<r Aantasting eco-kwaliteit Uit de analyse van het NOP en het maatregelenpakket dat op basis daarvan voorgesteld wordt, kunnen we afleiden dat de (eco logische) kwaliteit van de Westerschelde is aangetast. Om hierin verbetering te brengen, is volgens het NOP tussen nu en 2030 circa 8.000 hectare natuur ontwikkeling in Vlaanderen en 4,000 hectare in Nederland nodig. Deze hectares staan los van compensatie van negatieve effecten die een volgende verdie ping met zich meebrengt! Schelde: geulen of goot? De langetermijnvisie wordt momenteel vertaald in concrete besluiten. Onlangs is daartoe de Ontwikkelingsschets 2010 (OS 2010) in de openbaarheid gebracht. De eerste belangrijke en grote stap in de toekomst van de Schelde. In de schets worden de maatregelen die voor 2010 genomen moeten worden op het gebied van veiligheid, toeganke lijkheid en natuurlijkheid voor het hele Schelde-estuarium prak tisch uitgewerkt. Het rapport trekt de conclusie dat de Westerschelde voor 2010 in een keer verdiept kan worden met nog eens 1,40 meter. Het onder deel natuur komt er echter wel erg bekaaid af. Uitgangspunten Volgens de uitgangspunten van de LTV mag het meergeulensys- teem van de Schelde nooit aan getast worden. Maar ondanks de gedegen insteek van weten schappers, moeten we conclude ren dat het NOP onvoldoende is uitgewerkt in een pakket natuur- maatregelen in OS 2010. Vooral het pakket voor de Westerschel de (zeg maar het Nederlandse grondgebied) is bijzonder scha mel. Goed, er wordt uitgegaan van 600 hectare natuurontwikke ling langs de Westerschelde. Er wordt voorgesteld om het Zwin door ontpoldering van de Willem-Leopoldpolder met 25% te vergroten en doorlaatmidde- len aan te leggen in de Bathpolder (Hals van Zuid- Beveland), de Hedwige/ Prosperpolder en de Braakman kreek. Dat is beter dan helemaal niks. Een fooi Beter dan helemaal niks, maar het staat ver af van wat er vol gens ons, gebaseerd op het NOP in de Westerschelde nodig is: ten minste 1.000 hectare meer ruimte voor de rivier voor 2010. Daarbij komt dat de hierboven omschreven 600 hectare is opge bouwd uit projecten die maar een beperkte bijdrage leveren aan de kwaliteitsverbetering zoals die door het NOP wordt bepleit. Een uitbreiding van het Zwin is nuttig en wenselijk, maar heeft slechts een beperkte bin ding met de Westerschelde. Dat geldt ook voor de waterkwali teitsmaatregelen in de Braakman. De vergroting van natuurgebieden bij Saeftinghe en het zuidelijk deel van de Bathpolder worden gerealiseerd via het principe "gecontroleerd gereduceerd getij (GGG)". Daarmee wordt een wel heel beperkte invulling gegeven aan de noodzaak om meer ruimte te geven aan de rivier. Onbegrijpelijke conclusie Tot slot hebben we ook moeite met de conclusie dat er geen natuurcompenstatie nodig is. In OS 2010 wordt gesteld dat een verdere verdieping geen schade doet aan het systeem van de Westerschelde. Dit is kort door de bocht. Voorzover wij kunnen beoordelen, zal een verdere ver dieping wel degelijk schade ver oorzaken. Veel van die schade kan echter opgevangen worden door een aanpassing van de manier waarop het gebaggerde zand weer in de Westerschelde wordt gestort. Er is dus wel degelijk schade. En daarbij komt dat naar onze mening te weinig rekening wordt gehouden met traagheid en onvoorspelbaarheid van mor fologische processen en gebrekki ge kennis die we maar hebben van effecten van historische ingrepen. We vinden derhalve dat er in OS 2010 onvoldoende evenwicht is tussen economie, veiligheid en natuur. Er wordt voor het volle pond verdiept, zonder dat de daarbij behorende oppepper aan de Scheldenatuur wordt gege ven, Daarmee wordt de neer gaande spiraal waarin de Schelde zich nog steeds bevindt niet omgebogen. Het eco-systeem in het estuarium en dus voortge zet. De goede staat van het Schelde-ecosysteem is niet gewaarborgd, en dat moet vol gens de Habitatrichtlijn wel. Het is de allerhoogste tijd dat onze bestuurders zich eens goed achter de oren krabben! 5 't duumpje 4/2004-2005

't Duumpje | 2004 | | pagina 5