En Eric over de "natuurdames": De Franse natuurdames hadden een hele vlotte Franse babbel waardoor ik alleen nog maar kre ten kon verstaan.Gelukkig was er nog een Francofiel in ons gezel schap zodat er af en toe wat ver taald werd in het bezoekerscen trum. Ik had het idee dat ieder een het naar z'n zin had tijdens de rondleiding alhoewel de Franse gidsen ons een zootje ongeregeld vonden. Dat is ook niet zo gek, want de inhoudelijke kennis van onze groep was veel groter dan wat zij konden over brengen; daardoor ontstonden er zelfstandig opererende groepjes. De natuur deed erg denken aan de verdronken Zwarte Polder. En wat later weer gezamenlijk na een korte busrit: Ik was toch enigszins verbaasd over de grote kolonies broedvogels, veel meeu wen waaronder behoorlijk wat Zwartkopmeeuwen, vele Aalscholvers en Grote Sternen. Volgens de natuurwachter zitten er op de kleine eilandjes in totaal 900 paar Grote Sternen te broe den. De doorkijkjes (vogelhutten) waren van goede kwaliteit en de vogels waren bijzonder goed te zien op korte afstand. Gedurende deze excursie werd de lucht strakblauw, en dat ver anderde die dag niet meer. Gevolg heel wat rode koppen, armen en ruggen na afloop. Omdat Han zijn Franse strippen kaarten vergeten was, moesten we wel erg lang wachten voor we bij deze bushalte opgepikt werden. In de brandende zon ging het gesprek kennelijk over hele grote pinten bier. Het werd tijd om de lunchplaats op te zoeken, en daarbij bleek dat ook het heemkundig aspect niet vergeten was (foto hierbo ven). Hulde aan Marc Leten die hier méér dan een uur op onze komst heeft zitten wachten. Na een prima lunch op het voor malige sanatorium terrein, vond Eric naast de wachtende bus een hagedis met een prachtige gele buik, de exacte naam wist nie mand, maar er werd gefluisterd dat het een gewone muurhage dis was. De hagedis viel de eer ten deel om gefilmd en gefoto grafeerd te worden waarna hij weer losgelaten werd. Het bouw werk was begroeid met veel muurvaren. Les Dunes Marchand hebben we wegens tijdgebrek niet bezocht. Dat houden we tegoed voor een volgende excursie naar deze streek. Les Dunes du Perroquet. Dat is het Franse duingebied dat aansluit op het Belgische Westhoekreservaat. Awie zegt hierover: Op de min of meer nog open duinen veel Duinviooltjes. Duinviooltje is waardplant voor de rupsen van de Kleine Parelmoervlinder. Deze Parelmoervlinder hebben we ook gezien. Iets verderop in een duinvallei is afgeplagd. Afplaggen is de manier om kwetsbare vochtige duinvegetatie terug te krijgen. In de Franse duinen zien we afplag gen met de Franse slag. Een voormalig met bomen en stru weel volgegroeide laagte is volle dig omgeploegd. Takken en wor tels steken aan alle kanten uit de grond. Aan de belangrijkste voorwaarde om de zeldzame soorten terug te krijgen, namelijk het in stand houden van de bodemlagen, is hier volledig voorbijgegaan. Flet resultaat zal dan ook zijn dat niet de orchi deeën maar storingsplanten als 5 't duumpje 3-2003

't Duumpje | 2004 | | pagina 5