Welkom op de website van het NME - Steunpunt Zeeuws-Vlaanderen! Steunpunt Natuur- en Milieu-educatie Zeeuws-Vlaanderen Tel +31(0)115-478106 (tijdens kantooruren) E-mail: info@nme-zvl.nl zagen we er nog een in zomer kleed. Op het pad vonden we een dood kluutje; aangereden, was onze conclusie. Een eindje verderop zagen we een volwas sen kluut met 5 jongen, die amper een week oud al het zoute water werden opgestuurd (levensgevaarlijk). We waren er al bijna voorbij, toen we een clubje steenlopers ontdekten. Eén was er nog heel mooi op kleur. Jaap vertelde me dat een steenloper net een stel koplampen heeft, als je hem van de voorkant kunt bekijken. Prompt liet het mooi- gekleurde exemplaar zich van de voorzijde zien: Jaap had gelijk. Verder wandelend zagen we een paar keer een graspieper op een paal zitten. Enkele dwergsterns, met hun gele snaveltjes, vlogen over en probeerden met een ferme duik een visje te bemachti gen. Vanwege de wind was het toch wel fris en we besloten onder langs de dijk terug te keren. Lekker in het gras zittend hebben we daar onze telescoop neergezet. Vlak voor onze neus zagen we op de punt van het vogeleiland een bergeend met 6 jongen en 2 scholeksters op nest. Op de Hoge Platen waren veel scholeksters en ook wat grote sterns te zien. We zagen ook dwergsterns op nest, waarvan Jaap er eerder 84 had geteld en er hadden 46 kluten gebroed, vertelde hij. Meer centraal op het vogeleiland zagen we nogal wat strandpleviertjes, waarvan 4 op nest en 1 had er ook jongen. Moeilijk te ontdekken, maar prachtig om te zien. Hetzelfde geldt voor de bontbekplevier; als ze niet bewegen, zie je ze bijna niet. Het lukte Jaap toch er 1 op het nest te vinden. De 14 rosse grutto's aan de rand van de plas, waarvan 1 nog in zomerkleed, en de ca. 20 tureluurs die voorbij vlogen waren makkelijker waar te nemen. Ook 1 zwarte kraai en 1 zilvermeeuw lieten zich even zien, maar verdwenen zonder onrust te veroorzaken weer snel. Na ongeveer 2 uur keerden we weer terug naar het beginpunt en verder huiswaarts. Ik heb genoten! Steunpunt Natuur- en Milieueducatie (NME) Zeeuws-Vlaanderen Natuur- en milieuactiviteiten bij u in de wijk? Met groepen kinde ren de natuur in? Een vlindertuin bij uw verzorgingstehuis? Natuur(groot)ouders in de klas? Een natuurspel op de camping? Het Steunpunt Natuur- Milieueducatie (NME) is in alle drie de Zeeuws-Vlaamse gemeen ten een aanspreekpunt voor Natuur- en Milieueducatie. Het verzorgt trainingen en leent materialen, leermiddelen en les kisten uit. Het helpt bij projecten en is graag betrokken bij het opzetten van natuur- en milieu activiteiten in de regio. Dit alles samen met andere organisaties op gebied van natuur- en milieu, maar ook op ander gebied. Natuur is immers plezier voor allemaal! Het Steunpunt Natuur- en Milieueducatie Zeeuws- Vlaanderen is al sinds ruim zeven jaar betrokken bij allerhande activiteiten op natuur- en milieu gebied in de regio. Het gaat daarbij om educatieve activitei ten, activiteiten waarbij iets geleerd wordt. Hoewel, geleerd, vooral ook genoten en plezier gemaakt. Want leren doe je pas echt als je er lol in hebt. Zo lenen jaarlijks tientallen scho len de leskisten van het Steunpunt. Kisten met materia len, boeken en cd-roms, waar mee in de klas aan de slag gegaan wordt. Of liever nog, vooral buiten, want natuur is immers vooral buiten te vinden. Om ervoor te zorgen, dat het veldwerk ook leuk blijft, traint het Steunpunt zgn. natuurou- ders. Die begeleiden de leerlin gen in het bos, bij de sloot, op het strand, en ondersteunen op die manier de leerkrachten, die het vaak al druk genoeg hebben met hun gewone werkzaamhe den. Om scholen nog wat enthousias ter te maken zet het Steunpunt elk jaar een zgn. Natuur- en Milieuweek Zeeuws-Vlaanderen op. Daarin kunnen scholen kie zen uit een keur van activiteiten op natuur- en milieugebied: een bezoek aan een melkveehouderij, een excursie in de Braakman, een rondvaart op de Westerschelde, een fietstocht in de polders bij Hoofdplaat, kortom, natuur naar keuze, en dat allemaal gratis. Voor het voortgezet onderwijs worden al sinds jaar en dag met bedrijven zgn. afvalfietstochten uitgezet, waarbij leerlingen in kleine groepjes gaan kijken hoe die bedrijven hun afval verwer ken. Overigens is het Steunpunt niet alleen actief in het onderwijs. Graag werken wij ook samen met de natuurverenigingen. Zo wordt met onder meer 't Duumpje en de Steltkluut jaarlijks een brochu re uitgebracht met alle excursies en andere activiteiten in de natuur. Deze is gratis te verkrij gen in gemeentehuizen, bibliot heken, bezoekerscentra en op vrijwel alle campings en recre- atiebedrijven in Zeeuws- Vlaanderen. Daarnaast kunnen natuurlijk ook de natuurvereni gingen gebruik maken van de (veldwerk)materialen en leermid delen van het Steunpunt. Voor de recreatiesector is een zgn. koekeloerkar ontwikkeld: een kruikoe met materialen om jeugdige gasten op speelse en ongedwongen manier de natuur te doen ontdekken op en rond 18 't duumpje 3-2004

't Duumpje | 2004 | | pagina 18