*r r een smerige schuur aan het oog onttrekken door aanplant van een opgaande bomenrij rondom. 2. landschapscompensatie: herstel van wat vernietigd is. 3. rood voor groen: het zorgen voor een optimale balans tussen stenen (rood) en natuur (groen). Helaas kunnen bovenstaande 3 zaken niet in een bestemmings plan worden vastgelegd. Het zal dus van geval tot geval contrac tueel moeten worden geregeld. Het principe 'rood voor groen' dus de samenhang, is de kracht van het gebiedsplan. Dus als de recreatie (rood) wil uitbreiden, ligt het voor de hand dat ze ook een bijdrage levert aan het samenhangend opwaarderen van groen. Deze samenhang komt in het gebiedsplan op een juiste wijze tot uiting. Meten met twee maten Deze samenhang ontbreekt ech ter bij de bedrijventerreinen. Als het er toch van moet komen deze uit te breiden, dient ook hiervoor 1 hectare uitbreiding 2 hectare uitbreiding groen plaats te vinden. Men verstoort de land schappelijke balans evenzeer, en er is dus geen reden deze onder nemers anders te behandelen dan een recreatie-ondernemer. Wezenlijk is dat verder eerst het groen wordt aangelegd. We zien veel te veel dat als een gemeente bijvoorbeeld bedongen heeft om rond een nieuwbouwschuur een bomenrij te plaatsen, het er naderhand niet meer van komt. Men heeft dan eigenlijk geen handvat meer om zo'n onderne mer te dwingen gemaakte afspraken na te komen. Verder verdient het bij grote projecten aanbeveling gefaseerd te werk te gaan. Recreatienatuur/duinstru- weel De geplande uitbreiding van 300 ha. zal ervoor zorgen dat onze streek aantrekkelijker wordt dan andere regio's om te komen wonen en recreëren. We moeten er dan wel voor zorgen dat deze uitbreiding past bij de omliggen de natuur. Aanleggen van uitgebreid ingegaan over de nachtelijke duisternis, die steeds minder 'duister' wordt. Ook stilte is zo'n begrip waarvoor velen onze regio verkiezen om te komen wonen boven andere streken van het land. We stellen vast dat géén van beide begrippen in het gebieds plan aan de orde komt. Landschappelijke inpassing Duurzaam Veilig Bij de uitvoering van Duurzaam Veilig is wel compensatie aange legd, maar de aankleding van het beton is in de slof gebleven. Bij de uitvoering van het Gebiedsplan zou hieraan alsnog wat gedaan kunnen worden. Wat veiligheid betreft, blijkt het ontlasten van de kustweg nog steeds een probleem. In woorden werd altijd een knip in de weg beleden, maar tot daden is het nooit gekomen. Ook nu kan de tekst in het Gebiedsplan op ver schillende manieren uitgelegd worden. Ecologische verbindingszo nes Uit het woord verbindingszone blijkt dat gebieden aaneenge schakeld moeten zijn. En niet hier en daar onderbroken, want dan is het eigenlijk weggegooid geld. Het is dan ook onbegrijpelijk dat deze zones slechts op vrijwillige basis kunnen worden aangelegd. We pleiten er dan ook voor in- opgaande bossen ligt dan ook niet in de lijn. Verder dient men te streven naar grotere aaneen gesloten gebieden. Robuuste natuur. Versnippering Als iedere ondernemer wat groen rond de deur plant om aan de eisen te voldoen, levert dit schaamgroen amper natuurwaar den op. Zulke postzegels zijn uiterst kwetsbaar, en we willen juist robuuste natuur. Men dient dus te streven naar aaneenscha kelen van grotere gebieden, maar wel in de omgeving van de uitbreiding. Een uitbreiding van een recreatieterrein bij Retranchement en het laten com penseren in De Biezen waar dezelfde eigenaar nog wat eigendom heeft, is te zot voor woorden. Maar wel realiteit Bijzonder wonen Men wil bijzonder wonen in het buitengebied bevorderen. Het gebiedsplan zegt ook het 'behoud van de open ruimte' na te streven. We gaan er dan ook van uit dat men dit wonen in het buitengebied beperkt tot de vrij komende agrarische bouwblok ken. En dan is het nog de kunst de bebouwing op streekeigen wijze te laten plaatsvinden. En ook dat is minder eenvoudig dan het lijkt, want recent is er toe stemming verleend voor bouw van een Brabants monstrum op het Eiland. Stilte en duisternis In eerder uitgaven van dit blad is 7 't duumpje 1 -2004

't Duumpje | 2004 | | pagina 7