*r Korte berichten AKI' I lil BI Bedrijventerrein Nieuwvliet Bezuiden de rotonde St. Bavodijk in Sintepier had de gemeente een bedrijventerrein gepland. Omdat wij van mening waren dat je zo'n lelijk terrein beter wat kunt wegstoppen, en dat gebied je nog relatief onbezoedeld was, hadden we jaren geleden al een alternatief aangedragen en bezwaar gemaakt tegen het gemeenteplan. De eerste keer is de gemeente door de provincie teruggestuurd om het huiswerk beter te doen, maar de tweede maal had men alle belangheb benden gehoord. De provincie had geen bezwaar meer. Onze positie in ogenschouw nemend had het geen zin in bezwaar te gaan bij de Raad van State. Het aanrijden van Sintepier van uit De Groe kreeg na Duurzaam Veilig iets van een startbaan op een vliegveld. Nu wordt het een echt vliegveld: met hangars en loodsen. Groede Podium Het plan voor het Groese Hertenkamp is inmiddels ontdaan van de paalwoningen, maar de laatste tekeningen doen vrezen dat de geplande kaalslag binnen het huidige park even groot zal blijven. Enkele weken terug is een drie man sterke delegatie met hr. De Jager het park rond geweest met de 'tigste' gewijzig de tekeningen, en naar bleek had ook hr. De Jager de laatste versie nog niet in handen, maar dat wistie zelf nog niet Los van het feit dat je zo geen afspraken kunt maken, bleek dat reeds gemaakte afspraken ook met voeten getreden werden. We houden vol Broedvogels Voorland Nr. 1 In het voorjaar van 2004 heb ik het voorland van Nummer Een op broedvogeis onderzocht. Dat gebeurde door 7 volledige en 3 onvolledige bezoeken in de maanden maart tot en met juli. In de tabel wordt een overzicht van de resultaten gegeven. Tabel: Broedvogels Voorland Nr. 1 Bergeend 6 Wilde eend 15 Patrijs 3 Scholekster 12 Kluut 48 Bontbekplevier 2 Strandplevier 14 Kievit 3 Tureluur 5 Kokmeeuw 1 Dwergstern 86 Graspieper 20 Vogeleiland Het afgelopen jaar is het eiland weer geploegd. Scholeksters en Strandplevieren maakten veel gebruik van de schelpenbankjes. Op 7 - 8 Mei is het eiland over spoeld geweest, maar de vogels zijn weer opnieuw begonnen. Dwergstern: 86 was een mooi aantal paren en op 6 juni waren er al veel jongen van 2 a 4 dagen oud, maar 14 dagen later was er nog maar één Dwergstern op het eiland, wat dus betekent dat alle Dwergsternnesten mis lukt zijn. De oorzaak is waarschijnlijk pre- datie door Zwarte Kraaien (er zaten nl. 3 nesten in de bomen langs het Magereind) en moge lijk grote meeuwen maar ook Blauwe Reiger. Van Kluten is het broedsucces beter geweest dan van de Dwergsterns; Kluten zijn nl. nest- vlieders wat betekent dat ze al na een paar dagen het eiland verlaten. Over het broedsucces van de Pievieren op het eiland is niet veel bekend, daar de jongen moeilijk zijn waar te nemen. Er heeft slechts één paar Kokmeeuwen op het eiland gebroed die erg laat waren: 15 augustus had het paar pas jon gen van 1 week oud. Op het vogeleiland is toch wel enige ver storing door wandelaars die met of zonder hond van het pad afwijken. Schor en Hollestelle Ondanks werkzaamheden in het begin van het seizoen zaten er redelijk Wilde Eenden. Graspieper was wat minder; of dit nu kwam doordat er geen begrazing door koeien is geweest waardoor er minder insecten op het schor waren, of het weer, ik weet het niet. Bij de westelijke Hollestelle zijn verschillende dode kokmeeuwen gevonden, doodsoorzaak onbe kend. Conclusie: Het voorland van Nummer Een is een belangrijk broedgebied voor vogels die broeden op kale grond. Zo broedden er 14 paar Strandplevieren terwijl er in Nederland in totaal maar 300 paar broeden. Van Dwergsterns broeden in Nederland 300 paar en op het eilandje 86 paar. De Zwarte Kraai: De broedmogelijkheid van deze soort zou beperkt kunnen wor den door het vellen van de bomen langs het Magereind, zelfs ook het bosje van Nummer Een. Jaap Poortvliet. Mysterieuze bol in compost- hoop Wat ruikt er eigenlijk lekkerder dan een rijpe composthoop? Het lijkt wel humusrijke bosaarde. Wat zit er allemaal in aan kleine diertjes! Al eens naar gekeken? Best wel interessant eigenlijk. Het was begin december. De "rijpe" composthoop in onze tuin kon nog wel over die tuin worden verdeeld en verspreid. Dachten wij. En dus, zo gezegd, zo gedaan. Echter, ik was halverwege en 18 't duumpje 4/2004-2005

't Duumpje | 2004 | | pagina 18