Een duurzaam kerkepad veilig Het is op zich een goede zaak als een gemeente initiatieven ontplooit die ertoe kunnen leiden dat de streek aantrekkelijker wordt dan ze nu is, maar soms wordt er meer kapot gemaakt dan er gewonnen wordt. Zo dreigt ook bij Heille weer een ingreep te geschieden die vele malen kostbaarder is dan eigenlijk nodig. Een stukje geschiedenis Tot na de Tweede Wereldoorlog gingen de meeste mensen te voet door het leven en dus ook lopend naar de kerk. In en om veel dorpen lag een heel netwerk aan kerkenpaden om binnendoor naar een godshuis te wandelen. Door de sterk toegenomen wel vaart wordt er steeds minder gelopen, of men loopt wel, maar niet naar de kerk. Veel van die kerkepaden zijn dus in onbruik geraakt, omgeploegd en bij het Theo Aernoudts bouwland getrokken en het is slechts bij uitzondering datje er nog een restant van terugvindt. Ze liepen ook niet echt in het oog, want veelal waren het onverharde paden, langs het 'veurènde' en voor onze moder ne begrippen verdienden ze dus amper de naam 'pad'. Onthaasten In de huidige tijd, waarin ieder zichzelf respecterend burger zich moet onthaasten om de stress de baas te kunnen, worden veel oude kerkepaden in ere hersteld. Als aantrekkelijk stukje wandel route rond het dorp, ter bevorde ring van het toerisme etc. Ook tussen Heille en Middelburg lag een kerkepad, waarvan een aantal delen nog herkenbaar zijn in het landschap. Het is een loflijk initiatief van gemeente Sluis dit pad weer in ere te herstellen en met enkele simpele en goedkope ingrepen kan hier een stukje cultuurhisto rie in de oude glorie worden teruggebracht. Verbazing Tot onze verbazing is hier een bedrag voor uitgetrokken van zo'n 100.000,-- plus nog een forse Europese subsidie, terwijl men met 10% van dit gereser veerde bedrag een aantrekkelijk en goed begaanbaar wandelpad aangelegd kan worden. Onze contacten met de gemeen te leerden ons dat de hier opge nomen tekening, gemaakt door een oud-Heillenaar van de toe stand uit 1933 ook daar aanwe zig was, maar dat men er niets aan ontleend had, dat de plan nen gereed zijn en er geen enke le behoefte is aan andere inzich ten. En dat in een tijd dat de gemeente fors de broekriem moet aanhalen. In de wegenlegger is ten aanzien van het stukje van 510 meter de beperking opgenomen 'alleen voor voetgangers'. Dat zou een extra reden kunnen zijn geen asfalt te leggen, maar er gewoon een soort schelpenpad van te maken, zoals op zoveel plaatsen gebeurt. Bovendien wil men het pad nog een stuk verleggen. De pittoreske plank over de sloot wordt vervangen door een fikse betonnen duiker, etc. We hebben de gemeente voorge steld om belangeloos hulp te ver lenen bij het aanplanten van een rij knotbomen etc. om het geheel op dezelfde wijze in te passen in het landschap als ooit in het ver leden het geval was. We houden u op de hoogte. 75 't duumpje 712005 L kkotw'' s/OORH .vaar 2.uin

't Duumpje | 2005 | | pagina 15