krijgen Bix. De kalveren worden gescheiden in koetjes en stiertjes. Ze worden ontwormd en er wordt gekeken of ze geschikt zijn om te fokken (fokstier of zoogkoe) of om af te mesten (vlees). Elk rund is verplicht een oormerk te dragen. Momenteel is een experiment gaande met de chip bolus. Deze chip wordt in de maag geplaatst en kan elektro nisch worden uitgelezen (tegen fraude). Tussen oktober en mei staan de dieren op stal. Dit is een grote open ruimte, waar de runderen gewoon los rondlopen; de kalve ren lopen bij de moeder, maar kunnen ook apart staan. De familie Claeys heeft al ver schillende prijzen gewonnen met hun dieren en in september is er weer een keuring in Utrecht, puur voor de fokkerij. Voeding Hooi en stro komen voor een groot gedeelte van eigen opbrengst. De runderen krijgen maïs, geplette granen (voor- droog)-kuilgras, aanvullende mineralen en zoutblok. De dieren voor het slachthuis krijgen ook nog een afmestkorrel. De magen van een koe. De koe is een herkauwer en hij heeft 4 magen: de pens voor de voorraad, de netmaag waar de ballen worden gemaakt, die later naar boven komen om te herkau wen, de boekmaag die alle voe dingsstoffen uit het voedsel opneemt en tot slot de lebmaag die voor de verdere vertering zorgdraagt. Een koe heeft 8 tan den in de onderkaak en geen tanden in de bovenkaak. Enige begrippen Kalf: tot 1 jaar Pink: tussen 1 en 1,5 jaar Vaars: 1e maal drachtig tot 2 jaar Koe: 2x gekalfd tot 3 of 4 jaar Worstkoe: oude koe tot voor de slacht Het vlees. Het uiteindelijke doel van het fokken van limousins is de vlees productie. Het vlees is mals, krui- 11 't duumpje 3-2004 dig en veilig; er zijn geen groei- bevorderende middelen en anti biotica toegevoegd. De familie Claeys heeft het predi kaat "Limousin Puur" verworven. Dit is een merknaam voor kwali teitsrundvlees. Zij voldoen aan bepaalde eisen. Het opgroeien van de jonge dieren in de groep, een lange zoogtijd en het voed sel is van groot belang. In deze tijd van problemen met dioxine en pcb is het voor veel mensen belangrijk te weten waar hun vlees vandaan komt. De ruimte, gezond voer, goede ver zorging, een stal met stro en een natuurlijk kuddeverband zijn de ingrediënten voor de groei van stevig mager vlees met een fijne structuur. Het vlees is snel gaar en houdt het vocht beter vast; hierdoor blijft het sappig en behoudt het zijn gewicht en die typische limousin-smaak. De boerderijwinkel Op de boerderij is ook een win kel waar streekeigen producten verkocht worden waaronder, hoe kan het ook anders, "vlees van eigen huis". Men slacht iedere drie weken en het vlees wordt vanuit het slacht huis teruggebracht naar de boer- derijkoeling. Na een week bester ven wordt het vlees versneden tot porties. Meestal is het een jonge stier van ongeveer 15 maanden, maar soms ook een jonge koe die die door omstan digheden geen kalf heeft gehad. Het vlees wordt meteen aan de klant verkocht, meestal op bestelling. Lieve is befaamd om haar lekkere stoverij. Men kan per kilo bestellen maar ook per stuk. Andere activiteiten. Deze zomer was er weer een open middag in het kader "Cultuur in de schuur". Er kwa men zo'n 800 mensen op af. Men kon een stukje vlees proeven, dialectverhalen of muziek belui steren en lekker rondneuzen op het erf. Het Limousinhof is ook een fiets knooppunt: men kan er verschil lende typen fietsen huren, waar onder tandem en ligfiets. Je par keert er de auto en fietst van hieruit naar andere knooppunten of je verkent het platteland in de omgeving. Die 6 knooppunten zijn meestal boerenbedrijven, waar men kan rondkijken en producten kopen. Bij het eerste bedrijf krijg je dan een routebe schrijving. Rondleidingen Iedere zaterdag in juli en augus tus van 10.00 tot 12.00 uur zijn er rondleidingen op het bedrijf. Groepen op afspraak. De prijs is Eur 2,50 p.p. Eddy en Lieve laten hun liefde voor de koeien blijken in de manier waarop ze met de dieren omgaan. Zij gunnen hun dieren de beste verzorging, voeding en omstandigheden zodat ze kun nen genieten van een optimaal leefklimaat. De koeien staan in mijn achter tuin aan de Baarzandse Kreek. Ze zijn heel lief en rustig en daar door was mijn interesse gewekt om eens te gaan kijken waar ze vandaan kwamen. Het was een leerzame middag en ik heb er zelf ook van genoten.

't Duumpje | 2004 | | pagina 11