*r ders waaronder een brandvlek- vlinder. Al met al een mager resultaat, maar de Kleine Nachtpauwoog maakte de avond goed. Pieter Simpelaar. De toekomst van de boomkikker. Toen dit Duumpje al bij de opmaak lag, rolde er een rapport in onze postbus getiteld: De Gemeente Sluis en het Bestemmingsplan Rondweg Aardenburg. Ondertitel: Effecten op enkele beschermde diersoor ten en de bestuurlijke betekenis. Het rapport werd ons toege stuurd door Alterra, een zeer goed aangeschreven staand onderzoeksbureau en vermaarde deskundigen als Anton Stumpel en Claire Vos hebben aan het rapport meegewerkt. Beiden zijn goed bekend met Zeeuws- Vlaanderen. Het lag dus in de bedoeling er in een volgend Duumpje nader over te berichten. Enkele dagen later echter ontvin gen we een brief van gemeente Sluis waarin men ons mededeel de dat ze op de gemeente 'met grote verbazing kennisgenomen hebben' van dit rapport. Naar uit de brief blijkt, heeft Sluis halver wege het onderzoek Alterra ver zocht het onderzoek te beëindi gen om 'ons college moverende redenen'. Vervolgens heeft men bureau RBOI te Middelburg opdracht gegeven het onderzoek "af" te maken. En dit stedebouwkundig bureau heeft het rapport "Rondweg Aardenburg: beoorde ling mogelijkheden op natuur waarden" het licht doen zien. Je zou dan verwachten dat men dit rapport meegestuurd heeft, om ons onze eigen conclusies te laten trekken, maar die logica voert blijkbaar te ver. Het tweede rapport is niet ingesloten en 7 9 't duumpje 2-2004 bovendien verzoekt men ons het rapport van Alterra "terzijde te leggen." Vooral zo'n laatste opmerking geeft dan aanleiding het Alterra- rapport direct nader te bekijken. Gelukkig stond in het Alterra - rapport de samenvatting hele maal vooraan en moesten we voor een snelle blik niet het hele 80 pagina's tellende rapport doorlezen. We citeren: 'Uit deze studie blijkt dat de geplande aanleg van de rondweg een ern stige aantasting van de duurza me instandhouding van de boomkikkerpopulatie zal beteke nen, niet alleen in Aardenburg, maar in geheel west Zeeuws- Vlaanderen." In een volgende uitgaaf hopen we nader over, liefst beide, rap porten uitgebreider te berichten. Als u uw ongeduld niet kunt bedwingen: het Alterra-rapport is, blijkbaar tot ongenoegen van Sluis, openbaar en u kunt het via Internet binnenhalen. Op www.alterra.nl klikt u op 'Publicaties en producten', dan op 'Alterra-rapporten', verder voor 'zoeken in rapporten' en als u dan hier het rapportnummer 607 intikt, krijgt u nadere gegevens op uw scherm en kunt u het rapport downloaden. 't Duumpje bij ons thuis. Het op één - nou ja twee (goud haantje en vuurgoudhaantje zijn maar 8 cm lang) - na kleinste vogeltje van ons land is minder schuw dan wel gedacht wordt. Dit 8 1/2 cm lange symbool van onze vereniging vertoeft en zingt graag in onze tuinen. Met een beetje hulp vestigt hij zich zon der mankeren in je tuin en voelt zich thuis. Twee belevenissen laten zien waar dit toe kan leiden. Bij ons broedde hij bijvoorbeeld op manshoogte in de klimop die tegen de bijkeuken groeit. Bij een picknickje vlakbij de klimop zaten wij als bewoners van het huis het vogeltje enigszins hin derlijk in de weg. Het Duumpje vond dat het daar om via een bocht voorzichtig moest komen aanvliegen om zo - zo ongemerkt mogelijk - voedsel te droppen bij de jongkies in het - overigens (bleek later) fraai gebouwde - nest. Zo ging het een tijdje harmonisch verder tus sen mens en dier. leder ging rus tig zijn gang. Maar het kon nog beter! Na een tijdje realiseerden wij ons dat de ravitaillering via de kortst mogelijke route verliep, namelijk via een rechte lijn! Dus geen omtrekkende bewegingen meer, maar doelgericht over tafel, stoelen en mensen naar het nest. De kust was veilig beoor deeld. Klimop bleek dus aantrekkelijk voor onderdakzoekende duump- jes. Bij snoeiwerk - na de broed tijd - kwam het tere, van mosach tige substantie gebouwde nest te voorschijn. Er is overigens ook een andere manier om duumpjes in je tuin te krijgen. Een hoop takken op de grond wordt zeer op prijs gesteld. Ik heb meegemaakt hoe het uitvliegen uit zo'n nest ver loopt. De jongen kwamen uit het donkere nestbos en werden ver blind door een toen uitbundig lentezonnetje. De ouders waar schuwden hun nageslacht voor gevaar op twee benen. Desondanks kon je de jongen, die als het ware verdoofd waren door het licht, aanraken. Goed dat wij hierbij aanwezig waren en niet vertegenwoordigers van het kattenbestand in de omge ving. Op een gegeven moment waren alle jongen uitgevlogen (een stuk of zes) en was er geen paniek meer. U ziet het, het Duumpje komt graag in onze tuinen en is daar door van alle kanten te beluiste ren en bekijken. Het is lang niet zo'n verborgen levende vogel als velen denken. Rob Jeltes, Groede,

't Duumpje | 2004 | | pagina 19