V - - Het is er nu, in november, nog een modderig zootje met al die bouwmaterialen en sloopresten, maar op Internet kun je al een foto zien, hoe het gaat worden in de toekomst. Het erf moet nog opgeruimd en opgeknapt worden; er komt een meidoornhaag en er wordt voor de gasten nog een boerentuin aangelegd Hans blijft naast "recreatieboer" gewoon akkerbouwer; zijn vrouw Els zal voor een groot deel de scepter zwaaien over de "nieuwe poot" van het bedrijf. Hans weet nogal wat over de cul tuur en geschiedenis van Retranchement en loopt regel matig met groepen over de wal len om uitleg te geven over het landschap en de geschiedenis van Retranchement. Ze gaan in ieder geval hun gas tenverblijf zelf promoten. Er is al een internetsite, www.breydel- thema. Twee jaar geleden ging het over de VOC en de Vliegende Hollander en over Retranche ment in die tijd. Dit jaar ging het over reuzen en streeklegenden en de kinderen moesten een mascotte maken om de boze geesten te verjagen. Kerkuilen In de oude schuur achter op het erf huist een kerkuil. Elk jaar zit ten er jongen in de uilenkast en dit jaar hebben de jeugdleden van 't Duumpje meegeholpen met het ringen. De groep bestaat uit ongeveer 15 kinderen in de leeftijd van 8-12 jaar. Elk jaar is er een natuurexcursie, een nachtspel en griezelen bij het kampvuur. Het eten, stokbrood, wordt zelf gemaakt en met hulp van de lei ding krijgen ze toch nog iets in de maag. De kinderen slapen in het hooi in de oude schuur, als er ten minste - ?r ./-pil --V' «r Vd -'if kopen, stoppen en verhuizen. Een doemscenario! Langzaam rijpte er een plan bij deze vijfti gers: een groepsaccommodatie, en wel in de vorm van het ombouwen van de oude stal tot vakantieverblijf. Maar zoiets heeft natuurlijk heel wat voeten in de aarde: vergunning aanvra gen, bedrijfsplan maken etc. Gemeente Sluis en landbouwor ganisatie ZLTO hebben meege holpen om dit alles op poten te zetten. Er gingen wel wat jaartjes overheen, maar nu is de oude stal gesloopt en er is in dezelfde stijl een nieuwe neergezet. De raampjes wat groter, maar de dubbele deuren zitten er nog in. Hans heeft monnikenwerk ver richt: alle oude stenen (30,000!) afgebikt en hergebruikt. Eerste gasten Met Pasen hopen ze hun eerste gasten te kunnen verwelkomen. Er komen 4 appartementen, die toepasselijke namen dragen als koestal, paardenstal, veulenkot en 't kevent (vroeger het verblijf van de knechten). Tot slot de hooizolder, groepsaccommodatie, op de verdieping. :-T hoeve.nl, die de moeite van het bekijken waard is. Ze zijn beiden heel enthousiast en het zal hun vast wel lukken om de herberg vol te krijgen. Geen toeval Ik heb dit mooie plekje aan de rand van Retranchement niet zomaar uitgekozen. Hans en Els bieden elk jaar gastvrij onderdak aan onze jeugdleden tijdens hun zomerkamp, leder jaar is er een nog geslapen wordt! De zaterdagmorgen begint stee vast met een excursie naar het Zwin en een duik in de zee. Nadat ik de foto's genomen heb, de zon is inmiddels gaan schij nen, aanvaard ik mijn terugtocht met een beetje wind tegen. Ook hier zal ik nog wel een keer terugkomen om te kijken hoe het met de familie Vercouteren gaat. 15 't duumpje 4/2004-2005

't Duumpje | 2004 | | pagina 15