelen en duinbos met een zeer hoge rijk dom aan planten en dieren. Door de aanwijzing van de kust- banken als natuurreservaat, door natuurontwikkeling in de polder vlakte tussen de duingordels van 'Le Perroquet'- 'De Westhoek' en de fossiele duingordel 'Cabour'- 'Ghyvelde' (3,5 km landinwaarts gelegen) en door een nauwere samenwerking tussen de behe rende instanties aan beide zijden van de grens kan een uniek com plex van kustbanken, strand, jonge en oude duinen en polders 16 't duumpje 1-2004

't Duumpje | 2004 | | pagina 16