De kruidenboerderij in Groede *e Na het artikel over Jan de Zwart brengt onze verslaggeefster een bezoek aan de familie Van de Winckel in Groede. Els Voet Iets nieuws trekt altijd de aan dacht en toch zeker in een klein dorp als Groede. Niemand wist er het fijne van, maar velen waren wel nieuwsgierig! Dusga ik maar eens een kijk je nemen op het splinternieuwe bedrijf van Ronald en Marleen van de Winckel aan de Scherpbierseweg in Groede Vorig jaar mei is de familie van de Winckel - Ronald, Marleen en hun vier kinderen - neergestre ken in dit stukje Zeeuws- Vlaanderen. Het was wel weer even wennen in Nederland, na drie jaar in Tasmanië gewoond te hebben. Gelukkig weet de fami lie van aanpakken; van Axel naar de andere kant van de wereld en weer terug. Het bedrijf bestaat uit het biolo gisch kweken, telen en verwer ken van medicinale planten en kruiden: verse, ingevroren, gedroogde plantendelen, tinctu ren, extracten en essences. Indien mogelijk bio-gecertificeerd. Dit zijn niet alleen de keukenkrui den, zoals wij ze kennen. Ook bomen, struiken en onkruiden worden geteeld. Dit doen ze op de 6,5 ha grond rondom het huis. Niet alleen Ronald en Marleen werken er, maar als het zo uit komt ook alle kinderen. In de vakantietijd is het altijd heel druk; veel producten worden in augustus geoogst en meteen ver werkt. De schuur hadden ze al in Tasmanië, waar hij afgebroken is en verscheept. Hier hebben ze hem weer opgebouwd, geïso leerd en aan de buitenkant voor zien van hout. Er moet nog veel aan gebeuren; er komen drie droogvloeren in om de kruiden te drogen. Verder is er een labo ratorium gepland en er is ruimte voor de voorraden. Het zwarte stalen dak kan in de zomermaan den als zonnecollector functione ren. De door de zon opgewarm de lucht wordt door middel van ventilatoren door de kruiden heen geblazen om ze snel te drogen. Verder staat er op het terrein ook een glazen kweekkas met jonge plantjes erin. De woning en de oude schuren stonden er al. De woning is oud, maar gezellig. Het opzetten van het bedrijf is nu even het belang rijkste: de rest komt later wel. Dit kruidenbedrijf levert bijna uitsluitend aan de groothandel, dus alles zit in grootverpakkin gen. Er is een constante voor raad, voldoende voor twee jaar. Dat is mogelijk omdat tincturen lang houdbaar zijn. Tevens maakt het mogelijk een jaar zonder teelt te overbruggen. Het kweken en telen is al begon nen en er staan ook al jonge planten buiten en de grond ligt kant en klaar om het prille zaai goed te ontvangen. Achter het huis ligt een veedrinkput, waar wat boompjes en struiken omheen staan en de oprit is ver nieuwd en "aangekleed" met rijen jonge bomen en struiken. Deze beplanting staat er niet alleen omdat het leuk oogt. Alles op dit bedrijf heeft een functie, dus ook de bomen en struiken. Niet alleen het blad wordt gebruikt, (gincko, berk), maar ook de bast (wilg), de bloemen (vlier) en de bessen (meidoorn). Het zaaigoed van de kruiden komt deels uit eigen kweek en soms wordt het gekocht. Er zijn kruiden, soapserie-kleurig viool tje, goudsbloem en kleine brand netel die eenjarig zijn en elk jaar dus weer opnieuw gezaaid en opgekweekt moeten worden. Kruiden zoals lavendel, tijm en rozemarijn kunnen een aantal jaren blijven staan. Als ze te veel verhouten, gaan ze eruit, omdat de verwerking dan te moeilijk verloopt. Ook "onkruiden" wor den verbouwd, zoals smeerwor- tel, paardebloem, kweekwortel en paardestaart. Nu natuurlijk iets over het ver volg: het verwerkingsproces. Als de kruiden (en onkruiden) geoogst worden, is het belangrijk ze zo snel mogelijk te verwer ken. Het bedrijf maakt van al de producten tincturen en gedroog de kruiden. 16 't duumpje 2-2004

't Duumpje | 2004 | | pagina 16