Schaapskudde en Vlaamse peterselie ♦r Vlaamse Peterselie is een soort die sporadisch voorkomt. Onze schaaps kudde blies een verdwenen groei plaats van deze soort nieuw leven in. Sinds 1998 graast er een schaaps kudde op een aantal West Zeeuws Vlaamse dijken. Een wol len deken die als een graasmachi ne traag door de vegetatie schuift. Het inzetten van de scha pen moet de verruigde dijken weer floristisch op de kaart zet ten. Sinds de start worden de effecten op de vegetatie nauwlettend gevolgd. In zogeheten perma nente quadranten (pq's) worden jaarlijks alle plantensoorten genoteerd. Welke soorten pro fiteren van de begrazing en welke soorten hebben het juist moeilijk. Het meest spannend zijn de nieuwe soorten, planten die zich dankzij de begrazing (op)nieuw vestigen. Dat laatste lijkt te gaan gebeuren met de Vlaamse peterselie op de Henricusdijk ten noorden van Oostburg. Klei Vlaamse peterselie is een uit de klei getrokken zeldzaamheid. In Nederland is ze beperkt tot het westelijk deel van Zeeuws- Vlaanderen. In de jaren dertig van de vorige eeuw werd zij voor het eerst in Nederland aangetrof fen. Een select groepje vooraan staande floristen vond de schermbloemige tijdens een excursie langs een akkerrand bij Cadzand-ESad. Op dit moment komt de plant slechts op een drietal dijken bestendig voor. Twee voormalige zeedijken in de buurt van Nummer Een en een dijktalud bij de Verdronken Zwarte Polder. Daarnaast zijn twee jaar terug nog enkele kort- Awie de Zwart stondige groeiplaatsen gevonden die het gevolg waren van graaf- activiteiten in enkele bermen langs de weg. Oude zaadbank Terug naar de peterselieplantjes op de Henricusdijk. Twee jaar terug werden tijdens een inven tarisatie drie plantjes gevonden op twee verschillende locaties dicht bij elkaar. Al snel rees het vermoeden dat de plantjes afkomstig waren uit een oude zaadbank. Dit jaar werd dat ver moeden nog eens versterkt toen in de buurt meer dan honderd kiemplantjes werden ontdekt op een oppervlakte van twee bij drie meter. Geduld Vermoedelijk heeft hier vroeger een gezonde, niet uit de archie ven bekende populatie Vlaamse peterselie gedijt. Tot enkele tien tallen jaren terug werd dit dijkta lud begraasd door vee. Vroeger werden veel dijken op deze manier beweid. De koeien hiel den het gras kort en zorgden op het steile talud plaatselijk voor een opengetrapte zode. Vooral dat laatste is van belang voor een bestendige groeiplaats. Als oorspronkelijk akkeronkruid (de oude naam is Oogstpeterselie) kiemt het met graagte op deze kale bodem. De laatste decennia echter zijn veel van dergelijke kleine dijkweides als onrendabele overhoekjes opgeruimd. In snel tempo verruigen deze dijken en nemen grassen de overhand. De noodzakelijke kale plekken groeien dicht en de Vlaamse peterselie rest niets anders dan zich terug te trekken in de vorm van zaad en geduldig te wachten op betere tijden. Maar ziedaar, geduld wordt beloond. Honderden schapen gingen de verruigde vegetatie op de Henricusdijk te lijf en brach ten de oude zaadbank aan het licht. Ververst Wie verwacht dat de scherm- bloemen even opvallend zijn als die van familielid Fluitekruid komt bedrogen uit. De plant is één- of tweejarig en bloeit met zeer onopvallende bloeischerm- pjes die zijn opgebouwd uit enkele tientallen minuscule bloempjes. Wie niet vooraf het juiste beeld voor ogen heeft, zal dan ook tevergeefs zoeken. Nee, het is beter om je te richten op het blad. Dit is trapsgewijs opge bouwd en het glimt aantrekkelijk in het zonnetje. Dit is ook meteen de plek waar men moet zoeken: het zonnige zuidtalud. Hier heerst een warm microkli maat waardoor de plant zich, in combinatie met de milde winters in onze streken, kan handhaven. Zeeuws-Vlaanderen ligt namelijk aan de noordgrens van het ver spreidingsgebied. Voor de toekomst is één vraag van belang: is de plant bestand tegen het begrazingsregime van de schaapskudde. Met andere woorden: komt de plant tot bloei en wordt er zaad gezet zodat de oude zaadbank ververst kan wor den. Afwachten... NB. Enkele jaren geleden Is de officiële naam van Vlaamse peterselie door het Rijksherba rium in Leiden veranderd in Wilde peterselie. Zolang de plant zich echter niet waagt buiten de grenzen van het enige stukje Vlaanderen op Nederlands grondgebied, blijven wij hard nekkig volharden in de oude naam. 5 't duumpje 3-2003

't Duumpje | 2004 | | pagina 5