Natuurontwikkeling Braakman Eric Blaakman Jos Kint Op de onlangs gehouden algemene jaarvergadering gaf Jos Kint, mede werker van Staatsbosbeheer een interessante uiteenzetting over de op stapel staande, en deels in uit voering zijnde plannen voor de Braakman. Eric Blaakman werkte het verder uit voor de leden, die op de avond niet aanwezig konden zijn. Jos Kint is opzichter van Staatsbosbeheer Zeeuwsch- Vlaanderen. Hij vertelt over de plannen bij de Braakman. De plannen spelen zich af in de Braakmanpolder ten noorden van Rijksweg N61 en ten westen van de Braakmankreek. Het deel van het Braakmangebied ten zui den van de N61 draait mee met de ruilverkaveling Philippine, al zit daar op dit moment weinig beweging in. Totaalvisie De plannen voor de Braakman polder zijn vrij ingrijpend. De totaalvisie voor de plannen is dat er in de Braakmanpolder een natuurlijke overgang moet komen tussen de (oude) getijde kreek en bosgebied. Nu staat het bos direct tegen de kreek en dat is geen natuurlijke situatie. In een natuurlijke situatie vind je direct naast de kreek eerst een zone van opslibbing, die geleide lijk aan overgaat in hogere gebieden waarbij het bos een eindfase is. Het huidige bos zal dan ook gefaseerd worden verwijderd, maar pas als elders in het Braakmangebied voldoende bos is aangebracht om de wandelen de en fietsende recreant niet al te zeer te confronteren. Hoe komen de plannen tot uitwerking? Het aanleggen van nieuwe natuur is onderdeel van het Rijksbeleid. Het Rijk draagt de realisatie hiervan over aan de provincies. Allereerst geeft de provincie opdracht aan Bureau Beheer Landbouwgronden (BBL) van de Dienst Landelijk Gebied (DLG) om gronden voor natuur ontwikkeling te verwerven. Zodra ergens grond is verworven, gaat de werkgroep Natuuront wikkeling aan de slag met een inrichtingsplan. In die werkgroep hebben provincie Zeeland, water schappen en natuurbeschermen- de instanties zitting. Als het inrichtingsplan klaar is krijgt DLG opdracht om het inrichtingsplan uitte voeren. Bij grotere plannen worden diverse deskundigen geraadpleegd. Staatsbosbeheer is als toekomstig beheerder nauw betrokken bij de uitvoering van het inrichtings plan. Inrichtingsplan voor de Braakmanpolder Industrie Een gedeelte van de Braakman polder is industrie. De dijk die om het industriegebied ligt (om industrie- en natuurgebied te scheiden) wordt extra verhoogd (ongeveer 2 meter) en krijgt zowel aan de binnen- als buiten zijde een fietspad. Recreatie In het zuidelijke deel van de Braakmanpolder is drukke recre atie gepland ('speelnatuur'). Daarbij bestaan ook ideeën om het huidige recreatieterrein 'De Braakman' naar het westen te verplaatsen. Ook zijn hier de par keerterreinen gepland. Meer naar het noorden van de polder wordt rustige recreatie en natuur gepland. Het aantal wan delpaden wordt naar het noor den toe steeds minder. Het gebied blijft overigens vrij toe gankelijk. Interessante vraag is overigens hoe de gemeente Terneuzen dit gebied in de recre atievisie invult of heeft ingevuld. Natuur Er komt totaal 300 ha natuur bij in de Braakmanpolder. Het groot ste deel van de Braakmanpolder is nu landbouwgrond met een 12 't duumpje 1/2005

't Duumpje | 2005 | | pagina 12