*r Korte berichten Een zoen voor een bergeend. Voorjaar, ergens aan de Noord franse kust. We genoten hier van een immens uitzicht.Vanaf de dijk waar we op stonden konden we een groot deel van het reservaat dat aan onze voeten lag overzien. Wel was daar dat paartje joggers dat hijgend onze kant uitkwam en de rust in onze omgeving dreig de te verstoren. Maar dat zat heel anders dan we dachten. De joggers moesten ons hebben. Naar adem happend meldden zij zich Er zat een ber geend 600 m hiervandaan in een voor een kunstnest geplaatste klem. Zij hadden gezien dat wij met een kijker in de weer waren en dachten toen: dat zullen wel vogelaars zijn. Hun vraag aan ons: of wij het slachtoffer kon den bevrijden. Ik kon eigenlijk geen ja of neen zeggen. Was niet zo thuis in dit onderwerp, het verwijderen van klemmen en het eventueel trotseren van jagers. Maar ik wilde toch wel proberen om het slachtoffer los te krijgen. Voor zover mij bekend, was de bergeend in deze omgeving beschermd. Maar als dit niet zo was, was ik - denk ik - ook wel door de knieën gegaan. We had den medelijden met het lot van de ongelukkige bergeend. Dus met z'n vieren zo snel moge lijk naar de klem, dit met name ook om de eigenaar van de klem voor te zijn. Het viel ons niet mee om de jeugd bij te houden. Bij het nest aangekomen zagen we met verbazing het kunstig aan gelegde nest met de klem en zo'n negen eieren erin. Het nest bestond uit wilgentenen met op de achtergrond een zandbankje. De zielige eend was onderweg naar zijn eieren in de klem getrapt De eend keek ons treu rig aan, vonden wij. Ik kan me niet herinneren of het om een vrouwtje of om een woerd ging. Ze zouden wel eens om de beurt kunnen hebben gebroed. Beiden zijn immers even opzichtig "gekleed". Ter plekke prutste ik aan de zware, metalen klem en hoopte dat ik zelf ook niet beklemd zou raken. Maar - na zo'n vijf minu ten prutsen - vloog de bergeend met krachtige vleugelslagen het nest uit, de ruimte in. Hij was los! Hij had zich tijdens de behande ling heel rustig gehouden Fatalistisch. Mijn vrouw vond wel dat de poot die beklemd had gezeten er slecht uitzag.. De vrouw (een Waalse of Francaise, haar maat een Vlaming) die ons erbij had gehaald, was zo blij met deze redding, dat ze me spontaan om de hals vloog. Nooit geweten dat de vogelhobby tot zulke innige omhelzingen kan leiden! Toch meer op letten! Voldaan gingen wij uiteen. De klem bleef leeg achter in het struikgewas. De eigenaar van de klem hebben we - gelukkig maar - niet gezien of gesproken. Ook hebben wij geen andere slacht offers gezien. Het bleef hier dus bij dit ene incident. Rob Jeltes, Groede. Vanochtend was er een enorm gekrakeel bij het eksternest. De eksters vielen iets in het nest aan en er zaten wat kauwtjes nieuws gierig toe te kijken. Toen we wat beter keken, zagen we pluimpjes boven het nest uitsteken. Jawel, de ransuilen hadden het spik splinternieuwe eksternest gekraakt. Ze hebben dus rustig zitten wachten tot het nest vol doende gereed was voor bewo ning. Na een tijdje verdwenen de kauwtjes en de eksters en keerde de rust terug. Een half uur later keken we nog eens en toen zaten de uilen op hun oude stek en de eksters waren hun nest verder aan het inrichten. Ransuilen, een stripverhaal zonder tekeningen. Sinds enige tijd zijn er bij ons op het erf twee eksters een nest aan het bouwen in een van de wil gen. Nu slapen er sinds enkele weken ook twee ransuilen op een plek schuin onder het nest. Ze zitten daar redelijk onbeschut en dicht langs de weg. We vroegen ons dan ook af of ze geen betere plek konden uitzoeken. Als het te druk is op de weg, verhuizen ze weieens voor een of twee dagen naar de buren, maar ze komen steeds weer terug. Het is bekend dat ransuilen broe den in oude (ekster)nesten. Op ons erf zijn echter geen oude geschikte nesten. Op bijgaande foto kun je met enige moeite de pluimpjes van een ransuil boven de rand van het eksternest zien. Woensdag zaten de ransuilen beneden op hun oude stek en de eksters bouwden nog een beetje aan hun nest. In de middag ver schenen er 5 eksters die in de bomen boven de ransuilen gin gen zitten en wat rondvlogen en daarboven in de boomtoppen een 10-tal kauwen op de tribune. De uilen hielden zich stil en na verloop van tijd waren de eksters en kauwen weer verdwenen. Donderdag. De uilen zitten op dezelfde plek en de eksters zijn verdwenen. Ze hebben hun nest niet afgebouwd. 18 't duumpje 1/2005

't Duumpje | 2005 | | pagina 18