wor de SOOMKIKK De ondertekenaars: Gemeente Sluis, Waterschap Zeeuws-Vlaanderen, Staatsbosbeheer, Het Zeeuwse Landschap, Boomkikkerfonds, Natuurbeschermingsvereniging 't Duumpje, het steunpunt voor Natuur en Milieu Educatie Zeeuws-Vlaanderen, Ravon, Stichting Landschapsbeheer Zeeland en Provincie Zeeland. 't Statuut in het kort Ondertekenaars zullen in een maximale samenwerking de vol gende 10 punten realiseren: 1. Jaarlijks inventariseren en publiceren van de aantallen roe pende boomkikkers. Eens in de vijf jaar wordt een integrale tel ling georganiseerd van alle histo rische vindplaatsen in West- Zeeuws-Vlaanderen. 2. Het opstellen van een evalu atieplan van de boomkikker. Het doel hiervan is het uitwisselen van ervaringen van beheerders van voortplantingswateren en landbiotoop. 3. Instellen en toekennen van 'd'aogepuutpries'. Een vijfjarige prijs voor mensen die een belangrijke bijdrage hebben geleverd bij de instandhouding van de boomkikker. 4. Het verhogen van de betrok kenheid van de bewoners. Dit kan door verspreiding van een zogenaamd tuinwaarnemingsfor- mulier onder de inwoners, jaar lijks een excursie te organiseren, aanpassen van lesmateriaal van het NME, een braamplantdag enz. 5. Het opstellen van een groen- beheerplan door de gemeente Sluis in 2004/2005. Met name voor Aardenburg en Retran- chement wordt rekening gehou den met het voorkomen van de boomkikker volgens de richtlij nen van het beleidsplan boom kikker. Aandacht zal er worden besteed aan het gebruik van bestrijdingsmiddelen, afvoer van houtsnippers en omvormen van beplanting tot een meer struc- tuurrijke kern-mantel-zoom- beplanting. Het organiseren van een excursie speciaal voor de afdeling (groen-) beheer. 6. Het opzetten van een speciale internetsite over boomkikkers met algemene informatie. 'V- tesm ii*-- .."'•"I i 7. De mogelijkheden van projec ten onderzoeken. Integratie van diverse deelbelangen op en rond de wallen van Aardenburg: cul tuurhistorie, landschap, toerisme en natuur, resulterend in een inrichtingsplan in 2005, inclusief de beschikbare subsidiestromen. 8. Het optimaliseren van de leef gebieden ook buiten de EHS. Voorlichting geven aan particu liere eigenaren over te nemen maatregelen. 9. Optimaliseren van het water beheer. Bij de aanleg en het beheer van natte en ecologische verbindingzones in de omgeving van Aardenburg wordt rekening gehouden met de boomkikker. 10. Met prioriteit verwerven, inrichten en beheren van aan de EHS grenzende gebieden. In deze terreinen hebben de terreinbehe rende organisaties de boomkik ker als doelsoort en wordt het beheer daarop afgestemd. Een toemaatje van Thijs Kramer (gedeputeerde van natuur en milieu van de provincie Zeeland) Thijs is opgegroeid met de natuur, 't Duumpje en natuurlijk ook met de boomkikker. Hij stelt vast dat er gelukkig nog steeds voldoende is om voor op te komen. De Willem-Leopold- en de Sophiapolder zijn goede voor beelden van hoe het ook kan, maar ook de bijzondere soorten hebben hulp nodig en daar is de boomkikker een goed voorbeeld van. De provincie is een nieuw project opgestart, waarvoor 1 miljoen euro is uitgetrokken om 300 put ten aan te laten leggen door de Stichting Landschapsbeheer Zeeland. Daardoor ontstaan er meer alternatieven voor de boomkikker en worden eventu ele risico's meer gespreid. Verder is er een extra subsidie van 12.000 euro, die wordt inge zet om samen met boeren grote re projecten te realiseren, voor kerngebieden maar ook voor satellieten. De rondweg in Aardenburg zou wel eens de grootste redding voor de boomkikker kunnen wor den. Er wordt namelijk 80 ha grond extra gecompenseerd in de Aardenburgse Havenpolder. Dit in het kader van Duurzaam Veilig, maar het moet nog wel door LNV worden goedgekeurd. In het beleid is de boomkikker niet meer weg te denken en de ruimte voor de d'aogepuut in Aardenburg, die komt er! Een afsluitend concert(je) Het is net of ze hebben meege luisterd, want ondanks het frisse weer, zijn er toch nog wat boom kikkers te horen tijdens de late avondwandeling om een uur of elf. Ik hoorde er zelfs een paar lachen 16 't duumpje 3-2004

't Duumpje | 2004 | | pagina 16