<e Na onder het genot van een lek kere kop kruidenthee nog even nagepraat te hebben in de gezel lige woonkamer, vertrek ik huis waarts met een heleboel infor matie. Even vertoefde ik in het paradijs op aarde en ik hoop dat het aan tal van deze boeren zal toene men; deze duurzame vorm van landbouw komt ons allemaal ten goede. een lopende band en dan in de vrachtwagen. Tegenwoordig gaan ze eerst in grote kisten de koeling in, en nadien worden ze met kist en al in de wagens gela den. Zo beschadigen ze niet. In de schuur staan allerlei werk tuigen, die nodig zijn voor het bewerken van het land, zoals een wied-machine. De 6 ecologische boeren in het IJzendijkse werken veel samen, en ze gebruiken ook eikaars machines. Overigens wor den ook machines van niet-ecolo- gisch werkende collega's gebruikt. En niet alleen machines worden overal ingezet, ook de eigen mankracht wordt ten dien ste van collegaboeren ingezet. De uitwisseling strekt echter ver der: regelmatig gaan ze bij eikaar op het land kijken hoe ailes er voor staat en de opbrengsten worden vergeleken. Men is nooit te oud om te leren, ook niet in het boerenbedrijf. 7 7 't duumpje 2/2005 Niet alleen op het land is het hard werken, maar er is ook nog een administratie die vakkundig en nauwgezet bijgehouden moet worden. Dit doet Hans in de spaarzame lege uurtjes, maar vaak ook 's avonds. De mensen die alles komen controleren voor het EKO-keurmerk nemen niet alleen monsters van de gewassen buiten, maar ze willen ook de boeken zien! In de biologische landbouw wordt geen gebruik gemaakt van kunstmest, chemische bestrij dingsmiddelen en gentechnolo gie. Insektenplagen en planten ziekten kunnen vaak voorkomen worden door akkers elk seizoen met andere gewassen te beplan ten, de zogenoemde vruchtwisse ling. Mocht er toch een plaag komen, dan worden de natuurlij ke vijanden ingezet bv. lieve heersbeestjes (of sluipwespen) welke beide soorten helpen lui zen te bestrijden. De op de boerderij geteelde pro- dukten worden ergens anders verder verwerkt, en ook hier worden er geen kleur-, geur- of smaakstoffen aan toegevoegd. In de winkel herken je de produc ten aan het EKO-keurmerk. In Nederland is de organisatie SKAL Infocentrum Hans heeft in een van zijn bijge bouwen een Infocentrum over biologische landbouw. Hier liggen vakliteratuur en fol ders en regelmatig komt er een studiegroep bijeen om alles te evalueren en te bekijken. Studenten die in deze richting studeren, kunnen op de boerderij een werkbezoek afleggen en dan napraten of een lezing bijwonen in dit vertrek. door de overheid aangewezen om landbouwbedrijven en ver werkende bedrijven te controle ren. Helofytenfilter Als we over het bedrijf lopen, laat Hans me het helofytenfilter zien. Een heleboel riet in zand, zo'n 100 m2. Het is eigenlijk een kleine water zuivering en de werking van het helofytenfilter berust met name op de activiteiten van bacteriën in de bodem. Vooral rond de riet wortels ontwikkelen zich na korte tijd grote concentraties bacteriën die de afvalstoffen in het water zeer efficiënt afbreken. De bacteriegroei rond de wortels wordt bevorderd door de riet planten die als een soort "snor kel" zuurstof uit de lucht opne men en naar de wortels transpor teren. Wat verder van de wortels ver wijderd is de bodem zuurstofarm en daar bevinden zich weer andere bacteriën, die geen zuur stof nodig hebben. Het is deze unieke combinatie van verschil lende bacteriesoorten in een riet filter die zorgen voor het grote zuiverend vermogen. Zo wordt het afvalwater dicht bij de bron gezuiverd en het gezuiverde water kan zo afgevoerd worden naar de sloot, maar het wordt deels ook hergebruikt, zoals voor het toilet. Verder is een helofytenfilter goed in het landschap in te pas sen en het systeem vergt nage noeg geen onderhoud en ener gie, dus het is ook financieel aan trekkelijk. Andere financiële voordelen liggen in een mogelij ke vrijstelling van rioolbelasting en zuiveringsheffing.

't Duumpje | 2005 | | pagina 11