Verdronken Zwartepolder In de Verdronken Zwartepolder is een lichte stijging van de aantal len te zien. In 1997 werden hier 31 soorten als broedvogel waar genomen en 140 territoria; het afgelopen jaar 35 soorten en 176 territoria. Groese Duintjes: In de Groese Duintjes is een lich te achteruitgang te constateren. In de dertien jaar dat dit gebied werd geïnventariseerd op broed- vogels waren in 1994 de meeste soorten te zien. nl. 43 en wat ter ritoria betreft vormde het jaar 2002 de topper: 185. Het afgelo pen seizoen betrof het hier 35 soorten en 149 territoria. De Roodborsttapuit die tot 1998 met drie en soms meer territoria in het gebied aanwezig was, heeft het de laatste jaren totaal laten afweten. Een verklaring voor deze teruggang lijkt niet te geven, want in en om het gebied zijn geen veranderingen te zien. Of.... misschien de vernieuwing van de Cletemspolder? Het verlies wordt echter enigszins goedgemaakt door de Cetti's zanger, die dit jaar voor het eerst sinds lange tijd weer een territo rium heeft gehad. Staartmees en Vink hebben voor het eerst gebroed in De Groese Duintjes. Duinen Cadzand, Kievitte- polder en Oudelandsepolder Dit is echt een heel erg leuk gebied om te inventariseren: de paden zijn goed begaanbaar en er is een keur aan vogels. Toch wordt hier nog maar kort geïnventariseerd: slechts drie jaar, waardoor er nog geen betrouw baar beeld te geven is van toe- of afname. In de drie jaar dat we hier tellen, varieerde het aantal soorten tus sen de 42 en 50 terwijl het aantal territoria tussen 150 en 220 schommelde. Afgelopen seizoen: 42 soorten en 219 territoria. Opvallend bij de laatste drie pro jecten is dat het meest westelijke deel de minste vogels heeft te bieden en dus ook de minste afwisseling kent. Zware klus Deze onderzoeken verliepen gedurende vele jaren uitstekend, maar dit jaar werd het voor ver schillende werkgroepleden toch een zware klus. Zo'n onderzoekstocht begint ongeveer een uur voor zonsop gang. In maart en april is dat goed te doen, maar naarmate het voorjaar vordert, wordt het steeds vroeger en eind juni bete kent dat een start zo rond 04.30 uur. Voor iemand met een nor male dagtaak is dit dus moeilijk op te brengen. Drie projecten worden in het weekend geteld en drie tijdens werkdagen door mensen die niet meer in het arbeidsproces actief zijn, maar ook voor deze gepen sioneerden wordt het steeds belastendender, zeker als zo'n vroege tocht twee, drie en soms zelfs vier keer per week plaats vindt. Het zou dan ook zeer plezierig zijn als wat meer mensen beschikbaar waren, zodat de gebieden wat beter verdeeld konden worden. Zoals u eerder heeft kunnen lezen, heeft vroeg op pad gaan zijn charmes. Als de zon opkomt door het bos van Erasmus banje ren, waar alles nog heerlijk stil is, en waar je volop kunt genieten van alles wat de natuur te bieden heeftschitterend. Als u dit genoegen ook eens wilt smaken, neem dan contact met ons op. We laten u graag meege nieten. mail: vogels@duumpje.nl Men neemt dan contact met u op. Voorschotje Als u graag een voorschotje wil nemen op het waarnemen van vogels, kunnen we u de webstek van genoemde SOVON aan raden. U treft er een schat aan informatie aan, en u krijgt een beeld op welke wijze men de gegevens verwerkt die uit het hele land binnenstromen. En mis schien ook wel die van u in de toekomst. www.sovon.nl Nog andere tellers Tot slot noemen we nog een aan tal tellers dat na een hectische tijd nu weer even tot rust kan komen. We doelen hier op de bemanning van de telpost Nieuwesluis. We hopen in een volgend duumpje aan hun wedervaren van de afgelopen maanden nader aandacht te schenken. Hun telgegevens ziet u op www.bir- dingzeeland.nl Het leuke is dat u dikwijls op de soort kunt 'doorklikken'. Dus als u een vogelsoort genoemd ziet, waarvan u nog nooit gehoord hebt, klik even door, en ziet pre cies waarover het gaat. 9 't duumpje 3-2004

't Duumpje | 2004 | | pagina 9