*r Roofvogels Jan Janssens Sinds vorig jaar is er bij 't Duumpje een groepje vogelaars dat zich bezig houdt met inventariseren en monito ren van broedende torenvalken. Na het volgen van de cursus roofvo- gelnestkartering, georganiseerd door Henk Castelijns, werden de activiteiten in 2004 uitgebreid met een aantal andere roofvogelsoorten. Een indruk van Jan Janssens. "Torenvalken Jan, is dat niks voor jou..." hoor ik Eric Marteijn, voor zitter van de vogelwerkgroep, tegen me zeggen. Het volgende moment, het is 9 mei 2003, staan we op onze eer ste locatie, een schitterende eeu wenoude boerderij, te discussië ren met de eigenaar van de torenvalkkast over natuurbe scherming, over roofvogels, over het nut van ringen, over het weer, over..... "We" zijn Peter Heetesonne, Luciën Boerjan, Jaap Poortvliet en ik. Als een soort ghostbusters rijden we in de zilvergrijze Mercedes van Luciën door het Westzeeuwsvlaamse landschap op zoek naar torenvalken. Het valt niet mee om de uitschuifbare mast met daaraan een vrachtwa- genspiegel, die Jaap gemaakt heeft, waarmee we ongestoord en snel in de kasten kunnen kij ken, steeds weer in de pas gepoetste auto te krijgen. Het past maar net. De volgende locatie is een kast die midden in het veld staat. Een kleine kilometer heen en ook weer een kleine kilometer terug. De kast is leeg. Daarna een kast die bewoond is door kauwen. De eigenaar heeft met behulp van Landschapsbeheer Zeeland een deel van zijn erf ingericht en ver telt honderduit: de torenvalken hebben een verwoede en moedi ge strijd gestreden tegen de kau wen, maar ze moesten tenslotte het onderspit delven. Bovendien heeft hij een middelste bonte specht op zijn erf en dat is toch wel bijzonder. Jaap belooft speci aal terug te komen om de specht te observeren en doet dat later ook. Op naar de volgende kast. Die staat ook midden in het veld en is eveneens leeg. Het inventariseren van torenval ken is een gezellige maar tijdro vende bezigheid. Een voordeel is dat je niet voor dag en dauw uit de veren hoeft, want de meeste roofvogels slapen uit. Toch zien we kans om in 2003 23 kasten te controleren. Er worden dat jaar in 9 kasten 27 jonge torenvalken grootgebracht. Daarvan worden er 24 gekar teerd (=gemeten, gewogen en geringd, ook wordt gekeken naar prooiresten, plukplaatsen enz.). Een bezettingsgraad van 39,6% en gemiddeld 3 jonge vogels per kast. Bijna alle jongen zijn 50 gram te licht en dus niet echt in optimale conditie, het directe gevolg van verminderd voedselaanbod. Het is een slecht veldmuizenjaar en dat is het favoriete voedsel van de toren valk. Roofvogels spreken veel mensen tot de verbeelding en ook buiten het broedseizoen gaat de discus sie gewoon verder. Tussen jagers, natuurbeschermers en boeren, maar ook tussen natuurbescher mers onderling. Ik heb zelf nog geen duidelijk standpunt kunnen innemen en besluit samen met Luciën en Peter om in te schrijven op de cursus Roofvogelnestkartering, georga niseerd door Henk Castelijns en samengesteld door leden van de Roofvogelwerkgroep Nederland. Matthijs de Vries gaat ook mee, i WJT, zodat we met vier man sterk West-Zeeuws-Vlaanderen verte genwoordigen. De cursus start met maar liefst 28 deelnemers. Henk is een bevlogen roofvoge laar en hij zet zich enorm in tegen de vervolging van roofvo gels. Tijdens de cursus zien en horen we een aantal sprekende voorbeelden van roofvogelver volging, zoals een buizerdnest dat doorzeefd is met een schot hagel. Jonge vogels met afgehak te poten, hoe een roofvogelval eruit ziet en nog veel meer. Buizerds zijn vaak het slachoffer van vergiftigingspraktijken omdat het aaseters zijn. In het hele gebied rond de Braakman worden ze systematisch vergif tigd. Je vraagt je af wat zulke mensen bezielt en je hoopt dat ze snel worden gepakt. Ook tij dens de cursus komen we dit soort zaken tegen. Een van de cursisten, die in de buurt van de Braakman woont, kon recent zijn hond net redden van de vergifti- gingsdood door er als een speer mee naar de dierenarts te rijden. We leren veel in deze cursus. Ik wist bijvoorbeeld niet dat bui- 6 't duumpje 4/2004-2005

't Duumpje | 2004 | | pagina 6