Is het Duiimpj kluts kwijt e de Binnen de werkgroepen van 't Duumpje vinden altijd stevige dis cussies plaats. Dat de uitkomsten hiervan niet altijd ieder lid kunnen bekoren, blijkt uit het hiernavolgen de ingezonden stuk dat we ontvin gen. De vereniging 't Duumpje is de kluts kwijt. Die indruk kreeg ik na het lezen van 't Duumpje 30e jaargang nr.1/ 2004. En om aan te geven hoe ik tot die conclusie kwam rukte ik een aantal zaken uit zijn verband. Schijnbaar wille keurig maar een onlosmakelijke cohesie tot gevolg. Als eerste viel me kloeke taal op in het artikel 'hoe waardeert onze overheid een boom'. In een gloedvol betoog illustreert Sjaak Herman de verontwaardiging waarmee zijn werkgroep strijd levert met een onverschillige overheid. Een geval van veront waardiging werd de lezers ont houden. Toevallig is ondergete kende wel op de hoogte van dit akkefietje. Ditmaal was niet de onverschillige overheid maar een boer tegenstander. De boer in kwestie wilde een verzamelplaats van bieten creëren maar hij zag zijn voornemen gedwarsboomd door een drietal knotwilgen. Voor een kapvergunning zocht hij niet zijn heil bij de overheid maar hij meldde zich direct aan het loket van 't Duumpje, dit in het besef dat hij hen vroeg of laat toch op z'n erf zou krijgen. Het zal de lezer van bovenge noemd artikel niet verrassen dat die drie knotbomen nog fier overeind staan. Haaks op de begrijpelijke verde diging van landschappelijke waarden staat de schimmige reactie die een niet met naam genoemde vrouw kreeg tijdens de jaarvergadering. Zij vroeg naar het standpunt van de ver eniging inzake 'Sluis aan Zee', Rens Oomens een dossier met een toch ietwat grotere landschappelijke reik wijdte dan het verzoek van boer Biet. Ditmaal geen kloeke taal, maar het diplomatieke 'mits mits enz, dan positief' was het ant woord dat de notulen haalde. Het verschil tussen de kloeke taal en de diplomatieke reactie lijkt mij meten met verschillende maten, 't Duumpje moet niet alleen pal staan tegenover een enkele boer. Diezelfde houding is ook vereist tegenover projectont wikkelaars die in het kielzog van overheidsinitiatieven cosmetisch schaamgroen of een excuusput in hun megalomane bijdragen pro jecteren. Ook toont het eerste voorbeeld aan dat 't Duumpje de taak van een onverschillige over heid overnam. En met het tweede voorbeeld wordt duidelijk dat de vereniging zich nog dieper in de verant woordelijkheid van het openbare bestuur heeft laten manoeuvre ren. Het dilemma is ook niet een voudig. Het is of aanschuiven, behendiger zijn dan je tegen stander en natuurwinst verzilve ren, of buitenspel staan door de bestuurstafel te negeren. De gevolgen van de keuze zijn niet te voorspellen. Wel worden al enkele negatieve effecten van de ingeslagen koers zichtbaar. Zo wordt uit de voor beelden duidelijk dat de vereni ging de rol die de boer als land schapsinrichter verspeelde nu gunt aan projectontwikkelaars. En stel, stel het hypothetische geval dat de stille diplomatie als nog resulteert in de realisatie van de slagader van 'natuurlijk vitaal'. In dat geval is 't Duumpje mede-verantwoordelijk voor een onherstelbare ingreep in het his torisch landschap van het eiland van Cadzand. Hoogste tijd voor het derde frag ment dat me opviel; de ontbre kende voorzitter. De vorige voor zitter bestond het om een gede puteerde ongenuanceerd aan te vallen nog voor deze een pen nenstreek in zijn nieuwe functie had gezet. Over strategische keu zes gesproken! Zijn opvolger (-ster) zou op een zinniger dis cussie moeten aansturen. Wat mij betreft met een nieuw beginsel programma tot doel waarin de ideologie van de natuurbescher mingsvereniging opnieuw en hedendaags geformuleerd wordt. Al was het maar omdat we inmiddels zouden moeten weten dat schurken1 aan de macht schrale wonden kan opleveren. Retranchement, mei 2004 (1: meedoen met, red.) Nabi| de Zwartegatse Kreek zal «en uniek -woongebied ontwikkeld kunnen worden Door te werken met strooksgewijze laagtes en verhogingen ontstaat er een plas- drasgebied waar ruige natuur tot ontwikkeling kan komen. De paalwoningen die in dit nieuwe stuk natuur geplaatst worden gaan een optimale interactie aan met de omgeving, maar verstoren deze niet Fen bijzondere woning -net een natuurgebied als achtertuin en een geweldig uitzicht over het uitgestrekte Zeeuwse landschap als resultaat! doorsnede van plos-drosgebicd met poolwoning 9 'f duumpje 2-2004

't Duumpje | 2004 | | pagina 9