Nachtvlinderaars gezocht Hans van Kuijk Het streven is om is om in 2010 in de serie Fauna Zeelandica het eerste deel van de nachtvlinderatlas van Zeeland uit te laten komen. De streefdatum 2010 kan alleen gehaald worden als het onderzoek volledig is. Omdat het om een groot aantal soorten gaat, zullen er drie boeken over nachtvlinders verschij nen. Er wordt niet alleen onderzocht welke soorten waar voorkomen maar het gaat ook om welke aantal len per soort in welk type natuur. Voor de gegevensverzameling zullen vanaf 2005 gedurende vier jaar overal in Zeeland nachtvlin ders worden geteld. Tellen gebeurt door vlinders in een val te vangen of door een laken te spannen. Een vlinderval is een kist waarin eierdozen worden gedaan. In het deksel zit een gat waardoor een speciale lamp bin nen en buiten de kist schijnt. De vlinders worden door het lam plicht aangetrokken en gaan in de eierdozen zitten, 's Morgens wordt de val geopend en kunnen de vlinders gedetermineerd en geteld worden. Daarna worden ze losgelaten. Een andere metho de is het spannen van een laken waarop een zelfde speciale lamp is gericht. De vlinders komen erop af en kunnen dan worden gedetermineerd en geteld. In 2004 heeft een viertal leden van de vlinderwerkgroep al geteld. Dit om kennis en ervaring op te doen. Het determineren van nachtvlinders is niet zo gemakkelijk. Er zijn in Zeeland zo'n 560 soorten (macro's) bekend, dan zijn er ook nog de micro's maar die doen in het onderzoek niet mee. De ervaring leert dat het goed is met twee mensen aan een val of laken te werken en een digitale camera te hebben om zo de vlinders die niet meteen worden herkend nog eens op de computer te kun nen bekijken of door te zenden aan iemand die meer deskundig is. Het tellen heeft naast inspan ning veel plezier gegeven en nachtvlinders tellen blijkt versla vend te werken. Het is steeds weer verassend te zien wat er in de val zit, hoe soorten verdwij nen en weer nieuwe soorten ver schijnen. Het is een ontdekkings reis, want er is weinig bekend over de nachtvlinders die in Zeeuwsch-Vlaanderen voorko men. Er zit dus nogal eens een soort in de val of op het laken die hier niet eerder is waargeno men. We hebben zelfs vlinders gevangen die nog niet eerder in Zeeland waren waargenomen. Het is de bedoeling dat er de komende vier jaar in alle 16 uur- hokken van West Zeeuwsch- Vlaanderen wordt geteld. Een uurhok is een gebied van 5 bij 5 kilometer. In ieder uurhok wordt een jaar geteld. Het volgend jaar is een ander hok aan de beurt. Dat betekent dat er met 4 stellen tellers gewerkt moet worden om tijdig klaar te zijn. We hebben twee stellen. We zoeken er dus nog (minimaal) twee. Het tellen moet als het enigszins kan wekelijks gebeuren. In de winter is het snel gedaan. Dan zitten er hoogstens enkele vlin ders in de val maar in de zomer kunnen dat er soms honderden zijn. Er zijn er dan veel van een soort dus dat telt snel door maar je bent dan toch gauw enkele uren met het tellen bezig. Voor degenen die tellen stelt stichting Het Zeeuwse Landschap een aantal faciliteiten ter beschikking. Zo krijg je een val en een nachtvlindergids ter beschikking. Verder worden de lampen voor de val beschikbaar gesteld. De vlinderwerkgroep van 't Duumpje verzorgt de opleiding en begeleiding. Naast tellers zoeken we ook in alle uurhokken locaties waar de val gedurende een jaar wekelijks kan staan en een aantal keren een laken kan worden gespan nen. Het is de bedoeling dat de locaties samen een goede afspie geling vormen van alle natuurty- pen die aanwezig zijn in de regio. Naast nachtelijke activitei ten is er ook nog genoeg te doen voor de dagactievelingen: bij voorbeeld gericht naar dagactie- ve nachtvlinders of bepaalde rup sensoorten zoeken. Voel je je aangetrokken tot het nachtvlinderavontuur of weet je een heel geschikt adres of wil je zelf je tuin of erf beschikbaar stellen aan de tellers, laat het dan weten aan Anna Almekinders (e-mail Vlinders@duumpje.nl tel. 0117-420910 adres: Olieslagersweg 1, 4525 LC Retranchement. Vlindertabel 2 70 't duumpje 4/2004-2005 Aantal soorten nachtvlinders bekend in Zeeland en in Nederland (stand t/m 2002) Familienaam Wetenschappelijk Zeeland Nederland Wortelboorders Hepialidae 3 5 Slakrupsen Lirnacodidae 1 2 Bloeddrupjes Zygaenidae 3 6 Wespvlinders Sesiidae 6 13 Houtboorders Cossidae 3 3: Venstetvlekjes Thyrididae 0] 1 Spinners Lasiocampidae 16 Berkenspinners Endrornidae o| 1 Nachtpauwogen Saturnidae 1 3 Herfstspinners Lemonidae 0 1 Pijlstaarten Sphingidae 15 18 Eenstaartjes Drepanidae 11 16 Spanners Geometridae 198 296 Tandvlinders Notodontidae 20 32 Uilen Noctuidae 246 356 Donsvlinders Lymantridae 8 12: Visstaartjes Nolidae 8 12 Beervlinders Arctiidae 25 35 Totaal 556 828

't Duumpje | 2004 | | pagina 10