Monitoring van dagvlinders op vaste routes w Anna Almekinders Als je ontwikkelingen in de vlinder stand over een aantal jaren wil aan tonen, zul je regelmatig dezelfde gebieden moeten inventariseren. Hieronder een verslag van een eer ste reeks van waarnemingen in diverse gebieden in onze streek. In 2003 is met de monitoring van dagvlinders op bepaalde vaste routes gestart. Routes die zowel vorig jaar als dit jaar zijn gelopen zijn: Aardenburg de Zuidwal; St. Kruis De Plate; Oostburg Kaas en Broodsedijk en Retranchement akkerranden in de Olieslagerspol der. De lengtes van de routes verschil len enorm, zodat de aantallen vlinderwaarnemingen niet in absolute zin vergeleken kunnen worden. Ook de biotopen van de routes tonen grote verschillen. De Zuidwal in Aardenburg is een beboste wal met daarop een wandelpad. Hier en daar worden de bosschages onderbroken door een grasveldje. Een deel van de route wordt geflankeerd door volkstuinen met groenten en bloemen. De vlinders op de Zuidwal zijn typische tuin- of parkvlinders, zoals atalanta, dag pauwoog en vooral bont zand oogje. Deze laatste vlinder leeft aan de bosrand.Op geen enkele andere lokatie zijn zoveel exem plaren van het bont zandoogje geteld als hier. Typische grassoor ten als oranje en bruin zandoog je en ook zwartsprietdikkopje worden weinig gezien. De biotoop op De Plate is totaal anders. De route loopt langs de randen van een grasland (hooi land). Aan de ene kant is het laag en vochtig, grenzend aan water met riet. Dit gedeelte staat gedurende de wintermaanden onder water. De vegetatie bestaat hier uit watermunt, zegge, akkerdistel, verschillende soorten orchideeen en gras. De andere kant van het grasland ligt hoger en blijft droog. Hier groeit gras met rode klaver en ooie- vaarsbek. Aan deze rand staat struweel van braam en egelan tier. Hoge populieren zorgden voor beschutting tegen noorden en noordwestenwind. Deze bomen zijn echter dit najaar ge rooid. Nu maar afwachten of dat volgend jaar te zien is aan de vlinderstand. Door de combinatie van gras land, bosschage en een tuin komen hier veel verschillende soorten vlinders voor. Het bont zandoogje als bosrandbewoner en het bruin zandoogje in het grasland. Opvallend is dat hier in beide jaren heel weinig oranje zandoogjes, ook grasliefhebbers, zijn waargenomen. De Kaas en Broodsedijk te Oostburg is een grasdijk met daarop een fiets-wandelpad. Aan een kant struiken en aan de andere kant het Grote Gat. Vorig jaar werd hier vanaf half juni fre quent gemaaid Dit jaar ging dat beter. Op deze route komen vooral icarusblauwtjes voor. Van deze soort leeft de rups op rol klaver. Hoewel er in 2003 alleen de eerste generatie is geteld waren er toch meer vlinders dan dit jaar die grotendeels tot de tweede generatie behoorden. Zou dit het gevolg van het maai en van vorig jaar zijn? Het lijkt erop dat de vlinders van 2004 niet ter plaatse hebben overwin terd, maar nakomelingen zijn van een eerste generatie van dit jaar elders.. De akkerranden bij Retranchement bestaan uit bloemrijke randen rond een akker. Daarnaast zijn in de route twee niet-akkerranden opgeno men als referentie t.w. een sloot met landweggetje tussen een dijk en een akker en een weg berm langs een rustig steenslag weggetje. De vlinders die hier het meest worden waargenomen zijn die soorten waarvan de rup sen op grassen leven, zoals zwartsprietdikkopje, bruin en oranje zandoogje. In vergelijking met 2003 zijn in 2004 het groot en klein koolwitje sterk toegenomen. Dit is op alle lokaties het geval. Het klein geaderd witje is met uitzonde ring van De Plate juist sterk afge nomen. 2003 was een prachtig zonnig jaar. Veel trekvlinders als distelvlinder en oranje luzerne- vlinder werden toen waargeno men. Dit jaar was dat veel min der omdat er geen warme zui denwind is geweest. Opvallend 8 't duumpje 4/2004-2005

't Duumpje | 2004 | | pagina 8