Schelde doet zeer Nederland streven naar de reali sering van deze streefbeelden in 2030. De Westerschelde is de laatste maanden voorwerp van koehandel tussen Belgische en Nederlandse hoogwaardigheidsbekleders. Een besluit is met enige maanden vooruitgeschoven, maar of de natuur in Zeeland hiermee veel opschiet is maar de vraag. Gijs van Zonneveld, medewerker van de ZMF vertelt er meer over. Een van de meest opvallende natuurgebieden in Nederland is toch wel de Westerschelde. Bijna nergens komen twee identiteiten zo dicht bij elkaar als in de mon ding van de Schelde. Aan de ene kant is het het laatste grote estu arium van noordwest Europa, met een uniek meergeulenstelsel en samen met Waddenzee en Oosterschelde het belangrijkste vogelgebied van Nederland. Aan de andere kant is het de "snelweg" naar de wereldhaven Antwerpen. De schorren en slik ken zijn bedijkt en omgezet tot landbouwgrond en de industriële complexen van het Sloe en Terneuzen. Beide werelden bot sen. De (ecologische) kwaliteit van het Schelde-estuarium staat onder grote druk. En precies in dat spanningsveld wordt in december 2004 besloten de Westerschelde al-dan-niet nog verder te verdiepen. 'l'Histoire se répète?' Na een zeer lange discussie werd in 1995 een Verdrag getekend tussen het Vlaams Gewest en Nederland om meer ruimte te maken voor de scheepvaart op de Westerschelde. Voor een der gelijke ingreep in een van de belangrijkste natuurgebieden van Nederland waren verschillen- Gijs van Zonneveld de onderzoeken en vergunnin gen nodig. Maar omdat de pro cedures in de ogen van de Nederlandse en Vlaamse regering teveel tijd zouden gaan kosten, stelde Nederland in 1997 een noodwet in werking zodat de verdieping zonder bijvoorbeeld een Milieueffectrapport kon wor den gestart. De verdieping is inmiddels al lang en breed uitge voerd en we moeten constateren dat er van de natuurcompensatie die een directe relatie heeft met het estuarium (lees 'in het estu arium') niets terecht is gekomen. Tweede verdieping De schaalvergroting in de scheep vaart zorgt ervoor dat de haven van Antwerpen steeds grotere schepen onafhankelijk van het getij wil kunnen ontvangen. De verdieping, die ook wel de twee de verdieping wordt genoemd, was dan ook nog maar nauwe lijks achter de rug of Vlaanderen deed een nieuw verzoek om tot verdere verdieping. Het hele cir cus dat begon kon opnieuw beginnen. Verdere verdieping De behandeling van het verzoek om verdere verdieping verschilde echter op enkele belangrijke punten van de discussie over de tweede verdieping. Nederland gaf aan dat zij een verdiepings- verzoek alleen in samenhang met de andere functies van het gebied wilde overwegen. Beide partijen kwamen overeen dat een visie opgesteld zou worden, waarin uitwerking wordt gege ven aan het streven naar een evenwichtige (optimale) combi natie van veiligheid, toeganke lijkheid én natuurlijkheid voor het hele Schelde-estuarium. Voor deze drie onderdelen werd een streefbeeld opgesteld. Een belangrijk punt in de visie is de randvoorwaarde dat de systeem- kenmerken van het estuarium, het meergeulensysteem, behou den moet blijven. Vlaanderen en Evenwichtige ontwikkeling Met deze visie en de daarin opgenomen voorwaarden kun nen de ontwikkelingen in het estuarium beoordeeld worden en zou een evenwichtige verdeling tussen economie, ecologie en vei ligheid gewaarborgd moeten zijn. "Zou", want zoals inmiddels wel bekend zal zijn, zijn de natuurorganisaties die meepra ten over de toekomst van het Schelde-estuarium niet te spre ken over de inhoud van de besluiten die op basis van de visie en het verdiepingsverzoek van Vlaanderen worden voorbereid. De geschiedenis rond de vorige verdieping lijkt zich inderdaad weer te gaan herhalen. Natuurlijk, natuurlijkheid Voor het onderdeel natuurlijk heid van de Lange termijnvisie heeft een groep wetenschappers een Natuurontwikkelingsplan (NOP) opgesteld. In dit plan wordt de toestand van het estu arium beoordeeld en doen de wetenschappers concrete voor stellen voor maatregelen die nodig zijn om het streefbeeld voor natuurlijkheid in 2030 te halen. Uit de beoordeling komt naar voren dat de hoeveelheid energie die de waterbeweging in het estuarium teweegbrengt een probleem vormt. Het ontbreekt aan ruimte voor processen. Dat leidt tot problemen voor zowel de veiligheid als de ecologie. Ook is de waterkwaliteit onvoldoen de. Aan de hand van beoordeling en redenerend vanuit basale fysi ca, chemie en ecologie hebben de wetenschappers vervolgens bepaald wat er nodig is om het streefbeeld voor 2030 te halen. Het NOP komt tot de conclusie dat het Scheldesysteem vooral verlost moet worden van de te veel geconcentreerde getijdee nergie. Door de Schelde meer ruimte te geven, vermindert de extreme dynamiek, zodat de leef omstandigheden voor plankton en bodemdieren verbeteren. Het water wordt minder troebel en de voedselketen kan zich herstel len. Ruimte voor de rivier dus. 4 't duumpje 4/2004-2005

't Duumpje | 2004 | | pagina 4