*e De Limousinhof v familie Claeys Els Voet Weer op zoek naar een milieu- en diervriendelijk bedrijf, kom ik terecht in Biervliet (Pyramide) bij Eddy en Lieve Claeys. Op een bloedhete middag in augus tus zit ik dan aan de koffie met Lieve in de koele keuken. Ze vertelt enthousiast over hun bedrijf, een fokkerij met limousinrunderen. De boerderij Eddy en Lieve hielden vroeger gewoon zwartbonte kalfvaarzen voor export naar Frankrijk, maar door verschillende overheids maatregelen was het niet lonend meer. Het waren melkkoeien en als deze uiteindelijk geslacht werden, was het vlees taai. Om die reden zijn ze in de tachti ger jaren overgestapt op het fok ken van limousins. Dit runderras komt uit Frankrijk (uit de provin cie Limousin, met als hoofdstad Limoges). Deze dieren zijn het makkelijkst en meest rendabel te houden; het is extensieve vee teelt. De zoogkoeien worden gemiddeld 9 jaar, maar goede dieren blijven soms 16 jaar (zolang ze elk jaar een kalf geven). Het is een gesloten bedrijf, d.w.z. dat op het bedrijf alleen dieren rondlopen, die op de boerderij geboren zijn, behalve de fokstie ren. De dieren worden op het bedrijf afgemest voor de eigen slachtlijn of voor de fokkerij. Verder is het een gemengd bedrijf met 30 ha landbouw grond waar het eten voor de koeien wordt verbouwd, zoals tarwe, mais, suikerbieten en er is 100 ha grasland voor de koeien. Naast de eigen terreinen lopen hun runderen ook op dijken en natuurgebieden. Huisvesting Als Limousinfokker houd je je dieren in de natuurlijke kudde, dus de kalveren blijven bij de moeder en groeien op in de groep. Ze hebben allen een ster ke gezondheid en goede moe dereigenschappen; ze staan dicht bij de natuur. Tijdens de zomer lopen ze buiten en zorgen gro tendeels voor zichzelf. November en december zijn de drukste maanden op het hof. Alle dieren staan dan binnen en de eerste kalveren melden zich dan. De bruine runderen staan in natuurgebieden zoals de Braakman en Canisvliet, maar ook verder van huis, rond de Baarzandse kreek. En natuurlijk op de dijken rondom het hof. Het is een heel werk om de die ren telkens van en naar de ver schillende plekken te brengen. Dit is Eddy zijn werk. Hij moet ervoor zorgen dat zijn koeien de natuurgebieden goed begrazen, maar ook dat zijn dieren genoeg voedsel binnenkrijgen. Niet over al is er genoeg water, dus daar moet ook aandacht aan besteed worden: men graaft dan drink putten. Eigenlijk is hij niet alleen veeboer, maar ook natuurbeheer der! De limousins dragen hun steentje bij aan de instandhou ding van natuur en landschap. Een koe is 290/300 dagen zwan ger en vanaf januari worden de kalveren geboren en dit kan doorgaan tot juni. De familie Claeys probeert altijd bij het kal ven aanwezig te zijn. Echt nodig is het niet, omdat de dieren een heel natuurlijk levenspatroon hebben, maar het is belangrijk dat alles goed gaat: een dood kalf is een trieste zaak, niet alleen financieel. Een kalf weegt bij de geboorte ongeveer 35 kilo. De kalveren blijven 7 tot 8 maan den bij de moeder. In die tijd drinken ze bij de moeder en leven ze in een groep. Ze leren daar ook hooi en mais te eten. Als ze 6 weken oud zijn, verwij dert de veearts de hoorns. Dit is noodzakelijk omdat ze elkaar bij het eten pijn kunnen doen. En als ze op stal staan, zouden ze met hun hoorns haperen achter de stangen, bij het verorberen van hun maaltijd. Na die 7 maanden worden de zoogkoeien van de kalveren gescheiden; de zoogkoe krijgt 3 dagen alleen hooi en drinken en dan is de melk weg; de kalveren De veestapel Het Limousinhof heeft ongeveer 200 runderen en 2 dekstieren: Sander en Super. Zij blijven drie jaar hier, waarna ze worden doorverkocht. Er komen dan weer nieuwe stieren uit Frankrijk. De rest van de veestapel bestaat uit moederkoeien met hun jon gen. 10 't duumpje 3-2004

't Duumpje | 2004 | | pagina 10