De tinctuur De kruiden worden na de oogst zo fijn mogelijk versneden en in vaten gedaan. Volgens recept wordt daaraan water en ethylalcohol (van bioge- certificeerde rogge) toegevoegd. Na een aantal weken "trekken" wordt er geperst. Wat overblijft, is de tinctuur en de uitgeperste droge perspulp (goed voor com post). De tinctuur zelf ondergaat nog enige kwaliteitstesten en is daar na pas geschikt voor verdere ver werking door diverse laboratoria. De tinctuur wordt kan verwerkt worden in o.a. zalfjes en tablet ten of is, zoals met rode zonne hoed (Echinacea), gereed voor gebruik door de consument. De gedroogde kruiden. De kruiden worden geoogst en op grote droogvloeren gelegd. Het drogen vindt plaats met behulp van zonne-energie of een heteluchtkanon als er onvoldoen de zonne-energie beschikbaar is. Het droogproces gaat vrij snel: ongeveer drie dagen. De gedroogde kruiden worden ver pakt in papieren zakken. De gedroogde kruiden kunnen soms ook weer gebruikt worden om tincturen te maken. Hoeveel kruiden er nodig zijn voor een liter tinctuur is afhanke lijk .van het recept van het kruid. Toch is er al gauw drie kilo nodig. Er worden in het bedrijf geen eindproducten gemaakt. Eén uitzondering: voor een bio- verdeler maken ze een hoestsi roop. Kruiden: Echinacea blad, bloem, wortel (na 3 jaar): weerstand tegen verkoudheid Valeriaan wortel: kalmerend Tijm blad: in hoestdrank Smeerwortel blad, bloem, wortel: wondheling Paardebloem blad, bloem, wortel: bloedzuive rend, (vermagerend) Bomen en struiken: Wilg: bast, blad: aspirine Berk: blad Populier blad Het was een heel leuke ontmoe ting met deze enthousiaste men sen. Er wordt keihard gewerkt om een levensvatbaar bedrijf let terlijk uit de grond te stampen. Daar neem ik echt m'n petje voor af, zeker in deze tijd van stil staande economie. Natuurlijk ga ik ook bij dit bedrijf volgend jaar weer op bezoek, om te kijken hoe alles groeit en bloeit. Misschien nog eens een verslag over tincturen, essences en extracten, de verschillen hier tussen en het gebruik hiervan. Het bedrijf van familie van de Winckel is op internet te vinden via mail: markruid@zeelandnet.nl en binnenkort komt hun website in de lucht onder de naam www.marleenkruiden.nl 7 7 't duumpje 2-?004

't Duumpje | 2004 | | pagina 17