*r Natuurbeheer door Jan en Alleman Redactie De laatste jaren horen we steeds meer geluiden dat het natuurbeheer veel beter en veel goedkoper door anderen gedaan kan worden dan door instanties als Het Zeeuws Landschap en Staatsbosbeheer. Toch zijn, misschien wel een beetje kort door de bocht, een aantal kant tekeningen te plaatsen. Een stukje geschiedenis Als we in gedachten even terug gaan naar de jaren zestig van de vorige eeuw, en de kustlijn van Breskens naar Cadzand voor de geest halen, en deze vergelijken met die van vandaag de dag, is er een hemelsbreed verschil. De verstilde, bochtige en smalle kustweg kende toen hier en daar wat losse plukjes recreatie met als herkenningspunten vanaf Breskens gezien de vroege Napoleonhoeve, Groese Duintjes met Camping Van Damme, Manege Riemens, Camping Pannenschuur, dan een hele tijd niks en vanaf de Vlamingpolder, net voor Cadzand, bijna aaneen gesloten bebouwing tot tot aan het Zwin. Vergeleken met de huidige toe stand is de situatie zowat omge draaid. Een aaneengesloten lint van recreatiebedrijven, met hier een daar nog een groen plukje ter afwisseling, waar dan in de meeste gevallen nog door gefietst en geruiterd moet kun nen worden: recreatief medege bruik. In het achterland is het minder opvallend, maar vele dorpen hebben er heel wat nieuwe wij ken bij gekregen, fors uit de klui ten gewassen industrieterreinen en na afloop van het nu nog aan de gang zijnde project Duurzaam Veilig zijn er ook vele hectares asfalt bijgekomen. Het heeft aan de welvaart van de streek veel bijgedragen en ervoor gezorgd dat de inkomsten bin nen de streek uit meer bronnen voortkwamen dan alleen uit de agrarische economie van weleer. Om het hoofd te bieden aan deze gestage teloorgang, en een begin te maken met natuurher- stel was en is nog steeds veel geld nodig, gekanaliseerd via een ecologische hoofdstructuur, natuurbeleidsplannen etc. Veel gronden werden door provinciale landschappen (Het Zeeuws Landschap) en landelijk opere rende instellingen (Staatsbos beheer en Natuurmonumenten) aangekocht om verdere kaalslag een halt toe te roepen. En voor wat betreft gronden die niet direct 'aankoopwaardig' waren, konden particuliere eige naren gesubsidieerd natuurbe heer laten uitvoeren door vrijwiI- ligersclubs als 't Duumpje of een organisatie als Landschapsbeheer Zeeland. Zo werkte de knotploeg van 't Duumpje een kleine 25 jaar jaar lijks enkele dagen bij de familie Nortier in de Veerhoek, waar ondanks het verval van de oude schuur de natuur met drinkput en vele knotbomen er ieder jaar op vooruitgingen. Maar ook de mens maakt deel uit van de natuur, wordt ouder en er komt een tijd het bedrijf met aanpalende gronden van de hand te doen. Aan de familie Gerritsen die nog steeds subsidie voor natuurbeheer opstrijkt, en waar de knotploeg van 't Duumpje ook dit jaar weer aan de slag geweest is. Helaas heeft de huidige eigenaar nogal wat andere opvattingen als zijn voor ganger. Getuige bijgaande foto's. Ze tonen dat een investering van tientallen jaren arbeid en geld in korte tijd naar de barrebiesjes kunnen. Tezelfder tijd brak hr. De Koeijer, nieuw Zeeuwsvlaams voorzitter van ZLTO, een lans voor het meer inzetten van eigen boerenland en boerenarbeid voor natuurbe heer. Op zich een logische gedachte. Voor de boer een bron van inkomen die hij goed kan gebruiken, terwijl er geen over heidsgelden nodig zijn om grond aan te kopen. De agrariër bewerkt zijn eigen grond en 'ver bouwt natuur'. Gezien de vergankelijkheid ech ter van de zo te verwerven natuur zijn wat bedenkingen op zijn plaats. 75 't duumpje 2/2005

't Duumpje | 2005 | | pagina 15