men. De boomsoorten worden groepsgewijs geplant, zodat de ene soort de andere niet kan overwoekeren. Geschiktheid van boomsoort is afhankelijk van bijvoorbeeld grondsoort en grondwaterstand. Er wordt gestreefd naar veel variatie aan inheemse bomen en struiken: iepen, essen, beuken, haagbeuken, eiken, populieren, hazelaars, lijsterbessen, vlieren, meidoorn, sleedoorn enz. De grond is over het algemeen voedzaam. De vochtigheid is mogelijk een groter probleem. Welke grondwaterstand ontstaat er als alle sloten en drainage worden weggehaald? Wegen en bebouwing De Savoyaardsweg en het noor delijk deel van de Braakmanweg vanaf de 'boerderij met de totempalen' zal op termijn ver dwijnen. De Braakmanweg zal verlengd worden in noordelijke richting als breed wandel-, fiets en ruiterpad. Dit pad loopt tot aan de Mosselbanken en van daaruit in oostelijke richting onderlangs de Mosselbanken en de Braakmanhaven. Dit pad heeft tevens een functie als cala- miteitenweg voor DOW Chemical, maar onder normale omstandigheden zal daar geen auto rijden. De 5 boerderijen zo halverwege de Braakmanweg blijven in het gebied liggen. Waterbeheer Na de inpoldering van de Mosselbanken is de zoute kwel in de Braakmanpolder weggevallen. Er zijn door DOW drie zoutpom- pen aangebracht in de Braakmanhaven om een zoute gradiënt en dus zoute natuur waarden in de Braakmankreek aan te kunnen houden. Bij lage waterstanden worden ze wel eens aangezet. Het waterpeil krijgt een natuur lijk regime: 's winters nat en 's zomers droog. Afvoer van polderwater naar 'zee' moet mogelijk blijven als gevolg van een verdrag tussen Nederland en België. Hiervoor worden een stuw en een gemaal in de Braakmankreek voorzien. Tenslotte: de ontwikkelingen zijn al in volle gang. Om de 6 weken houdt SBB een excursie; de excur sies zin te vinden in de Brochure 'natuurexcursies' die ieder Duumpje-lid bij het laatste ver enigingsblad meegezonden heeft gekregen. stuk bos. Daar komen grote waterplassen waar men nu al putten voor aan het graven is. De vrijkomende grond wordt deels gebruikt voor de ophoging van de dijk rond het stukje industrie, en komt deels op de voormalige landbouwgrond. Op stukken waar niet gegraven wordt of opgehoogd is, wordt dit voorjaar de 1e fase van het bos geplant. De opgehoogde stukken grond moeten eerst wat bezin ken, daarop komt later fase 2 van de bosaanplant eind dit jaar of volgend jaar. Het bos komt vooral aan de rand van de Braakmanpolder, tegen de dij ken. In het midden van de polder komt vooral weiland. Vrij toegan kelijk, maar zonder paden. Het weidegebied wordt straks open gehouden met vee, liefst traditip- neel vee. Belangrijk voordeel is dat dit vee, eigendom van agra riërs, verhandelbaar is. In dit beweide gebied komen nog een aantal bosvakken die breed uit- gerasterd worden. Wat betreft vegetatie wordt naar het noorden toe steeds meer gekeken naar de PNV-soorten, de zogenaamde Potentieel Natuurlijke Vegetatie. Dat zijn de boomsoorten die er van nature voorkomen of kunnen voorko 13 't duumpje 1/2005

't Duumpje | 2005 | | pagina 13