Natuurlijk Vitaal Mr ^^\bicds ^^enchte^^anpah West Zeeuwsck-Vlaanderen Planologiewerkgroep Al jaren is de gebiedscommissie bezig een allesomvattend inrich tingsplan te maken voor West- Zeeuws-Vlaanderen benoorden de lijn Roofack - Potjes - Sluis. In de bijeenkomsten waren alle sectoren uit de streek vertegenwoordigd. Dat alles heeft geleid tot een totaalplan 'Natuurlijk Vitaal' welk plan de richting moet aan geven waarlangs West-Zeeuws- Vlaanderen zich de komende decennia zou moeten ontwikke len. En zoals gebruikelijk hebben wij nog wat opmerkingen over het geheel, die volgens ons niet vol doende aan de orde zijn geko men in Natuurlijk Vitaal. Een pluumpje In tegenstelling tot veel andere plannen, is Natuurlijk Vitaal een sterk samenhangend geheel waarin alles goed doordacht en op elkaar afgestemd is. Verder is het ambitieus, want men ziet in dat er in de streek nogal wat zaken voor verbetering vatbaar zijn, en men wil gestructureerd aan de slag om met deze aanpas singen de streek op een hoger plan te brengen. Toetsing Als je beleid wil beoordelen zul je tevoren moeten afspreken welke normen je wil hanteren. Doe je dat niet, dan blijf je voort durend met hetzelfde ad hoe beleid zitten, dat we in onze streek de afgelopen decennia gezien hebben. Bij het toetsen kijkt onze vereni ging dus naar de mate waarin het beleid 'een ecologisch duur zame ontwikkeling bevordert'. Een hele mondvol, maar het komt erop neer dat we naar de sterke punten kijken die in West- Zeeuws-Vlaanderen in veel ster ker mate aanwezig zijn, dan in de rest van Nederland. En dan hebben we het over: 1de milieu-kwaliteit: dus geen vervuiling etc. 2. behoud van open ruimte: dus bebouwing concentreren rond dorpen en het buitengebied niet verder aantasten; 3. versterking van natuur en landschap: veel natuur is tegen woordig door allerlei ingrepen erg versnipperd geraakt, en daar door erg kwetbaar geworden. Door het aaneenschakelen en verbinden van natuurgebieden wordt de natuur veel robuuster. In het kader van de recente ruil verkavelingen is hieraan al veel gebeurd, maar zeker in het enorm vernipperde kustgebied is veel te winnen. 4. bevordering van rust en stilte: veel bewoners van onze streek waarderen het rustig leefklimaat zeer. En veel anderen komen juist vanuit de Randstad in deze regio wonen of recreëren om deze rust en ruimte. Zaak dus om deze kip met de gouden eieren niet te slachten. Toch zijn we daar al jaren mee bezig. Denk maar aan die ULV's aan de Klakbaan. Kortom: we staan op de bres voor het basiskapitaal en de kracht van Zeeuws-Vlaanderen. En nu ter zake Het is weliswaar een goed plan, maar het kan nog beter. We zien in het geheel veel nadruk op eco nomische zaken terwijl hierin amper samenhang gezocht wordt met recreatie, natuur en land schap. Het lijken aparte poten, terwijl het doel juist is alles met elkaar in balans te brengen. Zo is het dus zaak om economi sche bedrijvigheid binnen te halen die in de streek past, ter wijl we nu zien dat men domweg bedrijventerreinen wil aanleg gen, zonder dat er ook maar enig inzicht is of en voor welk soort bedrijf deze uitbreiding noodzakelijk zou zijn. Verder blijkt ook het begrip 'zuinig ruimtegebruik' bij het ontwikke len van deze terreinen onbe kend. Rood voor groen We zijn van mening dat 'ontwik kelen' (lees: uitbreiden) en 'beschermen' hand in hand die nen te gaan. Iedere ontwikkeling dient dan ook ingepast te wor den en dat kan op diverse manie ren. Er spelen op dit terrein een drie tal zaken: 1. landschappelijke inpasssina: dus ervoor zorgen dat een object past in het landschap. Zo kun je 6 't duumpje 1-2004

't Duumpje | 2004 | | pagina 6