<e knotwilgen te gaan kijken en dienstdoend ambtenaar heeft geconstateerd dat er steenuiltjes in de wilgen broedden. 'Kat in het bakkie' dachten we, maar naarmate we verder lazen, zakte onze broek steeds verder af. Men wenst te kappen en plant enkele lucifertjes terug. Vilein detail: het betreft hier de club die vindt dat het met de normen en waarden maar pover gesteld is. We zijn in beroep gegaan. Een nieuwe fietsroute Als u wel eens van Sluis naar Cadzand gefietst heeft, zult u ongetwijfeld het prachtige fiets pad ontdekt hebben, dat begint net na de brug van het Sluissche Veer. U slaat daar tussen brug en boerderij linksaf en zo fietst u beschut richting Terhofstede. Net voor Terhofstede volgt u de kron kelige Killedijk. Aan het eind kunt u rechtdoor via de Contre- escarpe, of als u deze grintweg ontziet, fietst u linksaf door het dorp Retranchement. Op de krui sing midden in het dorp recht door, de Noordstraat in, en aan het eind van de Noordstraat volgt u het splinternieuwe fiets pad door het nieuwe natuurge bied richting Cadzand. Geen veiliger fietsroute in heel de streek te vinden, maar toch dient er in het kader van Duurzaam Veilig nog wat geld te rollen. Men is van plan om bij dezelfde kanaalbrug, waar onze toeristi sche route startte langs de gehe le lengte van de Kanaalweg een nieuw fietspad aan te leggen. Er moet natuurlijk flink gekapt wor den, er komt een hoop asfalt bij, en het kost een hoop geld. Maar dan heb je ook wat. Dat men het kruispunt Kanaal- weg Provinciale weg aanpakt, is logisch. Dat is een gevaarlijk en slecht overzichtelijk punt. Maar daar kan het dan ook bij blijven, volgens ons. Meer Duurzaam Veilig In zowel PZC en Stem van begin augustus stond op de voorpagina een kort twintigregelig berichtje dat men bij de Rondweg Aardenburg de tussenstrook tus sen de wegdelen wat breder zou kunnen maken. Kostte honder duizend euro extra en was goed voor de boomkikker. En die laat ste uitspraak was afkomstig van een boomkikkerdeskundige. Binnen de club enige consterna tie: welke dwaas heeft zich tot zo'n uitspraak laten verleiden? Niemand. Dus maar eens bij PZC en Stem geïnformeerd. Naar bleek stond er iets over dit onderwerp in een kwartaalrapportage die als bijla ge diende voor de vergaderstuk ken van Provinciale Staten en uit dat stuk had de redacteur geput. Verder bleek nog even gebeld met hr. Uitterhoeve van Duurzaam Veilig, en dan staat er ineens een stuk op de voorpagi na: het is voor de bakker; de boomkikker is gered. We hebben de rapportage erop nagelezen en het enige wat we hier zien staan is dat er "over legd wordt met natuur- en milieu-organisaties met een tweeledig doel: 1) om een boom- kikkervriendelijke faunapassage van weginfrastructuur te ontwik kelen (leemte in de huidige ken nis) en 2) begip te kweken voor de provinciale plannen om zo mogelijk een gang naar de Rvst (Raad van State, red) te vermij den." En dat is alles Geen enkele verwijzing naar een onderzoek dat gedaan is of wat dan ook. Volgens de DV-man, hr. Uitterhoeve, was hij, al rijdend in de auto, gebeld door de redac teur en tijdens dit gesprek had hij enige nadere uitleg verschaft. En dan komt het in de krant. We verwijzen hier nog even naar dit blad, uitgaaf 02 van 2004. We maakten hierin melding van het door ons ontvangen rapport van het onderzoeksinstituut Alterra. De onderzoekers hadden opdracht ontvangen van gemeente Sluis de effecten te onderzoeken van de aanleg van de rondweg op het voortbestaan van de boomkikker etc. Halverwege het onderzoek trok echter gemeente Sluis de onder zoeksopdracht in. Het onderzoek zou te beperkt opgezet zijn. Tot verbazing van de gemeente publiceerde Alterra op 25 mei 2004 het complete onderzoek onder nr. 607. Wij kregen ook een exemplaar. Kort hierop ont vingen we een brief van de gemeente dat we het eigenlijk maar niet moesten lezen, want het was niet helemaal volgens de opdracht die gemeente Sluis had doen uitgaan. Dat rapport hebben we (persoon lijk) bij de Terneuzense redactie van PZC en Stem afgegeven. Op een CD-Rom gebakken. Hoefden ze niet te zoeken. We hebben er toen eigenlijk weinig over gele zen. Misschien is het nu het juiste moment voor de redacties zich eens opnieuw in de materie te verdiepen. Want als men het rapport leest, blijkt iedere rondweg, met wat voor middenberm dan ook, funest te zijn voor de kansen van de boomkikker. Men kan dan miljoenen bespa ren. Dat is nog eens wat anders dan 100.000 euro extra uitgeven. Tot slot: als u het rapport wil lezen, het staat nog steeds op de webstek van Alterra. In ons eer der genoemde artikeltje (2004 - 02 blz. 19) staat de precieze rou ting hoe u het rapport kunt bin nenhalen. Dat is gratis. De gedrukte versie kost overigens wat meer. Mocht u het toch niet kunnen vinden: stuur een mailtje aan info@duumpje.nl en we mailen het u. 18 't duumpje 2/2005

't Duumpje | 2005 | | pagina 18