In Nederland uitgestorven zeggesoort herontdekt In 1999 vond de auteur een onbe kende zegge-soort op de wallen van Retranchement. In de daaropvolgen de jaren boog een aantal mensen zich over de plant, maar pas drie jaar later werd definitief bevestigd dat het om Kust-zegge ging. Een soort die één keer eerder in Nederland is gevonden. Hieronder een verslag van de zoektocht naar de juiste naam. Grasachtigen genieten bij de meeste mensen niet zo'n warme belangstelling. Ze worden vaak onder het kopje gras op één hoop geveegd. En wie toch de moedige stap neemt om deze planten nader uit te pluizen loopt in de determinatietabel tegen een lange waslijst van moeilijke termen op. Het uitein delijke resultaat van de zoek tocht levert dan ook vaak een hoop twijfel op. Onzekerheid over de juistheid van de determi natie. Dat laatste overkwam mij enkele jaren geleden. Schutblad Tijdens een inventarisatie van de vegetatie van de wallen van Retranchement in 1999 stootte ondergetekende op een zegge- achtige plant. (Een zegge lijkt uiterlijk veel op gras maar onder scheidt zich onder andere door een vaak scherp driekantige bloeistengel) Op het eerste gezicht had de plant veel weg van Twee-rijige zegge (Carex dis ticha) maar enkele afwijkende uiterlijke kenmerken stonden een onvoorwaardelijke toekenning in de weg. Het meest in het oog springende kenmerk was het schutblad dat veel langer was dan de bloeiwijze. Bij de Tweerijige zegge is dit veel kor ter dan de bloeiwijze. Awie de Zwart Omdat ik er met de flora niet uit kwam nam ik wat plantendelen mee en zocht ik mijn toevlucht tot plaatjes. Afbeeldingen van zeggen en biezen werden beke ken op zoek naar bloeiwijzen met een vergelijkbaar schutblad. Maar behalve Platte bies was er niets dat voldeed aan het beeld. Een antwoord bleef uit. Rijksherbarium Later dat jaar zag ik twee regio nale floristen zitten op een terras in Retranchement. Ik ben op ze afgestapt en heb ze mijn pro bleem voorgelegd. Vervolgens zijn we naar de groeiplek gegaan en hebben wat herbariummateri aal verzameld. Ook beide heren waren geenszins zeker van de naam. Meer dan de overtuiging dat het een zegge betrof, kon den ze op dat moment niet geven. Nader onderzoek op het Rijksherbarium in Leiden zou uit sluitsel moeten geven. Vermoeden Vervolgens bleef het weer een poosje stil tot in 2001 werd gevraagd om meer herbariumma teriaal. Er was inmiddels wel al een sterk vermoeden gerezen over de soortnaam. Het zou mogelijk gaan om Waardzegge (Carex divisa): een soort die in 1990 van de standaardlijst was afgevoerd omdat de plant eind jaren zeventig uit Nederland was verdwenen. Het verlossende woord In 2002 werd de plant nogmaals opgediept tijdens een FLORON- kamp in de streek. Ook nu werd er weer gretig bewijsmateriaal geoogst. Maar ondanks de aan wezigheid van enkele tientallen gerenommeerde floristen bleef de naam van de plant in nevelen gehuld. Pas op 17 december 2002 kwam eindelijk het verlossend woord. Het Rijksherbarium Leiden bevestigde dat Op gevon den zegge inderdaad Waard- zegge betrof. Daarmee was de plant officieel erkend e' terug in Nederland nadat ze voo het laatst in 1975 was gevo den in Makkumerwaard in Frin land. Inmiddels is de plant ook her kend in een hooilandje in de Oudelandse polder bij Cadzand- bad waarmee Waardzegge nu in Nederland bekend is van 3 kilo- meterhokken, allemaal in West- Zeeuws-Vlaanderen! Vegetatieopname In de zomer van 2003 zijn René van Moorsel (Rijksherbarium Leiden), Wim van Wijngaarden (Provincie Zeeland), Peter Maas (Landschapbeheer Zeeland) en ondergetekende nogmaals het veld ingegaan om van iedere afzonderlijke groeiplaats een foto en een vegetatieopname te maken. Daarnaast is ook weer herbariummateriaal geoogst voor het Rijksherbarium in Leiden. Kustzegge Inmiddels is de Nederlandse naam naar aanleiding van de vondst veranderd van Waard zegge in Kustzegge. Een betere naam omdat de plant in deze contreien altijd beperkt is geble ven tot een smalle strook langs de kust. Ook de dichtstbijzijnde groeiplaats in Noord-Frankrijk bevindt zich vlak bij de kust. Het groeit hier bij de monding van het riviertje "Le Slack" bij Ambleteuse. Verder is zij vroeger langs de Belgische kust op enkele plaatsen aangetroffen. %r 4 't duumpje 1-2004

't Duumpje | 2004 | | pagina 4