Van de bestuurs /planologietafel Groede Podium(Hertenkamp) In het vorige Duumpje gaven we al een schot voor de boeg, maar onze vrees werd bewaarheid wat betreft de toekomstverwachtin gen van de vleermuizen. Volgens de regels moest gemeen te Sluis een zogenaamde Flora- en Faunatoets doen alvorens aan de slag te kunnen. Wij hebben hierom meerdere malen gevraagd, deze toets zou uitgevoerd zijn, maar inzage in het rapport werd ons oorspron kelijk geweigerd. We hadden dus zo onze twijfels. Toch lukte het uiteindelijk het rapport onder ogen te krijgen, en we kregen de indruk dat het onderzoek ietwat overhaast was opgezet. Anderzijds gaf het de gemeente ruim baan om door te gaan met hun plannen. Alle reden een nader onderzoek te eisen, hetgeen door Jan Piet Bekker, de specialist op dit ter rein, inmiddels uitgevoerd is. Zijn conclusies liegen er niet om. We vatten ze even kort voor u samen: Van het "toch al marginaal aanwezige bos" wordt meer dan een derde geveld en dan nog eens ruim 10% door "maatwerk" teruggebracht. Het geïsoleerd gelegen bos wordt daarmee sterk in ontwikkeling teruggeworpen. Aangegeven wordt dat de nieu we aanplant (na?) 10 tot 15 jaar zeker een positieve invloed heeft. Ten aanzien hiervan dient bedacht te worden dat deze periode zeker één a twee vleer muisgeneraties betreft en daar mee geen collectief geheugen meer voorradig is om de winter verblijfplaatsen te kunnen herin neren en terug te vinden. Het vrij leggen van bunkers ver mindert niet alleen de isolatie, maar de opgeworpen aarde rondom de bunkers en de aan wezige struiken/bomen dienen ook als geleidende struiken naar de winterverblijftoegangen. Anders gezegd: door het kaal zetten van de bunkers verliezen de vleermuizen de akoestische herkenningspunten. Het weghalen van de vijver heeft een direct negatieve invloed op de vleermuispopula ties: tijdens droogte dient het als drinkmogelijkheid, als jachtplaats en als akoestisch herkennings punt. Kortom: gemeente Sluis kan weer van voren af aan beginnen met de plannen. Inmiddels zijn we wél vele tienduizenden euro's verder. En misschien moet de komma nog wel een plaatsje ver der ZMF en windmolens In het verleden was de ZMF groot pleitbezorger van windmo lens, ook in Zeeuws-Vlaanderen. Recent ontvingen we een notitie waaruit ook hier voortschrijdend inzicht blijkt. Het komt erop neer dat, omdat de molens met het jaar hoger worden, het aspect landschaps vervuiling in de afweging tot plaatsing een steeds grotere rol zou moeten innemen. De notittie concludeert dat er in Zeeland eigenlijk maar een drie tal locaties overblijven: het Sloegebied, de Kanaalzone en de Oosterscheldekering. En gemeente Sluis heeft inmiddels ook blijk gege ven van enig voortschrijdend inzicht. Wethouder Kamphuis gaf aan dat men de grote molens niet meer zo ziet zitten, maar kleine molentjes, zo bij iedere boer eentje, zou moeten kunnen. Hij is blijkbaar van mening dat bij klompen en kaas ook een molen tje hoort. Verder is in Schoondijke een nieuwe werkgroep Tegenwind opgericht voor 2 voorgenomen molens in de Generale Prins Willempolder, ter vervanging van de bestaande molen daar, en van de molen ten zuiden van Oostburg. Onze vereniging heeft daar al in een eerder stadium bezwaar tegen gemaakt. We vra gen ons af of de nieuwe actie groep niet te laat op de procedu reel al rijdende kar gesprongen is. Mosterd na de maaltijd De Provinciale Commissie Omgevingsbeleid adviseerde de provincie onlangs de ontwikke ling van lokale bedrijventerrein- tjes te stoppen. Men ziet in de praktijk dat er nauwelijks nog bedrijven zijn die alleen lokaal opereren (zoals gemeente Sluis voortdurend aanvoert, o.a. bij Nieuwvliet) terwijl anderzijds zo'n klein terreintje gezien de beperkte omvang amper bij draagt aan een duurzame ont wikkeling van de Zeeuwse ruim te. Bovendien worden oude ter reinen niet gesaneerd, waardoor er steeds behoefte is aan nieuwe terreinen. Tot slot spreekt de commissie zich uit voor een betere landschappe lijke inpassing van terreinen door 'robuuste beplanting'. Dit in tegenstelling tot die paar bomen en struiken die nu in het gunstig ste geval zo'n terrein omzomen. Naar blijkt zijn de argumenten die onze vereniging al jaren han- 16 't duumpje 112005

't Duumpje | 2005 | | pagina 16