veiliggesteld worden voor de toekomst. Niet zonder enige trots zullen we dan kunnen spre ken van een 'integraal kustreser- vaat', de parel aan de kroon van de Vlaamse en Noord-Franse kust. Vlaams natuurreservaat 'De Westhoek' Van alle duingebieden aan de Vlaamse kust is De Westhoek het grootste en tevens het enige waar nagenoeg alle karakteristie ke duinvegetaties van onze kust in één ononderbroken duinland schap vertegenwoordigd zijn. Deze variatie weerspiegelt zich in een grote soortenrijkdom. Zo komen er in De Westhoek bijna 400 verschillende soorten planten voor, 1/3 van de Vlaamse flora. Enkele soorten vinden er één van hun laatste Vlaamse groeiplaat sen, waaronder de Slanke duin gentiaan en de Honingorchis. Ook heel wat bijzondere mossen, levermossen, korstmossen en paddestoelen zijn voor hun over leven mede afhankelijk van het Westhoek-reservaat. Ook op vogelgebied scoort De Westhoek hoog: Kleine plevier, Roodborsttapuit en nachtegaal broeden er. Bijzonder is het voor komen van Heivlinder en Kleine parelmoervlinder. En dan is er nog het groot geomorfologisch belang van het gebied. Het 120 ha grote 'Centraal Loopduin' (stuifduin) is een reusachtige vegetatiearme zandmassa die onder invloed van de wind jaar lijks enkele meters van noord west naar zuidoost voortschrijdt. Terwijl het stuiffront alles over dekt wat het ontmoet, ontstaan in zijn kielzog jonge vochtige duinvalleien. Helaas strekt zich langs de grens op Frans grondge bied een zonevreemde camping "Sahara" 77 't duumpje 1-2004 uit. De private weg die beide uitersten van het kampeerterrein verbindt, vormt tevens een hin dernis voor het natuurlijk verstui vingsproces dat voor een herbe voorrading van het Centraal Loopduin met zand uit Frankrijk zou moeten zorgen. Vanuit Les Dunes du Perroquet gaan we via het Grenspad in het Westhoek-reservaat wandelen naar de noordelijke begrazings- zone met zijn oude en nieuwe poelen, zijn Konikspaarden en Schotse Hooglanders en enkele bijzondere graslandvegetaties. Verder via het Centraal Loopduin naar een oriëntatiepunt waar vandaan we zowel de 'Sahara' (stuifduin) als de zuidelijke begrazingszone kunnen bewon deren. En dan op weg naar het einde van een hopelijk mooi bezonde excursie-dag en de afsluiting met een heerlijke doch voedzame maaltijd te Veurne. Wat kan ik in kort bestek nog meer vertellen om de mensen van 't Duumpje en de Steltkluut nu reeds likkebaardend te laten uitkijken naar deze mooie excur siedag dan: laat deze bijzondere dag niet aan jullie voorbijgaan! Ikzelf kijk reeds uit naar jullie bezoek! Met hartelijke groeten uit een andere mooie hoek van de Vlaamse Laagvlakte, Ward De Brabandere Aanmelden: info@duumpje.nl of 0117 452650 bgg. 455802. Euro 25,-p.p. (excl. maaltijd)

't Duumpje | 2004 | | pagina 17