Reddingsactie voor Eironde leeuwebek Akkerkruiden vormen misschien wel de meest onderbelichte en onderge waardeerde groep planten. De ver zamelnaam "vuulte" spreekt wat dat betreft boekdelen. Maar is dat terecht? Mensen die dagelijks de strijd aanbinden met de onkruiden die hun tuin bedreigen zullen deze vraag waarschijnlijk positief beantwoorden. En ook menig akkerbouwer zal weinig sympa thie op kunnen brengen voor deze snelgroeiende woekeraars. Nee, als kortlevend akkerkruid is het vechten tegen een negatieve beeldvorming. Een imago waar weinig ruimte is voor de nuance. En dat is jammer. Want net als in de echte wereld geldt ook voor de akkerkruiden dat een paar het verpesten voor de grote groep. En dat verpesten gaat ver, heel ver. Tot uitsterven aan toe. Rode lijst Het lijkt in tegenspraak met elkaar; onkruid en uitsterven. Misschien een aangename gedachte voor sommigen maar wie beter kijkt ziet dat zich hier een drama voltrekt. Bijna geruis loos verdwijnen in snel tempo een groot aantal akkerkruiden uit onze landbouwpercelen. Afgezien van enkele succesnum mers behoren akkerkruiden van daag de dag tot de meest be dreigde soortgroepvan Neder land. Meer nog dan orchideeën en andere aansprekende zeldzaam heden staan ze op de tocht. Om een voorbeeld te noemen; van de planten van de kalkrijke akkers die in totaal 33 soorten bevat staan er 30 (91%!) op de Rode Lijst of zijn inmiddels uit Neder land verdwenen! Awie de Zwart Onvoorspelbaar Dit drama van uitsterven gaat voor een groot deel aan de meeste natuurliefhebbers voor bij. Toegegeven, ze maken het ons ook niet makkelijk. Hun levenscyclus is kort en hun voor komen tot een hoge mate on voorspelbaar. Het ene jaar staan ze hier het andere jaar weer daar. Daarbij komt dat ze zich bij voorkeur ophouden buiten de natuurgebieden. We moeten ze zoeken in de akkers. Op de kale maagdelijke grond tussen bieten of tarwe. Een biotoop waar de gemiddelde natuurliefhebber zijn neus voor ophaalt. Oorzaken Waarom gaat het nu zo slecht met de akkerkruiden. Welke fac toren liggen hieraan ten grond slag Hoewel het antwoord veel com plexer is kunnen we ons beper ken tot de drie belangrijkste oor zaken: sterk verbeterde onkruidbestrij- ding, zowel chemisch als mecha nisch. toegenomen bemesting sterk verbeterde zaadschoning. Samen zijn ze hoofdschuldigen aan de drastische verschraling van het aanbod aan akkerkrui den. Akkerreservaat Gewone soorten als Vogelmuur of Grote ereprijs hebben geen hulp nodig. Zij zijn in bijna iede re akker aanwezig en lijken suc cesvoller dan ooit. Maar wie ziet nog klaprozen in een graanveld? Of de prachtige schoonheid van Akkerandoorn tussen het bieten- loof. De laatste waarneming van de éénjarige Akkerboterbloem dateert alweer uit 1981! Toch lijkt er de laatste jaren wat meer aandacht voor deze verge ten groep. Zo heeft Het Zeeuwse Landschap kortgeleden enkele akkerreservaatjes ingericht. In deze kleine perceeltjes wordt jaarlijks wintergraan gezaaid zonder bemesting en chemische bestrijding. Dat is ook niet nodig want het graan is slechts een bij product. De meeste aandacht gaat uit naar de spontane be groeiing tussen het gewas. De in deze zo gewenste akker(on)krui- den. Gehoopt wordt op zeldzame of zelfs verdwenen soorten maar voorlopig is de oogst nog mager. Echter voorbeelden elders in het land leren ons dat sommige soor ten er vele tientallen jaren over kunnen doen om zich te vesti gen. Leeuwebekje Soms kan het lot een handje geholpen worden. In September vond ik op een ver laten stoppelveldje bij Retranchement een twintigtal plantjes Eironde leeuwebek (Kickxia spuria). Een éénjarig akkerkruid met over de grond kruipende uitlopers. De bloemen de bekende leeuwebekjes zitten met tientallen verspreid langs de stengels en zijn tweekleurig. De bovenlip is donkerpaars en de onderlip citroengeel. Eironde leeuwebek is een zeld zaamheid en staat op de Rode lijst. Voor West Zeeuws-Vlaan- deren geldt dat deze soort hier voor nog maar één keer eerder is gevonden. Bedreiging Een heugelijk feit dus. Maar de bedreiging was nabij. En die kwam wel uit een heel onver wachte hoek, namelijk natuur ontwikkeling. Over enkele weken zou het gebied op de schop gaan en de teeltlaag worden afgegra ven. De aanleg van een natuurgebied als de nekslag voor een bedreig de plant. Ik moest iets doen en besloot om de leeuwebekplantjes uit te gra ven en mee te nemen naar huis. Daar staan ze nu, uitgeplant in potjes, hun ding te doen. Inmiddels heb ik de eerste zaad jes kunnen oogsten. Zaad dat mogelijk later kan worden uitge zaaid in één van de akkerreser vaatjes. Want voor akkerkruiden geldt: wie zaad heeft, heeft de toekomst. Een afbeelding van dit plantje ziet u op de omslag. 72 't duumpje 4/2004-2005

't Duumpje | 2004 | | pagina 12