Een discussie avond... W W Eric Blaakman 13 oktober vond een discussie avond plaats omdat we wel eens van onze leden wilden horen wat zij dachten van een aantal prangende zaken. Een veertigtal leden gaven acte de présence in het Hervormd Kerkcentrum, en hier treft u een kort verslag aan van het geheel. Adrie Provoost opent de bijeen komst en legt kort uit wat de bedoeling is: 't Duumpje zoekt meer voeling bij de achterban over het te volgen beleid van de vereniging. Hij geeft het woord aan avondvoorzitter Leo d'Hoore. Leo kondigt drie sprekers aan die middels korte inleidingen de dis cussies zullen aanzwengelen: Sjaak Herman, Rens Oomens en Adrie Provoost. Tijdens de pauze kunnen de aanwezigen andere discussiepunten aanreiken die dan na de pauze aan de orde kunnen komen. Om 22.00 uur wordt de avond afgerond. De inleidingen brachten een scala aan onderwerpen aan de orde. Een eerste interessante dis cussie ontstond over de klein schaligheid van het landschap in West Zeeuwsch-Vlaanderen. Deze kleinschaligheid dreigt in het landschap steeds meer verloren te gaan ten koste van grootscha lige ontwikkelingen binnen de natuur (b.v. de Ecologische Hoofd Structuur) en buiten de natuur (b.v. opschaling landbouw). De bedreiging van de kleinscha ligheid wordt door de meesten beaamd. Tegelijkertijd wordt deze ook gerelativeerd. Niet alle polders in West Zeeuwsch- Vlaanderen zijn kleinschalige pol ders; bovendien is kleinschalig heid alleen niet heilig als het gaat om de hoeveelheid verschil lende soorten. Veranderingen in het (natuur landschap worden mede bepaald door ontwikkelingen in land bouw en economie. Ideale land schappen zijn niet betaalbaar en dus is aan grootschalige zonerin gen niet altijd te ontkomen. Wel zou binnen (en vooral aan de randen) van de zonering voor de Ecologische Hoofd Structuur een wat kleinschaliger inrichting mogelijk zijn. Een tweede discussie-onderwerp had meer te maken met de stra tegie van 't Duumpje als vereni ging. Waar neemt 't Duumpje standpunten over in en waarover niet? Welke broek trekt 't Duumpje aan? In zijn algemeenheid krijgt 't Duumpje als natuurbescher mingsvereniging met veel zaken te maken, van kleinschalig beheer tot grote projecten. Voor de buitenwacht is het niet altijd duidelijk hoe 't Duumpje overal in zit en met welk standpunt. Dit is om te beginnen een kwestie van communicatie: duidelijk zijn over wat je doet en waarom. In de discussie ontstaat vervol gens al snel een spanningsveld tussen principieel zijn en diplo matiek zijn. Principieel zijn bete kent vaak aanvaringen met gemeenten of individuele bur gers over bijvoorbeeld vergun ningaanvragen. Naar de buiten wereld toe komt dit niet altijd positief over. Diplomatiek zijn betekent veel meer het zoeken naar gezamen lijke oplossingen voor proble men. Soms wordt daarbij natuur verloren in de hoop dat die natuur op andere wijze weer wordt teruggewonnen. Grotere projecten als Sluis aan Zee zijn daar voorbeelden van. Het is een uitdaging voor 't Duumpje om hier in de toekomst een duidelijke strategie over uit te spreken. Een derde discussie, vóór en na de pauze, ging concreet over de vraag: "tel je zegeningen? Tijdens deze discussie werd dui delijk dat het beeld van natuur, en het beeld van de positie van de natuurbescherming in de hui dige maatschappij, toch wel sterk kan verschillen. Er zijn pessimis ten die zich ernstig zorgen maken over vooral de grootscha ligheid en de verstening van het landschap. Antwoord op de vraag is voor hen dus "nee". Maar er zijn ook optimisten die vinden dat het goed gaat met de natuur. Zij wijzen bijvoorbeeld op wetten en Europese richtlijnen (Ecologische Hoofd Structuur en de Vogel- en Habitatrichtlijn). Het antwoord op de vraag is voor hen daarom "ja". Voor 't Duumpje is het in ieder geval belangrijk om zich te reali seren dat dergelijke beelden over natuur verschillend kunnen zijn. Wederom zal 't Duumpje dus meer en vooral beter moeten communiceren over de keuzes die de verenigingen in desbe treffende gevallen maakt. Als laatste punt, na de pauze, is nog gesproken over communica tie en informatie vanuit 't Duumpje. Uit de vorige discussie punten was al gebleken dat dit erg belangrijk is, vooral als het gaat om het contact met eigen leden en een stukje begrip naar buiten toe. Maar ook het contact richting politiek en andere besluitvormers in de regio dient niet vergeten te worden. Betrokkenheid bij grotere projec ten is daarbij al een belangrijke stap. Alles overziend ligt er een grote uitdaging voor 't Duumpje om de koers van de vereniging de komende jaren te bepalen. Centraal staat daarin dat de ver eniging zich in de aanpak van zaken bewuster moet zijn van het belang van een goede com municatie naar directe achterban en buitenwereld. Tegelijkertijd wordt van een vrijwilligersvereni- ging steeds meer professionaliteit verwacht; elke extra hulp daarbij vanuit het ledenbestand is van harte welkom! 16 't duumpje 4/2004-2005

't Duumpje | 2004 | | pagina 16