Korte berichten Ganzenexcursie 4 januari Op 4 januari 2004 werd de jaar lijkse ganzenexcursie georgani seerd. Plaats van samenkomst was het gemaal bij Nummer Eén. De bedoeling was om ganzen te tellen die tijdens de nachtelijke uren op de "Hoge platen" ver blijven en in de morgenuren weer het binnenland intrekken. De belangstelling voor de excur sie was helaas gering. De oorzaak was waarschijnlijk de verwarren de berichtgeving en de slechte weersvoorspelling. Ondanks het vrij zachte weer was er toch een redelijk aantal gan zen te zien. Een deel trok in zuid westelijke en een klein deel in zuidoostelijke richting. In een tijdbestek van ca. 2 uur waren de ganzen van de "hoge platen" landinwaarts getrokken. Getelde ganzen tijdens de excur sie in 2003 en 2004: Datum ZW ZO totaal 5/1/2003 2579 1300 3879 4/1/2004 3326 1843 5169 De getelde ganzen waren hoofd zakelijk kolganzen. Behalve ganzen was er op de dijk bij Nummer Eén nog meer te zien. Op de slikken langs de zee dijk waren o.a. enkele drieteen- meeuwen, zilverplevieren en bonte strandlopers. Opvallend was de afwezigheid van de middelste zaagbekken. De paalhoofden waren voor een deel bezet met 45 aalscholvers. Vogels kijken blijft toch altijd ver rassend! Anton Bun. Rectificatie In het vorig Duumpje was in het artikel Nachtvlinderexcursie op blz. 13 een tabel opgenomen, die gedrukt helaas minder duidelijk overkomt. Als u geïnteresseerd bent, in een volledige én leesbare tabel: stuur dan een mailtje aan redactie@duumpje.nl of vlin- ders@duumpje.nl. Citroenvlinders De citroenvlinder behoort tot de familie van de witjes. Hij is fami lie van het koolwitje, het oranje tipje maar ook van de oranje luzernevlinder. De soort is in Nederland algemeen voorko mend. In Zeeland is dat echter helemaal niet zo en in West Zeeuwsch-Vlaanderen is het wel heel zuinig. In de twee afgelopen jaren zijn slechts 3 waarnemin gen doorgegeven. Een in Oostburg en twee in Aardenburg. Is deze soort nu echt zo zeldzaam in onze streken of wordt hij niet gemeld omdat het om een algemene vlinder gaat? Om hierin meer inzicht te krijgen deze oproep: meldt de citroenvlinder! De vlinders zijn citroengeel voor wat betreft de mannetjes, de vrouwtjes zijn wat bleker van kleur. Door de bleke kleur kun nen de vrouwtjes verward wor den met het groot koolwitje. De citroenvlinder heeft geen donke re randen en zwarte vlekken. Op alle vier de vleugels zit zowel aan de bovenkant als de onderkant een bruin-oranje stipje. Op de ondervleugel is dit stipje aanmer kelijk groter dan op de boven- vleugel. Opmerkelijk is het vroeg in het voorjaar verschijnen. Vanaf half maart tot half mei kunnen citroenvlinders worden gezien wanneer de temperatuur hoger is dan 12° C. Ook eind juli en begin augustus vliegen er wel vlinders rond, hoewel minder dan in het voorjaar. De citroenvlinder kent één gene ratie per jaar. In juli komen de vlinders uit de pop, in oktober gaan ze in winterslaap om dan in het vroege voorjaar te voorschijn te komen. De vlinder kan blijven leven tot juni, dus bijna een heel jaar. Ze komen het meest voor in bos gebieden. De eitjes worden gelegd op sporkehout of wege- doorn. Deze struiken beperken zich tot de zandiger gebieden. Tuinen kunnen een rol gaan spe len in de opmars van de citroen vlinder door een wegedoorn- of sporkehoutstruik aan te planten. Deze struik kan het beste aan de rand van de vegetatie worden geplant. Daar is de meeste kans op succes. De vlinder toont een zwervend gedrag, kan dus rede lijke afstanden afleggen. Voor wat betreft de nectarbloe- men is de citroenvlinder weinig kieskeurig, van bloeiende wilgen, paardenbloem tot vlinderstruik. Meldingen naar Vlinders@duumpje.nl of Anna Almekinders, Olieslagersweg 1, 4525LC Retranchement Nachtvlinders op De Plate. Twee leden van de vlinderwerk groep waren afgelopen zomer regelmatig 's nachts te vinden op De Plate. Met behulp van lamp, laken en determinatiegids heb ben ze de volgende nachtvlinders waargenomen: slawortelboorder, oranje wortel- boorder, kleine hageheld, riet vink, gele eenstaart, vuursteen vlinder, braamvlinder, berkeneen- staart, berkenoogspanner, tere zomervlinder, lieveling, room kleurige stipspanner, kantstip- spanner, zwartbandspanner, rozenspanner, smalvleugeldwerg- spanner, schimmelspanner, groe ne dwergspanner, koekoeks bloemspanner, hagedoornvlinder, geel spannertje, gerande span ner, vliervlinder, taxusspikkel- spanner, gewone spikkelspanner, tweevlekspanner, appeltak, groot avondrood, ligusterpijlstaart, populierenpijlstaart, kroonvogel- tje, hermelijn, kameeltje, brand- 18 't duumpje 1-2004

't Duumpje | 2004 | | pagina 18