*r de mini-campings. Ook deze is trouwens, net al alle andere materialen, gratis te leen bij het Steunpunt. Kortom, mocht u zelf iets in de wijk of op het dorp wilt onderne men, een afvalactie, een kinder vakantieweek, een natuurfiets- route uitzetten, dan kunt u te allen tijde contact opnemen. Graag doen wij dat in nauwe samenwerking met de natuurver- enigingen om de krachten te bundelen. Voor meer info kunt U ons bellen 0115-478106. Uiteraard kunt u ons ook op het web vinden: www.nme-zvl.nl Tot gauw! Met een weesvogel op vakantie Hoe een zomervakantie tot een vogelavontuur kan leiden. Het was een jaar - een hele tijd terug - dat ons hele gezin nog gezamenlijk op zomervakantie ging. De bestemming was in dit geval: Beaulieu, in het Dordogne- gebied in zuidelijk Frankrijk. Na aankomst boodschappen doen. Dus naar het plaatselijke super marktje. Vlak voor de ingang lag een dood vogeltje, of nee, het leefde nog. Het was bijna ver trapt. Het huiszwaluwtje was uit het nest gevallen en nog slechts met donsveertjes bedekt. Zielig dus. Wat zielig, vond Anne- Marie, we gaan er wat aan doen. Ze nam het jong mee naar ons vakantiehuisje en maakte met behulp van een doos en papier een soort mobiel nest, waar het jong lekker warm in kon weg kruipen. Maar nu het altijd hon gerige en bedelende jong in leven zien te houden. Bij onze trips, maar ook in de omgeving van ons huisje, werden speciale stops en pauzes ingelast. En dan werd er ijverig naar insec ten gezocht. Die gingen er in als koek. Wel weer zielig voor die diertjes, natuurlijk. Wat een grote bek kan zo'n zwaluwtje trouwens open trekken! En wat een grote prooien kon ie al aan. Zo'n vogeltje bestaat eigenlijk enkel uit een sneb en een maag. Omdat we niet wisten of het jong water nodig had, hebben we voorzichtig geprobeerd het te laven. Nu, dat ging bijna fout. Hij stikte er bijna in, maar heeft het overleefd. Voor vocht kon hij - net als bijvoorbeeld jonge mezen - kennelijk met sappige insecten toe. Dank zij de voedselvoorkeur van onze gast, leerden we ook de lokale insecten- bevolking ken nen. Onder andere bidsprinkha nen. Ik had niet gedacht dat die hier - toch tamelijk noordelijk - voorkwamen. Het leek me meer een beest voor de tropen. Verder kwamen we veel sprinkhanen tegen. Enfin, onze gast groeide als kool en kwam goed in de veren te zitten! Zo'n vier weken reisde onze kleine vriend met ons de Dordogne rond. In zijn nest of op de schouder van een van onze kinderen. Dat gaf wel bekijks. Tijdens die vier weken vloog het volwassen wordende weesje een keer van ons weg en liet zich toen toch weer makkelijk van een tak plukken. Naarmate het einde van de vakantie naderde, maakten we ons zorgen over hoe verder met dit kleintje. Hij zag er goed uit en had een bijna deftig zwart-wit verenpak aan. Namen we hem mee naar Nederland, dan moest ie (in zijn eentje?) tij dens de najaarstrek zo'n 1000 km extra vliegen. Veel reisgenoten zou hij in Nederland niet tegen komen. Was ie in staat in zijn uppie zo'n end te vliegen en onderweg aan eten te komen? Het probleem loste zichzelf op. Een paar dagen voor onze thuis reis, vloog hij het enige open raam van ons vakantiehuisje uit en voegde zich bij de grote zwerm huiszwaluwen (vele tien tallen, misschien wel honderden) die boven het dorp jaagde en dartelde. Volgens de Cramp - een vogelbij bel - zoeken huiszwaluwen eind van de zomer elkaar op en trek ken gezamenlijk weg. Wij zijn ervan uitgegaan dat onze gast zich bij de groep aansloot - dat kon eigenlijk niet missen - en goed doorvoed met zijn vriendjes en misschien ook met zijn familie naar Afrika is getrokken. Aan voedsel heeft het weesje het bij ons in ieder geval niet ontbro ken. Integendeel. Ongetwijfeld had ie genoeg brandstof (vet) aan boord. We waren aan een kant blij, dat ie ons niet meer constant aan het werk zette (met insecten vangen). Aan de andere kant misten we hem toch wel. juli 2004 Rob Jeltes, Groede Discussieavond koers In het vorig Duumpje veronder stelde een schrijver dat de vereni ging 'de kluts kwijt was'. Om wat beter op de hoogte te zijn van wat onder onze leden leeft, leek het ons een goede zaak een discussieavond op poten te zetten voor alle leden om eens te horen hoe over bepaalde zaken gedacht wordt. Dat kan over Sluis aan Zee gaan, over windenergie, over andere win-win-situaties en zo verder. De gespreksonderwerpen wor den op de avond zelf vastgesteld aan de hand van de ingebrachte punten. We hebben vrijdagavond 29 oktober het Hervormd Kerkcentrum in Oostburg afge huurd, waar we een grote schare discussianten hopen te ontvan gen. We starten om half acht. I.v.m. organisatie zouden we het op prijs stellen als u ons tevoren van uw komst op de hoogte stel de. Een telefoontje of emailtje aan het secretariaat volstaat. Tel. 0117 - 45 26 50 of secretariaat@duumpje.nl 19 't duumpje 3-2004

't Duumpje | 2004 | | pagina 19