Over myxomatose en menselijkheid Hans van Kuijk Als u mocht denken dat de schrijver van dit artikel alleen naar vlinders keek en zich door de prachtige kleu ren het zicht op de maatschappij liet benemen, bewijst deze tekst dat het tegendeel het geval is. Sinds enkele jaren ging het goed met de konijnenstand in de Olieslagerspolder en omgeving. Er waren er honderden en ondanks de aanwezigheid van vossen, hermelijnen, kiekendie ven en buizerds nam hun aantal toe. Afgelopen najaar en winter hebben de jagers hier omstreeks 200 konijnen gevangen, maar dat waren ze lang niet allemaal. Op ons erf in die polder woonden vorig jaar zomer zo'n 10 konij nen, in de herfst waren het er 20 geworden en na de winter liep het aantal al snel op tot zo'n 30/40 stuks. Konijnen eten erg divers als ze de keuze hebben. Ze eten nu eens wat gras, dan graven ze weer wortels op, proeven van diverse kruiden en onkruiden. En in de winter eten ze ook de schors van appel- en perenbomen en diverse struiken. Je moet om zowat alles wat je wilt behouden gaas zetten anders vreten ze eraan; alleen rabarber moeten ze niet. Tot voor kort waren we hier vrij wel gevrijwaard van ziekten, ter wijl dat in de omgeving wel anders was. Vorig najaar telde mijn buurman langs het uitwate ringskanaal in de Zwinpolder nog zo'n 75 konijnen. Nu zijn de meeste dood. Gestorven, aan een van de virusziekten. De ziekte heeft zich voortgezet door de Zwinpolder heen tot aan de dijk met de Olieslagerspolder. Daar heeft hij nog een aantal slacht offers geëist en is toen gestopt. De andere kant op zitten er konijnen tot aan de windsingel van de buren. Verderop is er geen één meer te bekennen, eveneens geveld. We hoopten dat de ziekte tot stilstand was gekomen en dat er factoren waren, zoals de aanwe zigheid van voldoende geva rieerd voedsel, die de konijnen voldoende weerstand zouden geven. Maar het mocht niet zo zijn. Begin april sloeg de myxo matose toe en inmiddels zijn er al veel dieren ziek of dood. Het schijnt dat 5 tot 10% overleeft en dat die en hun nageslacht voor een jaar of 3 immuun zijn voor de ziekte. Nu is het zo dat myxomatose door de mens vanuit Brazilië, waar het een vrij onschuldige ziekte was, naar Australië is geëxporteerd om daar de over last door konijnen te bestrijden. Veel dieren gingen dood, maar er ontstond ook immuniteit. Daarom is het virus "verbeterd" en opnieuw ingezet. Later is het ook in Europa ingevoerd en tot op de dag van vandaag sterven er ontelbare dieren aan deze ziekte. Er zijn mensen die zoiets onmen selijk noemen, maar dat is een manier om te doen alsof de mens er niet voor verantwoordelijk is. Er is echter geen ander wezen dan de mens die zijn medeschep selen zoiets aandoet. Dus mense lijk is een beter woord. Je zou verwachten dat we ervan geleerd hebben en dieren met meer respect behandelen. Nee dus. Nog elke dag lijden er die ren in de bio-industrie of als proefdier voor het testen van cosmetica. Nog elke keer als boe ren op hun land insecticiden ver spreiden, sterven er miljoenen dieren omdat er enkele zijn die schadelijk zijn voor de gewassen. En nog elke dag kopen consu menten de producten die hieruit voortkomen. En zo kan ik nog wel een tijdje doorgaan. Zo hou den we met elkaar het dieren leed in stand. Het lijkt soms of we met z'n allen deel uitmaken van een rader werk waar we niet aan kunnen ontsnappen, maar zo is het niet. Er zijn tegenwoordig voor veel dingen gezonde en diervriende lijke alternatieven. Er kwamen tot vorig jaar steeds meer biolo gische bedrijven. Het probleem is dat de consu ment de producten maar mond jesmaat koopt en zo de groei van die bedrijven remt. Want het is uiteindelijk de consument die bepaalt wat er geproduceerd wordt. We kunnen dus zelf en op kleine schaal beginnen met ver anderingen in ons gedrag tegen over de natuur. Niet omdat het moet, dat werkt niet, maar uit liefde en respect voor de natuur. Je elke dag even afvragen wat je die dag zou kunnen doen om de natuur te sparen, is al heel wat. Niet afwachten wat anderen doen of vinden dat anderen mee moeten doen. Nee, zelf beginnen en doorgaan dat is de enige methode om succes te boeken. Als we dat doen, krijgt het woord menselijk op termijn weer de betekenis die we er graag aan toekennen. 14 't duumpje 1/2005

't Duumpje | 2005 | | pagina 14