*e Fort Isabella kan dienen als stap steen als er iets aan het brakke water wordt gedaan. De nood aan grote basisbiotoop is helaas nog volop aanwezig. De boomkikker dreigt zich verder terug te trekken in de poel van Lippens. De nieuw door de Vlaamse overheid aangekochte Zwinbosjes (200 ha) bieden kan sen. Daar kunnen een aantal grote poelen worden aangelegd. Een verbinding met Retranchement is vanwege het tussenliggende akkerland moei lijk te realiseren. Op lange ter mijn richt de aandacht zich eer der op Sluis, terwijl Lapscheure ook een optie is. Via de Staats- Spaanse linies zou een verbin ding met Aardenburg mogelijk zijn. Herintroductie van de boomkik ker in Damme ligt wetenschappe lijk lastig, omdat dan eerst de oorzaak van de achteruitgang van de boomkikker weggenomen moet worden. Een goede samenwerking tussen partijen biedt de boomkikker, ook internationaal de beste kan sen. Informatiepanelen Wethouder Leen Wille onthult de nieuwe informatiepanelen 'Actie voor de boomkikker' die in opdracht van de Stichting Landschapsbeheer Zeeland zijn gemaakt om ondersteuning te geven aan het Beschermplan Boomkikker. Het 'Beleidsplan Boomkikker' van de gemeente Sluis. (Justus van den Berg, RBOI Middelburg bv) De directe aanleiding voor de conceptversie 'Beleidsplan boom kikker' is de nieuwe Flora- en Faunawet. In dit plan is ten aan zien van de boomkikker vooral ingezoomd op de kernen Aardenburg en Retranchement. In de daar liggende tuinen en vestingwerken kunnen het hele jaar door boomkikkers voorko men. Er kunnen spanningen ont staan tussen de Flora- en Faunawet en eigenaars van die tuinen. Soms zijn dat hele nette tuinen met vijvers waarin al jarenlang boomkikkers voorkomen. Zo'n vijver wordt eens flink schoon gemaakt. Mag dat? Een vijver dempen? Mag dat? Het beleidsplan is er om op dit soort vragen antwoord te geven. Verder gaat de gemeente in haar beleid ook uit van: 'veilig stellen', 'versterken', 'verbinden' en 'ver breiden'. Een positieve voorlichting is daar bij heel belangrijk: 'Boomkikkers zijn leuk en kenmerkend voor de kikkerstad Aardenburg'. Vanaf wanneer is Aarden burg eigenlijk kikkerstad? (Peter Maas, Stichting Landschapsbeheer Zeeland) Er zijn tot op heden nog geen pliocene kikkerbillen gevonden, maar het antwoord moet zijn: sinds mensenheugenis. Waren er vroeger echt overal kik kers? Voor Jan Wolkers zou dat geen plaag geweest zijn want hij schreef er zelfs een boekje over. Het is zeker dat het vroeger in de Knokkert en de Passageule barst te van de boomkikkers, maar ook in de Knokkert zijn ze tegen woordig, ondanks maatregelen, allemaal verdwenen. Met Aardenburg gaat het slecht. Hoe lang is het nog kikkerstad? Ook al hebben ze die naam gekregen van de Sluizenaars die daarmee verwezen naar het uni form van de fanfare dat kikker- groen was. Wat moet je doen? Met behulp van een diaserie toont Peter een aantal plekjes in en om Aardenburg waar op een eenvoudige manier iets gedaan zou kunnen worden om de leef omgeving van de boomkikker te verbeteren. Met andere woor den: je kunt er direct aan begin nen als je wilt. We zien voorbeelden van land schapselementen die voor verbe tering vatbaar zijn, een reepje grond dat een verbinding stag neert, allemaal potentiële plek ken voor de boomkikker en Peter besluit: 'Laten we toch vooral niet verge ten dat het zulke ontzettend mooie kikkertjes zijn.' 't Aogepuut-statuut Aan het eind van het symposium wordt tenslotte 't Aogepuut-sta tuut ondertekend. Dit convenant is een afspraak tussen de deelnemende partijen die niet vrijblijvend is, maar het is ook geen keihard juridisch docu ment. Na 1 jaar zal men opnieuw informeel bij elkaar komen om de stand van zaken te bespreken. 75 't duumpje 3-2004

't Duumpje | 2004 | | pagina 15