Korte berichten Opening tentoonstelling Cadzand Vlinderland 5 juni De expositie 'Cadzand Vlinderland' toont aan dat omge ving Cadzand nog steeds een gezonde regio is. Veel mensen gruwen van insec ten. Kakkerlakken, sprinkhanen, vliegen, muggen en wespen wek ken bij de meesten van ons niets dan afschuw op. Maar er zijn twee groepen insecten die ons juist erg aanspreken: libellen en vlinders. Zij zijn het onderwerp van een bijzondere tentoonstel ling in Bezoekerscentrum 't Zwin in Retranchement. Deze tentoon stelling wordt op zaterdag 5 juni om 15.00 uur geopend door wet houder L. Wille, entomoloog de heer S. Aldahiri, conservator-bio loog J. de Block en de voorzitter van de vlinderwerkgroep 't Duumpje H. van Kuijk. Onderzoek naar libellen en vlin ders maakt deel uit van het vak gebied van de heer Samir Aldahiri, oud-hoogleraar ento mologie (insectenkunde) aan de Universiteit van Bagdad. Gedurende het jaar 2001 heeft hij veldwerk verricht aan de kust bij Cadzand. Hij ontdekte er een bijzonder boeiende libellen- en vlinderfauna. Op een beperkt grondgebied komen aan de kust meer dan vijftig vlinder- en libel- lensoorten voor - een voor Nederlandse begrippen onge hoorde rijkdom. In de loop van het jaar deed hij onderzoek, ver zamelde libellen- en vlinderexem plaren en determineerde ze. Samen met de conservator-bio loog J. De Block werd in de afge lopen periode de tentoonstelling 'Cadzand Vlinderland' ingericht. Deze tentoonstelling is nog tot het einde van het jaar in Bezoekerscentrum 't Zwin te bezichtigen. Libellen en vlinders Libellen leven in hun larvenstadi- um grotendeels onder water. Daar zijn het echte rovers die zich voeden met kleine onderwa terdieren. Via een gedaantever wisseling veranderen ze in echte libellen of waterjuffers, die boven of vlakbij het water leven. De libelle kan zijn vleugels onaf hankelijk van elkaar bewegen en is daardoor in staat achteruit, loodrecht omhoog en naar bene den te vliegen. De paring vindt plaats in de zogenaamde tan demhouding. Vlinders beginnen hun leven als onooglijke rups en veranderen via een volledige gedaantever wisseling in één van de kleurrijk ste wezens van het dierenrijk. Er zijn dagvlinders en nachtvlinders. In Nederland komen van de eer ste circa zeventig soorten voor, maar de nachtvlinders overheer sen met meer dan 2.000 soorten. Cadzand gezond voor libelle. vlinder en mens Libellen en vlinders kennen een lange en succesvolle levensge schiedenis, die meer dan 320 mil joen jaar geleden begon. Anno 2004 zijn er echter tekenen dat zij, vooral in de industrieel meer ontwikkelde gebieden van de wereld, aan het verdwijnen zijn. Dat is vooral het gevolg van ver vuiling. De tentoonstelling gaat ook in op dit aspect, vooral voor wat betreft de kust van West- Zeeuws-Vlaanderen. Cijfers betreffende verspreiding en aantal libellen en vlinders kunnen gebruikt worden als een indicator voor de vervuiling door industrie, gebruik van insectici den, restanten van kunstmest en voor de waterhuishouding van een gebied. Waterkwaliteit-bepa lende factoren spelen immers een allesoverheersende rol bij de verspreiding van de libellen en vlinders. Het entomologisch onderzoek in 2001 lijkt erop te wijzen dat het voorkomen van libellen en vlin ders in de regio Cadzand goed is. Dat zegt tegelijkertijd iets over de gezondheidssituatie van de omgeving van Cadzand, ook voor de mens. Bezoekerscentrum 't Zwin Gerrit van Hoekestraat 2, 4525 NH Retranchement, zwincentrum@zeelandnet.nl, tel. 0117-392 221 Openingstijden: juni t/m augustus 2004: di. t/m za. 10.00-17.00 uur, zo. 12.00- 17.00 uur september t/m eerste week november en 21 t/m 31 december 2004: di. t/m zo. 12.00-17.00 uur Excursie Nummer Een Zaterdag 13 mei was er om 10 uur een excursie op het Voorland van Nummer Een, o.l.v. Jaap Poortvliet. Ruim op tijd waren Jaap en ik aanwezig en omst reeks kwart over 10 zijn we ver trokken. De eerste zilverplevier die we zagen, was een eerste jaars, volgens Jaap, en even later 77 't duumpje 3-2004

't Duumpje | 2004 | | pagina 17