Populieren Damse Vaart Vorige maand heeft opperknot- ter en bestuurslid Sjaak Herman de pers opgezocht met betrek king tot het kappen van populie ren aan de Damse Vaart. Maandenlang bakkeleien we hier al over. De gemeente (en ook Rijkswaterstaat) wil een groot aantal ervan omzagen, want ze leveren gevaar voor de mens op. Wij zijn daar nogal nuchter in. Een groot aantal van de bomen valt ofwel in de vaart, ofwel in een aanpalende wei. Dus veel schade zullen ze dus niet doen. Maar ook de boer kan natuurlijk eens door zijn wei lopen, vertel de een ambtenaar. Met een fatsoenlijk onderhoud van de bomen (en dat geldt zowel waterschap als gemeente) kunnen de bomen nog best wat jaartjes mee. Omdat we niet zo gek veel ver trouwen hadden in de gemeente hebben we tegelijk met het indienen van ons bezwaar bij de rechtbank te Middelburg een voorlopige voorziening aange vraagd. Die leidt ertoe dat men niet mag beginnen zagen voor dat er een definitieve uitspraak van de rechtbank is. Een ambtenaar van de rechtbank vond dit toch eigenlijk wel erg bont: zo'n motie van wantrou wen jegens een overheid als gemeente Sluis. Er is dus een brief van Sluis gekomen, met de toezegging dat men niet begint te kappen voor de definitieve uit spraak. Inmiddels heeft een ooievaar genesteld in een populier die vorig jaar bij gemeente Sluis al teboekstond als 'niet te redden'. Eigenlijk mankeert er niks aan deze boom, want hij is dit jaar gewoon weer uitgeschoten. De boom kan er dus nog tientallen jaren staan. Richting Rijkswaterstaat hebben we een voorstel gedaan, onder bouwd met een deskundigenrap port van de Bomenstichting, om de gewraakte bomen te toppen op ca. 8 m., waardoor het aan vaardbaar risico, waar daar gaat het steeds om, geminimaliseerd wordt. Populieren Sint Anna - ver trouwen beschaamd Ook hier maakten we bezwaar tegen de kap van een viertal beeldbepalende abelen. Of, zoals het tegenwoordig heet, 'we dienden een zienswijze in'. De abelen zijn wat aan het aftake len, en het is dan logisch tevoren te bezien hoe verder te gaan, hoe en wat herplant zal worden, en dan tegelijkertijd hiervoor een aanlegvergunning aan te vragen. Het had in deze situatie dan ook geen zin een voorlopige voorzie ning aan te vragen. Dat trof de gemeente dus, want nu was er geen enkele belemme ring haar eigen regels wederom eens met voeten te treden. De eindtermijn van de procedure is nog niet bereikt en alle bomen zijn al gerooid. En over herplant is nog niets bekend, werd ons medegedeeld. Het is dus maar de vraag of er iets terugkomt. Overigens hebben we de gemeente al vele malen verzocht om geen enkele kapaanvraag in behandeling te nemen zonder herplantplan. Maar ook dit is een gebed zonder eind. Je zou bijna geloven dat de leges berekend worden per strekkende meter omgezaagde boom. Betrokkenheid nieuwe APV Het is zo'n anderhalf jaar gele den dat we een gesprek hadden met burgemeester Sala, wethou der Provoost, gemeentesecretaris Reijns en een dienstdoend amb tenaar. Het ging in hoofdzaak over de vele fricties tussen gemeente en Duumpje. Omdat veel discussie ging over het kappen van bomen, is toen afgesproken een groenbeheers- plan te maken. Alle groen (waar onder bomen) zou geïnventari seerd worden, en ingedeeld in simpel gezegd groen wat gemak kelijk te vervangen is met aan plant van wat ander groen een eindje verderop, en groen wat onvervangbaar is. Zo zou op sim pele wijze uitgemaakt kunnen worden of een boom gekapt kon worden, dan wel dat er naar andere oplossingen gezocht zou moeten worden. We hebben er verder niets meer van gehoord, maar recent ontvin gen we het verzoek een verte genwoordiger van 't Duumpje aan te leveren voor een te for meren werkgroep die zich gaat bezighouden met de nieuwe APV (Algemeen Plaatselijke Verordening) waarvan het kapbe- leid onderdeel uitmaakt. Ook een vertegenwoordiger van De Steltkluut werd aangezocht. Men streeft er namelijk naar eenzelf de beleid te hanteren in geheel Zeeuws-Vlaanderen, dus ook gemeenten Hulst, Terneuzen en waterschap zijn hier van de par tij. Een lofwaardig streven. Je kunt zo enkele ambtenaren inzetten voor de diverse 'werkge vers' waardoor je veel meer expertise kunt opbouwen. Dat werkt efficiënt en bespaart een hoop ellende. Inmiddels bereiken ons geluiden vanuit Terneuzen dat men alle bomen zonder enige vorm van vergunning kan kappen, behalve die bomen die op een lijst staan. En wie stelt deze lijst samen De gemeente. Als gemeente Sluis de hier inge slagen weg volgt, vragen we ons af of het zitting nemen in een commissie enig nut heeft. Maar hoe dan ook: we hebben onze medewerking toegezegd en zijn benieuwd hoe een en ander zich verder ontwikkelt. Bietendam (vervolg) We hebben maanden geleden een zienswijze ingediend teggen het kappen van een aantal knot- populieren die moesten wijken voor aanleg van een bietendam. Naderhand werden we uitgeno digd voor en gesprek. Het betrof een raadslid. Omdat dat voor ons bezwaar geen verschil maakte, en we wel iets beters te doen hebben dan voorlezen van eer der ingediende argumenten, hebben we van dit gesprek afge zien. Ons standpunt was duide lijk. We hebben inmiddels een reactie ontvangen. Men heeft zich de moeite getroost naar de onderhavige 17 't duumpje 2/2005

't Duumpje | 2005 | | pagina 17